Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 5 Volti habitaclu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
mitzone
Salut.
Aveti idee daca exista in habitaclu vreo sursa de 5 volti? Am cumparat o dash cam si-i trebuie 5V. As vrea sa o leg pe direct, fara adaptor (cu protectie bineinteles).

Mersi.
digioptic
daca adaptorul arata cam asa : http://electrob.ro/alimentatoare-auto-12v/...x-jack-cc-.html

in interior este de regula un convertor dc-dc, se poate scoate montajul din cutiuta, se pun doua fire pentru 12 volti, cele legate la stecherul de bricheta si iesirea, cea de 5 V o legi direct la camera. Nu cred ca e foarte greu.

Undeva prin cutiuta compului de bord sau poate in cutia radioului, poti gasii o stabilizare de 5 V pentru vreun procesor, dar sigur e calculata pentru consumul acelui circuit si nu pentru alimentari externe. Nu as face improvizatii pe acolo, macar si pentru "sanatatea" masinutei.

Intuiesc ca vrei sa scapi de "matul" atarnat pe bord pana la bricheta, dar nu as desface borbul pentru asta.
mitzone
Da, vreau sa las permanent camera in masina si sa scap de firele inestetice.
Asa m-am gandit si eu sa fac pana la urma. Desfac adaptorul camerei si folosesc montajul de acolo pe care o sa-l leg la 12V direct. Credeam ca exista vreo sursa de 5V prin habitaclu dar se pare ca nu exista.

Mersi.
madhorsefuzzy
Exista o sursa de 5 volti in habitaclu! biggrin.gif

Este legata la USB-ul din cotiera. USB-ului ii trebuie 5V. wink.gif
Razvand
Pe USB-ul ala ai maxim 500 mA! Camera respectiva sigur are nevoie de mai mult de 2,5 Watti! Singura solutie viabila, fara a afecta functionarea normala a electronicii, este sa te legi de la firele brichetei, unde montezi un convertor 12-5 V!
madhorsefuzzy
Dap. Maxim 500mA. Nu m-am gandit cat consuma camera.

Cat curent se poate trage de la bricheta fara a afecta circuitele?
Razvand
Cred ca maxim 8 Amperi! Folosesc un invertor de 100 W (cu consumator de 78 W) si nu am avut probleme, dar nici nu am verificat cablajele daca sunt incalzite!
gotty
http://www.ebay.com/itm/V1NF-23mm-Car-Char...=item3389ad41b5

Foloseste l cu incredere.

Eu am alimentat un router 3G cu el.
florinoana
QUOTE(madhorsefuzzy @ 17 Jan 2014, 09:02)
Exista o sursa de 5 volti in habitaclu! biggrin.gif

Este legata la USB-ul din cotiera. USB-ului ii trebuie 5V. wink.gif
*



norocosilor, aveti USB in cotiera sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.