Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tamponare usoara - cer un sfat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
davidus
Salut,

Ma numesc Bogdan s imi incerc norocul postand aici(sper ca nu este nici o problema).

Va cer un sfan in legatura cu o problema.

Vineri am avut o tamponare usoara(plec de la semafor si dupa 5 metri, unul care venea din dreapta imi ia fata iar eu pun frana si ma opresc, la 1-2 secunde, poc, cel din spate se opreste si el dar in fundul meu - nu m-a nimerit pe centru, ci mai spre dreapta)

Precizez ca am cauciucuri de vara pe masina.

Intrebarea mea este urmatoarea: sa schimb sau nu cauciucurile cand ma duc la constatare?

Imi pun aceasta intrebare pt ca tipu care "m-a avariat" mi-a spus ca e posibil sa ma scoata pe mine vinovat ca nu aveam cauciucuri de iarna pe masina si m-a sfatuit sa le schimb.

Am facut amiabila si astept sa ma programez la constatare(astept sa vad daca trebuie sa sch cauciucurile sau ba).

Referitor la masina, am un m3 iar paguba nu este mare, s-a desprins partea de jos din bara(cea neagra) iar bara de metal din spatele barii de plastic s-a indoit putin.

Va multumesc pentru ajutor.
Bogdan

LE: multumesc moderatorului ca mi-a mutat postul si scuze inca o data.
gotty
A mers si el la intimidare.Daca tu nu esti pasibil de amenda din punct de vedere al legii,conditiile atmosferice neimpunand acest lucru cu atat mai putin societatea la care are el RCAul nu va putea sa se foloseasca de acest aspect pentru a refuza dauna.
espacern
Pneu de iarna este obligatoriu in perioada Noiembrie/Martie......pe drum acoperit cu zapada.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Asadar, utilizarea cauciucurilor de iarna nu este conditionata de o anumita perioada de timp, ci doar de starea carosabilului, dupa cum ne-a explicat mai demult comisarul sef de politie, Lucian Dinita, director al Directiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Rutier al Politiei Romane. Acesta a declarat ca reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului”.

@+
davidus
QUOTE(gotty @ 13 Jan 2014, 11:29)
A mers si el la intimidare.Daca tu nu esti pasibil de amenda din punct de vedere al legii,conditiile atmosferice neimpunand acest lucru cu atat mai putin societatea la care are el RCAul nu va putea sa se foloseasca de acest aspect pentru a refuza dauna.
*



El are RCA la Euroins si cred ca a fost intimidare, tocmai deaia pun aceasta intrebare si in alta parte.

Oricum, eu eram oprit in momentul impactului.

Multumesc pentruy raspuns.

<span class='edit'>13 Jan 2014, 11:34:</span>
am uitat sa precizez ca pocinogu s-a intamplat vineri in bucuresti...iar vreama a fost..cat se poate de... fara zapada, polei sau atle nebunii care impun cauciucuri de iarna.

13 Jan 2014, 11:49:
QUOTE(espacern @ 13 Jan 2014, 11:30)
Pneu de iarna este obligatoriu in perioada Noiembrie/Martie......pe drum acoperit cu zapada.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Asadar, utilizarea cauciucurilor de iarna nu este conditionata de o anumita perioada de timp, ci doar de starea carosabilului, dupa cum ne-a explicat mai demult comisarul sef de politie, Lucian Dinita, director al Directiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Rutier al Politiei Romane. Acesta a declarat ca reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului”.

@+
*




multumesc frumos de raspuns

@+
Smiley
fiind vorba de constat amiabil si de euroins, sunt sanse (destul de mari, as spune eu) sa se declare culpa comuna.
daca poti, schimba anvelopele.
UXE
Sa zicem ca eu imi las masina pe perioada iernii in parcare cu caucicurile de vara. Unu intra in mine. La amiabila este culpa comuna?
DragosP
Caucioacele de iarnă sunt necesare când e nevoie. Pe Transfăgărășan și-n iulie, de ninge.
adi_ar
1. Da, cauciucurile de iarna sunt obligatorii oricand situatia meteo o impune, indiferent de luna/perioada.
Pentru constatare (in perioada imediat urmatoare), nu este necesara inlocuirea cauciucurilor.
2. Nu exista motive pentru refuz despagubire! Daca inspectorul invoca acest aspect, solicitati-i sa va prezinte un raport INMH (sau, si mai bine, un raport al Primariei) din care sa rezulte ca la data/ora respectiva, pe strada X carosabilul era acoperit cu zapada/polei, care sa impunea utilizarea cauciucurilor de iarna, conform legii. In caz conrar, va rezervati dreptul de a-i actiona in instanta pe baza marturiei insotitorilor (sic!).

Oricum, este stupida o asemenea pretentie in acest caz deoarece (presupunand ca era polei) un cauciuc de iarna facea si mai eficienta franarea, deci era cu atat mai probabila tamponarea!
Tamango
http://www.wall-street.ro/slideshow/Auto/1...e-valabila.html

Companiile de asigurari vor acoperi integral daunele in cazul asigurarii RCA chiar daca masinile au pneuri de vara.

Doar la casco mai fac figuri ...
kosfunny
Mergi linistit la constatare , nu au treaba cauciucurile cu despagubirea pe RCA !
Tipul probabil a vrut sa te sperie , iar tu ar fi trebuit sa mergi la Politie pentru protocolarea accidentului ! Incearca totusi sa il aduci si pe el la constatare . Daca nu are casco trebuie sa ii emita asiguratorul RCA si lui document de introducere in reparatie pentru a putea remedia legal avariile .

Am rugamintea sa ne spui si noua pas cu pas daca se poate parcursul dosarului de daune pana la finalizare ca sa ne mai facem si noi o imagine reala despre despagubirile la Euroins !

Multumesc anticipat !
argon
Daca aveai cauciucuri de iarna, tamponarea din spate era mai grava, pentru ca opreai mai repede.
annem
davidus
Problema mea e alta:
De ce nu esti tu vinovat sau cel care a trecut pe rosu si v-a taiat calea?
Sau poate nu au fost corelate semafoarele.
AdrianMC
Daca el te-a sfatuit sa le schimbi nu cred ca a mers la intimidare ci doar ti-a dat un sfat de genul "sufla si in iaurt ca eu am asigurare la Euroins".
UXE
Ati facut amiabila?
Shush
QUOTE(annem @ 14 Jan 2014, 14:45)
davidus
Problema mea e alta:
De ce nu esti tu vinovat sau cel care a trecut pe rosu si v-a taiat calea?
Sau poate nu au fost corelate semafoarele.
*




De ce ar fi el vinovat ca unul din spate nu s-a oprit la timp si a intrat il el ?

Sunt de acord ca ala care a taiat calea este autorul moral, insa la noi asta e greu de demonstrat, imposibil chiar fara implicarea politiei.
P-A-C-O
QUOTE(davidus @ 13 Jan 2014, 12:33)
El are RCA la Euroins

sad.gif
davidus
QUOTE(annem @ 14 Jan 2014, 14:45)
davidus
Problema mea e alta:
De ce nu esti tu vinovat sau cel care a trecut pe rosu si v-a taiat calea?
Sau poate nu au fost corelate semafoarele.
*




First of all, va multumesc tuturor pentru interventii si raspunsuri.

@annem:
Cel care mi-a taiat fata avea verde intermitent(accidentul s-a petrecut la intersectia Str Valea Oltului cu Str Valea Argesului din Bucuresti; evenind dinspre Prel Ghencea si ma indreptam catre Bld Timisoara) si s-a bagat cu tupeu, oprindu-se fix la jumatatea drumului, lasandu-ma sa trec, cica. Loc nu am avut suficient si m-am oprit, cel din spate pocnindu-ma. DUpa pocnitura nu m-a mai stat gandul ca sa il alerg pe ala ce mi-a luat fata ca sa il ...nu stiu.....trag la raspundere; am tras pe dreapta si am constatat intamplarea.


Revin cu noutati si clarificari.

Masina fiind luata in leasing, am CASCO(prin UNIQA asigurari) si am sunat la broker-ul ce mi-a facut asig si m-a sfatuit sa o repar pe CASCO, urmand ca firma la care am incheiat polita CASCO sa isi recupereze(prin regres - am inteles ca este termenul) banii prin RCA-ul celui care m-a pocnit.

Am sunat la UNIQA si am inregistrat dosarul de dauna urmand sa ma programez pentru constatare(mi-au propus o data la care nu am putut ajunge, urmeaza sa sun iar maine sa stab alta programare).

Am procedat astfel deoarece Euroins este vestita pentru plata greoaie a reparatiilor, astfel pe CASCO sper sa o rezolv mai repede.

Am sa va tin la curent cu procedura pe care o voi urma.

Precizez ca nu voi schimba cauciucurile(in sensul ca le voi pastra pe cele de vara pe masina). Daca ar trebui sa le schimb daca repar masina prin CASCO, va rog sa imi spuneti, desi in sinea mea sunt convins ca absolut totul este discutabil si interpretabil.

@+
Bogdan.



16 Jan 2014, 10:58:
QUOTE(UXE @ 15 Jan 2014, 15:38)
Ati facut amiabila?
*



Da, am facut cu mentiunea ca nu am completat-o 100%.

Am completat doar in partea de sus cu locul accidentului si l-am pus sa o semneze, restul urmeaza sa o completez eu, cu datele masinilor si datele personale(am copie tupa talon, buletin si permis de conducere - ale lui, desigur).

Ma sfatuiti sa completez amiabila inainte sa ma duc la CASCO sa depun actele?

Este prima amiabila pe care o completez si mi-a firca sa nu o completez aiurea, astlef, daca ma duc cu ea necompletata, ma va ajuta cel de la asigurari sa o completez fara cusur smile.gif.

Multumesc.
kosfunny
De ce sa te ajute cel de la asigurari ? In primul rand nu este legal ! Tu prin contract esti obligat sa oferi drept de regres asiguratorului Casco !

Procedura pe care ai ales-o tu cu luarea unei semnaturi pe amiabil nu este legala. Amiabilul se completeaza si un exemplar il ia pagubitul unul vinovatul . Fiecare trebuie sa depuna acest formular la asigurator . vinovatul pentru a i se emite document de intrare in reparatie in baza caruia sa isi poata repara masina legal si pagubitul pentru a deschide dosarul de despagubiri !
davidus
QUOTE(Tamango @ 13 Jan 2014, 22:17)
http://www.wall-street.ro/slideshow/Auto/1...e-valabila.html

Companiile de asigurari vor acoperi integral daunele in cazul asigurarii RCA chiar daca masinile au pneuri de vara.

Doar la casco mai fac figuri ...
*




QUOTE(kosfunny @ 16 Jan 2014, 11:21)
De ce sa te ajute cel de la asigurari ? In primul rand nu este legal ! Tu prin contract esti obligat sa oferi drept de regres asiguratorului Casco !

Procedura pe care ai ales-o tu cu luarea unei semnaturi pe amiabil nu este legala. Amiabilul se completeaza si un exemplar il ia pagubitul unul vinovatul . Fiecare trebuie sa depuna acest formular la asigurator . vinovatul pentru a i se emite document de intrare in reparatie in baza caruia sa isi poata repara masina legal si pagubitul pentru a  deschide dosarul de despagubiri !
*




Ok, in acest caz o voi completa si voi merge cu ea gata completata.

Cel care m-a lovit avea o masina de companie(un fiat doblo cargo) si era vai de capul lui(avea aripa stanga facuta acordeon, farul stanga spart...si alte infundaturi de jur-imprejur). Cert este ca nu a avut nici o pretentie de la amine cum ca sa ii dau foaia 2 de la amiabila.

Multumesc.
davidus
Am fost astazi si am facut constatarea la firma de CASCO.

Totul a decurs ok, fara nici o problema.

Mi-a scris in PV ca trebuie inlocuit spoilerul barii din spate, iar la service-ul auto daca se constata alte pagube, va trebui sa le comunic firmei de asigurare pentru a modifica PV-ul.

Multumesc inca o data pentru informatiile primite de la voi.
UXE
OFF:

Te rog sa ma tii si pe mine la curent cum decurg lucrurile cu Uniqa. Si eu am CASCO la ei si as vrea sa stiu cum a decurs lucrarea.

Mersi
davidus
QUOTE(UXE @ 20 Jan 2014, 11:17)
OFF:

Te rog sa ma tii si pe mine la curent  cum decurg lucrurile cu Uniqa. Si eu am CASCO la ei si as vrea sa stiu cum a decurs lucrarea.

Mersi
*


nici o problema.

eu sunt conditionat de firma e leasing ca sa parcurg o anumita procedura.

cred ca in 2-3 saptamani ma voi duce la un service.
Avani
QUOTE(UXE @ 20 Jan 2014, 11:17)
OFF:

Te rog sa ma tii si pe mine la curent  cum decurg lucrurile cu Uniqa. Si eu am CASCO la ei si as vrea sa stiu cum a decurs lucrarea.

Mersi
*


Am avut de treaba cu ei acum o luna.
M-a pocnit usor una cu RCA la ei, eu avand casco tot la ei.
Am facut-o pe RCA-ul ei, dar m-a pus inspectorul sa scriu pe foaia de constatare, ca am si casco, cica daca stiu asta se misca mai cu talent biggrin.gif
Interventia am facut-o intr-un service cu decontare directa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.