Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: taxe pe mediile/dispozitivele de stocare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
bertro
rezumat:
QUOTE
Noul ministru al Culturii a reusit sa impuna o ordonanta conform careia sa fie taxate aparatele ce pot stoca sau realiza copii audio sau video. Asta inseamna hard discuri, memorii flash, camere foto, celulare cu camera s.a.m.d.

http://www.jurnalul.ro/articol_37700/legis...taxe_in_it.html

mama lor de nemernici! eu o sa interpretez aplicarea acestei ordonante in sesnul ca mi-am platit la cumpararea dvdrw dreptul de a copia absolut orice continut vreau eu. sa aiba vreunul din ei tupeul sa-mi spuna ca nu-i asa! 022.gif
ghc
QUOTE
BANII. De data aceasta, taxele nu au fost impuse pentru a aduce bani la buget. Sumele respective sunt stranse in numele dreptului de proprietate intelectuala si vor ajunge in conturile organismelor de gestiune colectiva (OGC).

Ce drept de proprietate intelectuala??? Adica daca fac poza la nevasta-mea trebuie sa le platesc impozit??? Sau ma taxeaza ca-mi salvez desenul facut in Paint? 022.gif

In alta ordine de idei, propun ca in ziua de 1 Noiembrie sa nu facem nici o poza dry.gif in semn de protest!
MAS
Inca o penibilitate a minunatei noastre administratii!!! mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
mircea1999
eu propun.......
sau mai bine lasati
care zice ca ramane sa stinga lumina
ca eu am plecat
norocul lor e ca am de platit la logan inca 7 ani
wub.gif ROMANIA
klaus
Ia hai sa vedem cum arata art. 34 alin. 2 ianinte de modificare:
QUOTE(art. 34 alin. 2 lg. 8/1996 inainte de modificare)
"(2) Pentru suporturile pe care se pot realiza înregistrări sonore sau audiovizuale ori pe care se pot realiza reproduceri grafice ale operelor, precum și pentru aparatele de sine stătătoare, indiferent de modul de funcționare, concepute pentru realizarea de copii, ce permit reproducerea acestor opere, în situația prevăzută la alin. (1), se va plăti o remunerație compensatorie stabilită prin negociere, conform prevederilor prezentei legi"

Si sa vedem cum arata acuma:
QUOTE(art. 34 alin. 2 din lg. 8/1996 modificata)
Pentru suporturile pe care se pot realiza înregistrări sonore sau audiovizuale ori pe care se pot realiza reproduceri ale operelor exprimate grafic, precum și pentru aparatele ce permit realizarea de copii, în situația prevăzută la alin. (1), se va plăti o remunerație compensatorie stabilită prin negociere, conform prevederilor prezentei legi


Intrebarea mea: vi se pare ca ar fi vreo taxa noua? Sau ca acum si-au dat seama toti berbecii ca se poate aplica la mai multe chestii?
Insa intr-adevar, in stilul tipic dambovitean, sintagma "aparatea concepute pentru realizarea de copii" a fost inlocuita cu sintagma "aparatele ce permit realizarea de copii".
In prima sintagma - fotocopiatoarele etc, in a doua sensul poate fi interpretat mai larg... Dar totuusi eu nu vad posibilitatea incadrarii camerelor foto.
drakool21
bai frate, da astia sunt cu capu rau de tot!!! cum adica, dupa ce ca am platit o grmada de taxe cand mi-am luat aparatul (fie el telefon, camera etc), sa mai platesc si ca il folosesc?!! jeeeeez blink.gif huh.gif blink.gif

te si miri ce le mai bese mintea sa mai faca sa stoarca bani de la oameni...
My Berlina
daca incearca sa "prevent pirated cd's/dvd's" nu cred ca asta est felul in care trebuie facut acest lucru. la noi la televizor mai arata cateodata o reclama ca sa nu facem cd-uri si dvd-uri cu filme si muzica piratata.
nairam
adi cacu m sa platim? Probabil ca o sa puna taxa asta la importuri (sa o platesti cand intra produsul in tara) Deci .... o platesc numai importatorii atunci cand fac importul ? (ma rog si noi in mod indirect)... Cac red ca nu trebe sa mergem la ei sa negociem la modu: "Uite am mai facut o poza pentru asta cat platesc ?"... Asta chiar cred ca mi-ar place Te duci la ghiseu sa declari ce poze ai mai facut azi sau ce ai mai luat de pe net si negociezi cu aia ..... Uite asa se poate naste o noua meserie ..... "Declaratorii de poze" ii faci Procura la notar si omu se duce sta la coada si declara pozele pentru tine. Uite domne cum se gandeste guvernul asta sa faca locuri de munca pentru toata lumea .....si voi il tot criticati ...... rolleyes.gif
Lexy
QUOTE(MAS @ 3 Oct 2005, 14:49)
Inca o penibilitate a minunatei noastre administratii!!!  mad.gif  mad.gif  mad.gif  mad.gif
*



Penibilitate este alint..... huh.gif

Oricum asta este.Nimeni n-o sa faca nimic.Deh asta e daca "nu am avut destule galeti "...
LOVENDAL
Daca cumva intra si aparatele foto in aceasta taxa ar fi cea mai mare penibilitate de care am auzit vreodata in viata mea !! Cel mai corect si mai logic ar fi sa intre in aceasta categorie: copiatoarele, scanerele, CD-RW-urile, DVD-RW-urile, combinele muzicale dotate cu CD-RW-uri si alte statii grafice/audio care fac efectiv posibila realizarea de copii (not children biggrin.gif)
klaus
Psstt... Repet ce am zis mai sus: vi se pare ca prevederea actuala e diferita de cea care EXISTA pana acum?
dacicuss
Nu!...in rest se bate apa'n piua !
Ake
QUOTE(klaus @ 4 Oct 2005, 08:49)
Psstt... Repet ce am zis mai sus: vi se pare ca prevederea actuala e diferita de cea care EXISTA pana acum?
*


Pai este, vezi articolul de pe hotnews, explica acolo ceva de cuantumul maxim care in versiunea noua nu mai e precizat, si ca toata manevra e din cauza ca actualul ministru e sef la nu stiu ce laba de organizatie in contul careia ar intra banii astia. Cum n-am avut rabdare sa citesc cu atentie articolul, eu nu cred o iota, in virtutea apetentei ziaristilor nostri pentru transformarea tantarilor in bidivii
vv
Da, da' aia compara legea care a iesit cu aia care "ar fi iesit daca ramanea Mona Musca". Nu cu legea care exista deja.
klaus
Deci care este de fapt problema?
Au trebuit sa se lamureasca lumea prin presa ca de fapt problema este in alta parte (eliminarea limitelor maxime pentru plata, prevazute la art. 107 din lege) si nicidecum ce au sustinut anterior (ca taxe pe camerele foto etc...)
Da, s-au eliminat limitele maxime (de mare porc) dar nu s-au modificat (cu mult) produsele asupra carora se vor impune taxele respective.
Plus ca legea prevede o negociere a sumelor (forfetare sau procentuale) destul de clara intre reprezentantii importaorilor/producatorilor si a organismelor de colectarea a taxelor. Plus o procedura de arbitraj, daca nu cad de acord.
Da' daca lumea nu citeste legea, ci se arunca repede sa-si dea cu parerea (ma refer la presa cretinoida de la noi).
Deci de fapt problema este nu impunerea de produse noi, ci eliminarea limitelor maximale a taxelor. Si am niste indoieli ca se vor stabili noile taxe pana ajunge legea in parlament... Unde se vor introduce limitele maximale.
Oricum, noul ministru al culturii e cam nesimtit si-mi recunosc aceasta afirmatie, numai pentru simplu motiv ca dintr-o pozitie de decizie a modificat o lege in favoarea unor organisme neguvernamentale pe care le-a pus in pozitie de avantaj fata de alti agenti economici neguvernamentali (adica a intervenit in echilibrul pietei)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.