Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 12 TL
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
mariusb007
Salutare
noua mea achizitie smile.gif

Renault 12 TL din 1975.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
danut 69-71
Felicitari, superba masinuta, s-o stapanesti sanatos si cati mai multi km. wub.gif
harby ;))
Sa o stapanesti sanatos !! E foarte frumoasa!
95bogdi
Salut ! Frumoasa masina , ce planuri ai cu ea ? smile.gif
sa ai parte de ea !
Imi plac aerisirile spate biggrin.gif wub.gif
mariusb007
Multumesc !

Planuri marete ... biggrin.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Razvione
Te-ai apucat serios de treaba , nu gluma.
Bafta in continuare!
roby_1300_rap
frumoasa masina colegu , bafta cu ea wub.gif vad ca te-ai bagat in forta sa o faci biggrin.gif
Daciotul_98
jmecherea,pacat ca are prgurile duse sad.gif ,ia de uzina de 1310 si pui un tinichigiu sa-ti indrepte fantele alea sau le faci tu daca nu gasesti,In stilul Edd China biggrin.gif
mariusb007
Partea stângă este aproape gata smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Partea dreaptă arată deocamdată așa biggrin.gif

user posted image
UXE
Dar te misti repede colegu' smile.gif.


harby ;))
QUOTE(mariusb007 @ 20 Jan 2014, 11:10)
Partea stângă este aproape gata  smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Partea dreaptă arată deocamdată așa  biggrin.gif

user posted image
*



Fac putin pe carcotasul : Vezi la fusta fata ,e de Conex ,din cate vad .. nu are gaurile acelea de pe laterala de aerisire ,trebuiesc data (asta sa sa fie mai realistica partea fatA).
In rest bravoo!

catalinSV
Interesant proiect biggrin.gif ,e adusa din Franta masina?
florinchiritza
Super!Faci si pentru altii?
Daciotul_98
pacat ca nu ai indreptat fantele de care zic sleep.gif colegu harby are dreptate,totusi conexul nu era cea mai buna solutie puteai taia fusta fata de la o dacie 1300
mariusb007
Nu e din Franta ci din Serbia .Am cumparat-o de la primul proprietar cu tot cu carte de service care prin surprindere e la zi smile.gif

Partea din fata se rezolva nu e mare lucru.Cand ma apuc sa decupez pentru semnalizatoare se rezolva si gaurile pentru aerisire.Cea mai buna solutie era sa gasesc fusta fata de uzina pentru 1300 dar cum acestea sunt aproape imposibil de gasit am mers pe Conex.Ideea principala e sa pun doar tabla noua adica sa ma scap de rugina.O fusta fata pentru 1300 de la fier tot cu rugina e, deci nu cred ca e cea mai buna sulutie.
Intradevar calitatea Conexului este foarte proasta adica fusta fata era curbata in asa fel de zici ca au sarit uni cu picioarele ca sa o faca.Din acest motiv am folositi doar bucati din ea. smile.gif




Elf-Gordini
Bravo! Daca ai putere, dai toata mecanica jos, curata tot, inlocuieste ce este stricat, pregateste foarte bine tabla, fara graba si lucreaza cu piese bune. Spor la treaba
sorin105
Ai lucrat superb,cred ca o sa iasa o masina de nota 10+,daca ai nevoie de aripi pe fata am eu de fabrica din dezmembrarii nu porcarii de connex,o intrebare:masina fiind inscrisa in serbia nu ai platit vama la masina,sau cum ai facut ca si eu urmaresc site-urile din serbia si au preturi ff bune si nu se stie poate aduc si eu ceva de acolo.
Daciotul_98
da stii sa faci reclama radmasa.gif
mariusb007
Project update biggrin.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


nu stiu daca e locul potrivit da am nevoie de
clemele de prindere ornament capota si cleme ornamente laterale si nu am nici cea mai mica idee unde le pot gasi sad.gif

poza cleme ornament capota
user posted image
TitiMotanu'
Intreaba baietii de pe topicul cu frantuzoaice. Daca nici ei nu stiu... Poate gasesti si pe la bursa pentru capota. Din ce imi amintesc, pentru ornamentele laterale clemele sunt aceleasi cu cele care prind materialul (vinilinul) pe scaunele de 1300. Bafta cu proiectul!
Equinox
Cat de frumos lucreaza tinichigiul! Bravo lui!
Bafta si tie! O sa ramana aceeasi culoare?
Rob3rto
Clemele de la ornamentele de prag le faci singur. Eu le-am facut din sarma de inox biggrin.gif
iulica89
QUOTE(mariusb007 @ 21 Jan 2014, 00:00)


Partea din fata se rezolva nu e mare lucru.Cand ma apuc sa decupez pentru semnalizatoare se rezolva si gaurile pentru aerisire.Cea mai buna solutie era sa gasesc fusta fata de uzina pentru 1300 dar cum acestea sunt aproape imposibil de gasit am mers pe Conex.Ideea principala e sa pun doar tabla noua adica sa ma scap de rugina.O fusta fata pentru 1300 de la fier tot cu rugina e, deci nu cred ca e cea mai buna sulutie.

*




Sper ca pretul de achizitie sa fi fost mic-cat despre fusta fata se putea folosi fuste de Cn3 in cazul in care doreai doar partea aceea-de uzina.

Spor la treaba!
mariusb007
@Equinox
Mulțumesc !
Da tot roșu rămâne smile.gif

@Rob3rto
par foarte simplu de făcut.Am să încerc și văd ce iese.

@iulica89
Fusta față m-am gandit să o schimb toată nu doar bucăți din ea.Asta era planul inițial însă cum de uzină nu am găsit am zic că e ok și de Conex.
După ce am intrat în posesia fustei mi-am cam schimbat părerea.Am facut și reclamați da degeaba așa că am hotărât să o fac bucăți și să folosesc ce se poate din ea.Prețul nu era factorul decisiv tongue.gif


Dacă tot vine vorba despre fustă iată și câteva poze față.
Urmează să mai dau găurile pentru aerisire și e cam gata

user posted image

user posted image
Albert Einstein
Ce latime au ornamentele de pe praguri?

[attachmentid=1627929692]
iulica89
*ma refeream la pretul masinii-la masca erai deja prins in hora. biggrin.gif
deceneu32
S-o stapanesti sanatos!
julian69
bafta la munca si bravo pentru frumusetea asta
mariusb007
Multumesc !

@Albert Einstein
am se le masor, cred ca sunt la fel ca cele de 1300

inca putin si e gata smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Albert Einstein
QUOTE(mariusb007 @ 12 Feb 2014, 13:58)

@Albert Einstein
am se le masor, cred ca sunt la fel ca cele de 1300



Sigur sunt la fel, numai ca si la Dacia au fost mai multe dimensiuni in functie de anul de fabricatie
mariusb007
Ornamente laterale au 7mm in interior
user posted image

Ceva , poze smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image
Ov
de ce i-ai pus lumini de mers inapoi?
mariusb007
Am facut o mica inbunatatire smile.gif

Banuiesc ca luminile de mers inapoi erau ceva optional adica depindeau de echiparea masini.
La cutia de viteze e senzorul pus chiar si instalatia electrica este trasa, lipseau doar luminile.
DACIOTUL_97
A iesit foarte bine ! smile.gif
CyPz
Ai grija la detalii.. cred ca ai inteles la ce fac referire, si va iesi o masina super!

Multa bafta!
Dragos BN-LIA10
Felicitari!
Frumoasa culoarea, ce fel de rosu este?
mariusb007
E rosu diluat cu alb smile.gif
Deocamdata arata asa insa mai e de lucru.Pasul urmator este inlocuirea planetarelor
Ceva recomandari ?

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
catasimion
Felicitari. Sa o stapanesti sanatos. Foarte frumoasa culoarea,desi nu cred ca vor aproba "greii" r12-lor faptul ca nu e culoarea din paletarul vremii ei. Oricum, inca o bucatica din istorie readusa la viata. Acum ce urmeaza, motor, directie, frane? Poze, poze, poze....
harby ;))
Culoarea a iesit foarte frumos! wub.gif
@catasimion mai degraba pentru lampile de mers inapoi , dar sunt folositoare in ziua de azi huh.gif
Daciotul_98
arata superb,dar nu prea se "pupa" aripa cu ochelarii sad.gif
mariusb007
Partea mecanica este foarte buna ,trebuie sa schimb doar planetarele doarece una e cam dusa. O sa mai pun poze smile.gif

La exterior au mai ramas de reconditionat ornamentele cromate.Astea ma gandesc sa le fac cu foie hromata ceva de genu:
Youtube link
Ov
Nu ies bine cu folie. Ornamentele de faruri/streasina/portbagaj/praguri/aerisiri/capace precum si oglinzile se polisheaza si ies ca noi. Inimioarele de cheder se schimba http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=275096&hl=

Barile se schimba daca e cazul cu altele sh mai bune. Nu sunt imposibil de gasit, trebuie doar sa ai rabdare. Din ce vad in poze tu oricum ai bara spate romaneasca modelul pentru tampoane mici wink.gif
mariusb007
Care e diferenta intre cea romaneasca si cea originala?

Bara spate romaneasca e o solutie temporara (o aveam rezerva) da o am si pe cea frantuzeasca care a venit odata cu masina (primele poze).

harby ;))
Cea romaneasca (cu tampoane mici )este de doua tipuri :
-in 3 bucati, deci nu intreaga .
-sau bara intr-o bucata dar "subtire" ca latime (in jur de 7 cm ,fata de 8 una lata).
De exemplu la cea dintr-o bucata mica si subtire ca latime , tampoanele arata destul de nasol (Barile astea au fost puse prin 80-81 , corecta-ti-ma daca gresesc).
Cea frantuzeasca este cu tampoane mari ,lata si dintr-o bucata .
Daciotul_98
un mic incident si s-a dus folia radmasa.gif ,bara romaneasca lata in 3 buc e buna rezista cat de cat in timp dar sa nu pui din aia subtire ca o sa arate oleaca mai naspa blink.gif
danut 69-71
QUOTE(catasimion @ 25 Feb 2014, 17:22)
Foarte frumoasa culoarea,desi nu cred ca vor aproba "greii" r12-lor faptul ca nu e culoarea din paletarul vremii ei.
*


Pot sa te contrazic deoarece nunata de rosu este existenta in paleta coloristica din acel an pe Renault 12.

Felicitari Marius, te-ai miscat ultra rapid...a iesit de minune. wink.gif
CyPz
Nu stiu daca a mai intrebat cineva... dar.. are stresini de 1310 ?
Daciotul_98
s-au pus incepand cu 75 parca,ei puneau stresini tip nou in 75 iar noi abia in 84 radmasa.gif
mariusb007
Update ,
curatat carburator smile.gif

Inainte:

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Dupa

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



14 Apr 2014, 10:44:
user posted image user posted image user posted image user posted image
Daciotul_98
Nu avea carburici dublu corp?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.