Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: filtru de polen
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
danghita
MA POATE SFATUI SI PE MINE CINEVA UNDE SE AFLA FILTRUL DE POLEN SI CUM AS PUTEA SA IL SCHIMB?STIU CA ESTE IN TORPEDOU DAR NU M A DESCURC SA DESFAC TORPEDOUL MA POATE AJUTA CINEVA CU NISTE SFATURI?
Lampard
ai un surub pe la mijlocul torpedoului,iar dorpedoul are 4locasuri,2 sus si 2 jos le ridici cu o surubelnita si tragi afara compartimentul,dupa ce il scoti afara ai o cutie din plastic neagru capacul e prins cu 2 suruburi in diagonala
iuli23
vezi ca acele suruburi sunt cam naspa.iti trebuie o cheie de 5,5 parca, cu cea de 6 te chinui
b_gabi
Suruburile sunt cu cap torx. Operatia in sine nu e grea. Arunca un ochi in atasament. Ca sfat..ia-ti un aspirator pe aproape si nu ti se vor raspandi toate frunzele prin masina.
srg93
Recomandati si alt filtru de polen decat cel de la Mann? Parca nu as da 90 de lei pe el cand sunt filtre si la jumatate din pretul celui de la Mann.
gabiradu
Eu folosesc Coopers Fiaam, este 40 lei. Poti incerca si Valeo, intre 50-60 lei, Fram 55-65 lei... practic orice filtru care intra acolo, nu as opta pt cel mai ieftin, adica jc premium 23-35 lei...
andri1940
Eu l-am folosit pe cel mai ieftin pe care l-am gasit, pana acum e ok.
Aco
Tot cel mai ieftin filtru care are carbon activ il folosesc si eu, costa 31 lei si-l schimb de 2 ori pe an. Nu e un filtru vital astfel incat sa optez pentru cel mai scump.
TYZU10
Ieri l-am schimbat si eu. Intr-adevar se scoate cutia de la torpedou afara. Nu e usor dar nici complicat. Un surub torx si 4 cleme care se ridica si in acelasi timp se trage de cutie usor. Dupa ce se scoate cutia se vede capacul unde se afla filtrul(2 suruburi torx). Iata ce am gasit eu acolo...
Aco
Mie mi se pare foarte prost asezat filtrul de polen, permite mizeriei sa ajunga in aeroterma. Cand am luat masina era motorul aerotermei aproape intepenit, cursese ceva lipicios dintr-un copac in el. L-am desfacut, curatat, a mers ok pana acum ceva saptamani cand iar s-a blocat. Am gasit aceeasi porcarie lipicioasa in el.
Cheluu
Eu am pus plasa de fibra de sticla ( armatura care se foloseste peste polistiren la izolatia caselor) pe sub grila de plastic din partea dreapta a stergatoarelor, pe unde trage aeroterma aer si nu mai intra frunze si tot felul de mizerii. Puteti folosi si ceva cu gauri mai dese. Este lipita cu silicon, nici nu se observa si se gaseste ieftin peste tot pe la materiale de constructii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.