Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema faruri adaptative
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
didiland11
O mica problema: dupa un incident in trafic am schimbat un far xenon si un computer ce controleaza directia de adaptare a becului. S-au inlocuit cele 2 elemente, lumini am, dar farurile nu se adapteaza la viraj, pe faza scurta palpaie martorul din bord, iar ecranul de erori zice, evident, check lightning.
Operatia nu s-a efectuat la R ci la un service multimarca. Au cuplat si "mufa" de langa fata interna a rotii care comanda farului unghiul de virare.
Astia-mi zic ca nu stiu ce are, mufata la obd-ul lor nu da nici o eroare.
Help!
digioptic
O eroare in computer nu se sterge imediat dupa ce ai refacut circuitul. Acolo trebuie sa fie si niste senzori de pozitie care nu au functionat dupa incident si care au generau eroarea. Daca totul e ok in elementele schimbate si nu mai este vreun circuit intrerupt, cred ca o vizita la service-ul reno, rezolva problema cu o diagnoza pe comp. si stergerea erorilor. Din ce zici, ca FARURILE, deci amandoua inteleg, nu se adapteaza, cred ca tine doar de eroarea din computer, obligandu-te sa faci check-ul de buna inaltime a luminii farului si evident, cum sa merga unul si altul nu...? Cu un "ochi" la slanina si altul la... biggrin.gif
pcs
Atentie, in carte scrie ca daca folosesti faza scurta, dar lumina exterioara este suficienta, ( daca pui farurile pe pozitia auto nu se aprind decat luminile de zi ), adaptarea farurilor la viraj nu mai functioneaza. Si eu am crezut ca am o problema ( aveam un bec ars pe DRL si mergeam cu faza scurta ), m-am pus pe citit si m-am linistit. Acum sunt nevoit sa conduc noaptea, am verificat - pe pozitia automat merg perfect
didiland11
Multumesc colegii. Am fost la un service R si s-a rezolvat in 15 min cu un reset al acelui calculator, prin tester. Acum merg ca noi smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.