Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Olanda
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
ionut232
am cautat la aceasta sectiune calatoria pana in olanda cu masina dar nu am gasit...decat foarte putin.

as vrea sa plec cu o dacie din 98 pana in olanda si as vrea sa stiu prin ce tari e mai scurt(nu prea ma pricep la geografie) si cati km sunt pana acolo...

am sanse sa ajung cu dacia mea?e in stare cat de cat buna....

as vrea niste pareri/impresii...despre chestia asta.....

la o adica se poate face si sticky....daca o sa primesc raspunsuri smile.gif
ms
tatabobu
Intra pe www.viamichelin.com sau pe alt route-planner si-ti faci traseul cum vrei tu (cel mai scurt, cel mai ieftin etc). Sanse ai, un co-forumist a ajuns cu berlina din 70-si-nu-stiu-cat la Helsinki.
ionut232
nu vreau sa ma duc in vizita...ma duc cu treaba acolo....
am sa ma uit si pe un routeplanner...dar as vrea sa stiu parerea unuia care a fost....
eu ma pricep cat de cat la mecanica....deci nu as ramane in drum la orice mica defectiune........
deci?detalii?
Flores
Depinde in ce oras vrei sa ajungi, din Bv. pana unde stau acum sunt in jur de 2200Km. Traseul pe care il urmez eu este Bv.-Budapesta-Viena-Frankfurt-Koln-Dusseldorf-Arnhem.(in mare) In rest sa ai masina pusa la punct, ceva piese la tine si....... bafta!
misterb
Va recomand cu caldura o excursie in aceasta tara, desi poate e nitel cam departe.

Amsterdamul e un oras deosebit cu multe obiective de vizitat (Rijkmuseum, casa lui Rembrand, muzeul marinei, Muyeul istoriei amserdamului, un muzeu al bijuteriilor in care este prezentat modul si tehnologia de slefuire a diamantelor si multe multe altele care poate imi scapa acum.

Orasul nu este foarte mare si poate fi facut fara probleme la pas. O plimbare cu vaporasul pe canale nu trebuie ratata. De asemenea nu trebuie ratata vizita la muzeul marinei unde pot fi vazute machete la scara foarte mare ale navelor de lupta din anii 1600-1900, si poate fi viyitata una care este acostata la scara 1/1. Foarte interesant. Cartierul rosu este de vazut (atentia acolo nu aveti voie sa fcaeti poze) Fete pe toate gusturile , miros de marihuana etc Interesant in mijlocul zonei troneaza o biserica smile.gif . Zona nu este mare dar indeajuns pt a indeplini orice pofta. Zona pietonala este ff frumoasa , animata, piata de flori de asemenea.



Recomand achizitionarea de la punctele de informare turistica (din gara Amsterdam Centraal) un unui pass de 1 zi. costa 31 de euro si aveti acces gratuit la majoritatea muzeelor, reduceri de 25% la anumite cafenele si restaurante, si mers gratis pe transportul in comun si metrou. Amanunte la fata locului si face banii platiti mai putin decat daca ati vizita pe cont propriu muzeele.



Mult mai mic si mai intim (personal mi-a placut mai mult) orasul centru universitar Leiden la 20 km de Amsterdam 15 min de mers cu trenul la un pret de 7 euro drumul . daca luati bilet dus-intors 13 euro. Oras linistit, tineret mult, terase voie buna , cladiri f frumoase.



Statiunea Noordwich este foarte frumoasa se ajunge luand autobuzul 40 sau 42 din leiden, plaja f frumoasa nisip fin, pacat ca fiind in la Marea Nordului sezonul e scurt pt ca este frig. Adica plaja se poate face lejer pana pe la inceputul lui septemnbrie dar cu baia in mare mai subtire laugh.gif



Satele lor sunt d evis , pasuni, vaci la pascut, celebrele mori olandeze destinate pomparii apei si nu macinatului graului asa cum se crede, drumuri bune masini folosite pe distante scurte sau deloc pt ca bicicleta este la mare pret. Infrastructura feroviara ff bine pusa la punct.

Nu am ajuns la Haga si Rotterdam dar o las pe data viitoare.

Daca aveti ocazia nu ocoliti Olanda !
AlexV
in cartierul rosu ai voie sa faci poze, dar nu se recomanda sa faci poze fetelor. poti sa faci poze de ansamblu.



parcarea cam scumpa. 3,6 euro ora.



n-am vazut prea multe prin olanda da merita vizitata daca esti in zona.



la haga cam pustiu. spagile acolo sunt grosolane rau. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
taurash
Daca vreti si altceva decat Amsterdam se merita Delft si Kinderdijk.

Delft este la vreo 30km de Amsterdam si este socotit Amsterdamul in miniatura. Mult mai cochet, elegant, aerisit, etc. din punctul meu de vedere.

Poate ati auzit si de faianta de Delft care se face acolo wink.gif

Kinderdijk este langa Roterdam si este un sit sub patrimoniu unesco.

Defapt, reprezinta o serie de canale care au pe maluri mori. Sunt vreo 30 cred cu totul. Se poate lua un vaporas care te plimba printre ele sau se poate inchiria bicicleta.

Pentru mine a fost unul dintre cele mai frumoase locuri pe care le-am vizitat in Olanda.

Haga intradevar cam ... boring.

Roterdamul nu merita m mult de o zi.

Haarlem mi-a placut mai mai mult pt viata de noapte.
george_moga
Si eu vreau sa ajung saptamana viitoare in Olanda..Stie cineva daca in Olanda se platesc autostrazile?
michirec
In Rotterdam nu ocoliti Euromast-ul, un turn urias in care te urca un lift transparent, construit ca o farfurie zburatoare;odata ajuns in varf se vede splendid la picioarele tale, la propriu(podeaua este si ea transparenta), Rotterdamul; in apropiere de Haga este Madurodam-ul, Olanda in miniatura, se pot face poze splendide. sunt f. multe de vazut in Olanda, orasele se cer batute la picior sau cu bicicleta, pentru a vedea totul si-a simti viata in aceasta tara; nu ocoliti muzeul sexului sau M-me Toussaud din Amsterdam;pentru cei interesati, sunt sex-shop-uri bine aprovizionate;mirosul de marijuana te insoteste peste tot in aceasta tara, sunt localuri in care se poate priza,au pe firma desenate frunze de marijuana;deasemeni mini cartiere felinare rosii sunt in toate marile orase (incl. Eindhoven) .Se pot face croaziere cu corabia cu panze in nordul Olandei(Horn-Enquisen) de o zi cu servitul mesei si dormit pe vas;eu am avut parte de furtuna de gr.4 si nu prea mi-a priit.una peste alta , este faina tara.
gibonu
QUOTE(george_moga @ 6 Mar 2007, 01:36)
Si eu vreau sa ajung saptamana viitoare in Olanda..Stie cineva daca in Olanda se platesc autostrazile?
*



NU. In Olanda autostrazile sunt gratis, la fel ca in Belgia si Germania. Mi se pare ca si in Suedia este gratis, dar nu garantez.
Intr-adevar este o tara super interesanta, ai ce sa vezi pe acolo.
Toti (adica gunoierii, nasii din tren, soferii de autobuz) vorbesc engleza, abordeaza-i direct, nu mai e nevoie de "Do you speak English?"
Pentru fete: in Amsterdam Red Light District, care este cel mai mare. Sunt si in alte orase, dar mai mici.
Pentru iarba si alte minuni gen ciuperca magic si alte balarii: Coffe Shop, astea sunt peste tot.
Teotetic iarba nu se fumeaza in locurile publice, dar o sa simti pe stada mirosul gretos pe care il degaja.
Ai grija sa nu te usurezi pe ziduri sau garduri, chiar daca olandezii o fac. Poti sa intri in orice carciuma sa te duci la WC sau te poti duce la orice sectie de politie (fara gluma).
In final, ai grija sa nu mergi ca pieton pe pista de biciclete (se vede, n-ai cum sa o ratezi), pentru ca risti sa fi lovit de biciclisti, fara nici un avertisment.
Daca ai poti, du-te si alaturi in Belgia. Eu n-am fost decat la Amvers - o bijutetie de oras, dar am auzit ca la Brugges este de vis.
Drum bun.
Flores
Ca o completare la cele scrise de michirec, mai poti merge in perioada asta la Keukenhof, cea mai mare gradina cu flori din lume, merita, este langa orasul Lisse si primeste vizitatori de la inceputul lui Aprilie pana la sfarsitul lui Mai. Intrarea e destul de piperata, daca nu-ti convine tot nu ai venit degeaba, in jur sunt campuri uriase cu lalele de toate culorile si formele. Aici gasesti cateva poze:
http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-53.html
Mai in nord poti vizita baraj Afsluitdijk, lung de 32km, impreuna cu fortificatiile din al doilea razboi mondial, la mijocul barajului este un monument inchinat celor care au construit barajul sunt poze si povestiri interesante.
In sud merita vizitata provincia Zeeland, orasele Zierikzee si Vlissingen mi sau parut cele mai interesante, de asemenea Delta Works, care impreuna cu barajul din nord face parte din sistemul de aparare impotriva apelor dezvoltat de olandezi, sunt maestrii neintrecuti in domeniul asta.
Tot in Zeeland vezi la tot pasul pamanturi noi, care abia au fost secate de apa si care pana sa fie bune pentru agricultura sunt populate cu o specie ciudata de vaci, si cu cai care traiesc in semisalbaticie.
Oricum pe unde am umblat nicaieri nu mi-a placut mai mult ca in Olanda, acolo iti dai seama cu adevarat ce poate sa faca mintea si mana omului, au facut practic dintr-o mlastina tara care esta azi.

LE. daca ajungi in Olanda nu uita sa incerci heringul servit crud cu ceapa, si daca ajungi si prin sudul tarii da o fuga si pana la Brugge, merita fiecare banut!
gibonu
Da, corect de Keukenhof am uitat. Merita sa te duci. Insa, daca cumva alegi o zi cand este liber la ei sau duminica mai bine du-te cu trenul, pana la Leiden si de acolo, din gara, iti iei un bilet combinat autobuz+intrare in expozitie.
Aici am vazut eu faza care m-a socat cel la mult si de care am mai vorbit pe aici: coada de masini pe vreo 3 km ininte de intrarea in expozitie, autobuzul avea band separata, si nici o masina nu se baga pe banda de autobuz.
@ Flores
Pe Delta Works poti sa mergi cu masina?
Flores
Delta Works e un intreg complex de baraje si ecluze, eu am fost numai pe cel numit Oosterschelde, e practic o autostrada facuta prin mare si e folosita zilnic de mii de masini. Aici, spre deosebire de barajul din nord, drumul e putin suspendat si apa trece libera dintr-o parte in alta, numai cand e furtuna are un sistem de porti pe care le inchid. Tot proiectul Delta a fost prezentat pe Discovery, e foarte complex si daca studiezi harta provinciei Zeeland iti poti da seama de marimea lui, sunt parca vreo 10 baraje in total.
Oricum cine are timp Zeeland-ul merita vizitat, nu e asa aglomerat ca in nord, orasele sunt mai mici si mai departate unele de altele, poti vizita crescatoriile de scoici pe care le gatesc in diferite feluri chiar in fata ta, cat e reflux te poti alatura zecilor de oameni care cauta in nisip tot un fel de scoici, midi le spune, porturile turistice din Zierikzee si Hellevoetsluis sunt ceva de vis. Peste o luna jumate merg iar in zona si revin cu poze si impresii proaspete! wink.gif
mardan
Ca unul care am fost relativ de curand pe acolo pot sa va spun cate ceva despre Olanda:
- tara este in general plata, fara cine stie ce forme de relief (cateva delusoare pe ici pe colo).
- olandezii nu sunt cine stie ce civilizati si o sa constatati, mai ales daca veniti din Germania, ca tara este destul de murdara (o sa vedeti insa si extrem de multi negri si emigranti in general, asa ca nu e de mirare)
- monumentele si chestiile interesante pe care le puteti vedea sunt fie realizari noi, fie de pe vremea cand Olanda avea si ea un imperiu
- preturile sunt in general mai mari decat in tarile din jur, iar oamenii se comporta si se imbraca altfel (sa nu va mirati daca o sa vedeti babete imbracate ca pustoaicele de 14 ani de pe la noi, cu buricul la vedere)
- sistemul de drumuri, majoritatea autostrazi, este extrem de bine pus la punct (absolut toate drumurile sunt luminate noaptea permanent pe toata lungimea lor, e o placere sa conduci noaptea)
- desi multe masini vechi de la ei au ajuns pe la noi, pe drumuri masinile noi nu sunt atat de numeroase pe cat s-ar crede
- politia si vamesii, daca ai de-a face cu ei, sunt in general destul de nepoliticosi si suspiciosi fata de straini, mai ales cu cei din Europa de est
- plajele de la nord sunt frumoase, bine amenajate si dotate cu tot ce e necesar (restaurante, distractii, hoteluri, etc) dar e aproape imposibil sa faci baie pe tot parcursul anului (apa foarte rece)
- tara e libertina, tipe frumusele, extrem de amabile dar care te pot baga sub masa daca te pui la baut cu ele
Cam asta e...
gibonu
@ mardan
In Franta ai fost, sa vezi cati negrii si marocani au aia pe acolo. In comparatie cu Franta, in Olanda practic se poate spuna ca sunt putini emigranti.
In plus, ai remarcat ca in nordul Olandei, in zona protestata nu sunt deloc cersetori, care la Maastricht, in sudul catolic incep sa apara.
mardan
Am stat mult timp in Luxemburg si in tarile din jur (cu serviciul), asa ca pot sa spun si eu cum este prin Franta (zona Metz-Nancy), Germania (zona Trier-Koln), Belgia (toata partea francofona) si Olanda (toata). Oricum in partea aia a Frantei nu sunt asa de multi emigranti ca in Paris (la Paris numarul emigrantilor cred ca e depasit doar de numarul rahatilor de caine de pe strazi. Trebuie sa fii cu ochii in patru sa nu te fericesti cu niste noroc. Si mai sunt si alte zone din Franta la fel). Doar la Bruxelles am mai vazut asa de multi emigranti (cartiere intregi)...
Dar suntem deja off-topic. Doar pe autostrazile de pe acolo vezi cu adevarat ce iti poate masina. Asa zisele "autostrazi" de la noi sunt o gluma. Chiar si autostrada soarelui de la noi (cu nume copiat dupa o autostrada de la italieni) e ca vai de lume comparata cu cele vestice. Parca toti batutii in cap care nu stiu sa toarne asfalt s-au adunat in Romania...
Flores
QUOTE(mardan @ 7 Mar 2007, 08:26)
- olandezii nu sunt cine stie ce civilizati si o sa constatati, mai ales daca veniti din Germania, ca tara este destul de murdara (o sa vedeti insa si extrem de multi negri si emigranti in general, asa ca nu e de mirare)
*



Sa spui despre olandezi ca nu sunt cine stie ce civilizati mi se pare cel putin o exagerare. Vorbim despre olandezi get-beget nu de ''olandezii'' din insule si din fostele colonii, care intradevar, nu au invatat mare lucru si si-au pastrat apucaturile.
Tara nu mi s-a parut mai murdara ca alte tari cu pretentii, inafara de animalele cu doua picioare care sunt peste tot, mai au o problema cu ........pescarusii care in unele locuri sunt ca termitele, si scotocesc in gunoaie mai rau ca virgula cainii vagabonzi. In centrul orasului unde am stat eu, gunoiul se scotea in saci de plastic in fata casei numai cu putin timp inaite sa treaca masina de gunoi, daca statea prea mult afara apareau pescarusii si vandalizau tot. La asta se adauga si vantul care bate cu putere, frecvent, si care imprastie tot, erau zile cand mersul pe bicicleta devenea o aventura primejdioasa din cauza asta.
mardan
Exact asta am spus si eu. Ca datorita numarului mare de emigranti nivelul general este destul de scazut comparativ cu Germania spre exemplu. Dar asta nu inseamna ca sunt ca vai de ei...
Asa ca nu are rost sa facem o polemica pe subiectul asta. In general este una din tarile europene in care merita sa traiesti. Daca vrei insa sa vezi o tara in care cu adevarat merita sa traiesti eu as recomanda Luxemburgul. Nu este cine stie ce tara (ca marime) dar ce o sa vedeti pe la ei la "tara" nu cred ca o sa mai vedeti prin alte tari europene si in nici un caz la nivelul asta. Dar iar deviem de la subiect. Sunt curios daca o sa ne povesteasca prietenul nostru care a lansat subiectul cum a fost cu Dacia in Olanda...
carlo
Eu merg cam de 3-4 ori pe an in Olanda,atunci cand au copii vacanta.De obicei la Marea Nordului, la Noordwijk.Am mai fost si pe la Katwijk sau Zandvoort.Inchiriem biciclete si facem statiunile de la Marea Nordului.In privinta asta olandezii au super-drumuri amenajate!
Daca aveti mai mult timp puteti merge cu vaporul de la Hoek van Holland la Harwich sau de la Ijmuiden la Newcastle,in Anglia.
Eu merg de 13 ani in Olanda si inca nu am intalnit un politist sau in general un olandez nepoliticos.Deci despre ce se vorbeste in postarile anterioare sunt sau exceptii sau exagerari!
In concluzie,Olanda este o tara care merita vizitata de la est-vest si de la nord-sud!
Distractie placuta!
gibonu
QUOTE(carlo @ 11 Mar 2007, 22:41)
In concluzie,Olanda este o tara care merita vizitata de la est-vest si de la nord-sud!
Distractie placuta!
*



Cat se poate de corect, mai ales ca nici distantele nu sunt cine stie ce.
Eu am fost numai cu avionul pana acolo si in Olanda m-am plimbat cu trenul, care merge super bine, in sensul ca oriunde ai vrea sa ajungi in Olanda nu stai mai mult de juma de ora in gara pana te urci in trenul respectiv.
Ca exemplu, de la Amsterdam la Maastricht (in sudul Olandei, intre Belgia si Germania) faci 2 ore jumate.
Ce-i drept insa, obiective ca Delta Works sau diverse statiuni de la Marea Nordului nu sunt accesibile cu trenul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.