Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lagunengrün A.K.A. Brânză
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
MuciX
Ca sa nu mai poluez topicul Tractorasului, deschid topicul pentru urs.
Inca nu i-am facut poze. biggrin.gif

Deci se da un ursulet Touring, 325i din 1991. Motorul este M20B25 adica 2494 cmc, 6 cilindri in linie, 12 valve si 170cp cand era nou.

Dotari:
Nu prea multe, comparativ cu masinile din ziua de azi.
- A/C
- servodirectie
- ABS
- computer bord cu diagnosticare (un panou pe care se aprind LED-uri corespunzatoare fiecarui sistem pe care il verifica)
- indicator schimb ulei/revizie. Inca nu am aflat la ce intervale cere schimb ulei si revizie.
- Inchidere centralizata clasica, pe cheie
- Trapa (actionare manuala). Manerul trapei este intreg, ceea ce e destul de rar la ursi.
- 4 geamuri electrice
- scaune sport
- volan M Technik
- spoiler fata cu buza de model IS.
Cam atat imi vine in minte acum.
Tapiteria scaunelor e textil plus imitatie piele. Fetele de usi au aceleasi materiale precum scaunele.

Modificari:
- Suspensie sport Eibach. Masina e foarte joasa momentan, lucru care imi displace. Pe langa asta suspensia e si foarte dura si se simte orice denivelare. Va urma o suspensie stock.
- Evacuare sport - adica galagie inutila. Pe langa asta, finala se vede foarte urat. Ce-i drept se aude dragut in ture, dar sunt momente in care vrei liniste. Pe langa asta, personal, nu-mi place ideea ca tot traficul stie cand schimb treptele, sau ca sunt in frana de motor, etc. E schimbat tot traseul, cu diametru marit si s-au pastrat sonda lambda si catalizatorul.
- Pleoape

Stare:
Ca o masina de 22 de ani. Interiorul e cam murdar si isi arata varsta. Mai ales in portbagaj. Nu stiu cati stiu despre ce vorbesc, dar se simte mirosul de masina veche in ea, lucru care imi place. Oricum, va urma o curatenie generala cat de curand. Poate apelez la colegul kumkum. smile.gif
La exterior, are unele zgarieturi si am gasit cateva locuri unde e umflata vopseaua. Din fericire sunt destul de ascunse, deci niste mici reparatii nu vor deranja prea mult momentan.

Consumul dupa cum era de asteptat e mare, mai ales daca il compar cu al focusului.

Planuri de viitor:
Adus intr-o stare cat mai aproape de stock. Ceva in genul ce face dxman cu Volvo-ul. Sa vedem in ce masura voi reusi.

Vor urma si poze.
Markos
Preț?
MuciX
2500 de euro. Se mai adauga 1100, taxa de mediu.
MyKe89
Sa il stapanesti sanatos! Si sa ai bafta cu el!

P.S. Pentru curatenia generala il recomand pe sharkky, e artist. smile.gif
MuciX
Sincer, voi vrea sa fac eu asta. Bine, mi-ar placea sa am loc sa ii dau jos interiorul si sa o iau la bibilit.

Inainte de a cumpara cazanul am cautat cat mai multe despre ea. Masina, am gasit, fusese pusa la vanzare pe ebay inca din august, dar cu un pret mai mare. Imi imaginez ca masina a stat destul de mult timp, deci.
Tatal meu a fost sa o vada si pe ea era anunt cu 3800 de euro. Intreband daca se mai negociaza pretul a primit un raspuns ferm: Nu! Ultimul pret - 2500.
nonic
Sa o stapanesti sanatos si sa ai noroc de ea.
Pozeeee!!! dry.gif
MuciX
Pun o poza din anuntul de vanzare. Se pot vedea si jantele de vara. Modelul e BBS Mahle pe 15", anvelope de 205.

[attachmentid=1627920514]
kum
wub.gif
turbodxman
Astept fotografii cu compartimentul motor si interiorul. rolleyes.gif
marian-j

Imi place si culoare si cum suna:Lagunagrun! wub.gif
UXE
Ie break?
marian-j
Nu,e touring. tongue.gif
Ov
QUOTE(MuciX @ 29 Nov 2013, 01:14)
2500 de euro. Se mai adauga 1100, taxa de mediu.
*



plus 200 euro anual la stat icon_mrgreen.gif
MuciX
Asta daca plătesc repede, sa prind reducerea. smile.gif
Toate aceste detalii au fost verificate inainte de a cumpara fierul.

Da colegul UXE, e break. Astia de la pamfeu isi numesc break-urile "Touring", asa cum Opel le zic "Caravan", VW le zic "Variant", etc.
UXE
Eu am luat termenul de la Dacia tongue.gif
ipiq
ai luato de hobby? adica o restaurezi si o pui in rama?
MuciX
Momentan nu. Ma voi folosi de ea la fel ca de tractor.
UXE
Cand vine zapada ai s-o folosesti altfel smile.gif
R E M U S
Merge cu spatele, nu-i problema. big_wheel.gif
MuciX
Niste poze facute la repezeala:

[attachmentid=1627920542] [attachmentid=1627920543] [attachmentid=1627920544] [attachmentid=1627920545] [attachmentid=1627920546] [attachmentid=1627920547] [attachmentid=1627920548] [attachmentid=1627920549]

LE: Da stiu, de tot rasul covorasele, dar inca nu am gasit ceva sa se impace cu pedala de acceleratie. smile.gif
argon
Cati kmp are?
MuciX
Pe bord 360k kmp.

Motorul si cutia au fost schimbate cand caroseria a implinit 200+k kmp.
turbodxman
Asa sunt chederele originale, ca cel de la portiera stanga spate (din mai multe bucati)?
N-ar strica o revopsire a colectorului de admisie si un vas nou pt lichidul de servodirectie. wink.gif
MuciX
Nu, aia e o tiganie acolo. Deja am gasit un touring de dezmembrat. O sa ma servesc cu ce se poate de pe el.

Vasul mai poate astepta. smile.gif
argon
Multi kmp inainte. Zicic a are 170 de cai....dar la motoare, care-i diferenta fata de cel de M3 M30 care are aceasi capacitate, dar 235 de cai? Sau ala era o serie limitata?
MuciX
Cel de pe M3 a fost o bijuterie inginereasca la vremea lui. Ala este un motor in 4 cilindri, culmea. Daca vrei sa te interesezi mai mult de el, motorul are cod S14.
madkat
Un urs netiganit si netunat de bajetashii de cartier este ceva rar.

Original arata foarte bine - mult succes in a-l pastra asa.

off: cat de idiot este gandita "gaura" portbagajului, cu stopurile alea imense...
MuciX
Este si asta putin umblat, cele cu motoare mari scapa greu de ciuning.
Cat despre haion, iti spun sincer ca mie imi place cat de inutil este. smile.gif Personal am aflat destul de tarziu de existenta E30 Touring si mi-a placut imediat. Deja cand am vazut haionul deschis la unul, m-a pufnit rasul, dar mi-a si picat cu tronc.
Si daca e sa fiu sincer, imi place si faptul ca am vazut foarte putine pe la noi. blush.gif
Uite ca ne-a dat colega 16 un clip care explica si treaba cu haionul.
QUOTE(4x4 @ 28 Nov 2013, 22:31)

*

turbodxman
QUOTE(MuciX @ 29 Nov 2013, 15:37)
Nu, aia e o tiganie acolo. Deja am gasit un touring de dezmembrat. O sa ma servesc cu ce se poate de pe el.
*



up.gif
cdadan
QUOTE(MuciX @ 29 Nov 2013, 15:21)
Niste poze facute la repezeala
*


Misto, cartier de stelisti. tongue.gif Amenajarea drumului ramane in sarcina cumparatorilor?
MuciX
Da, creca pe noi pica. Am fost fortat sa o parchez acolo pentru ca e prea joasa sa o urc pe locurile din fata casei. Am vorbit cu cei care stau in bloc, sa puna masina pe locurile mele, daca l-am luat pe al lor. Tre sa refac panta aia sa fie mai "dulce".


De ce e de stelisti? blink.gif
ipiq
QUOTE(MuciX @ 29 Nov 2013, 12:59)
Momentan nu. Ma voi folosi de ea la fel ca de tractor.
*



Arata bine DAR de ce ai da 3600 de euro pe o masina veche de 22 de ani, fara airbag, cu impozit 10 milioane pe an?
Daca o tineai de bibelou hai ca intelegeam, asta e pasiunea omului, n-ai ce face... dar sa o ti ca "daily drive" e aiurea. din punctul meu de vedere cel putin...
MuciX
Pentru ca am vrut o masina care sa imi placa. rolleyes.gif
cdadan
QUOTE(MuciX @ 29 Nov 2013, 16:53)
De ce e de stelisti? blink.gif
*


Acoperisurile sunt ros-albastre. rolleyes.gif
MuciX
Ala e gri tongue.gif
corbex
Multi kmp cu benzina putina! Imi plac botoanele de linga schimbator. Sa fi fost pe volan, aveai deja oferte.
MuciX
Mersi badie, asa sa-mi ajute Dumnezeu! biggrin.gif

Butoanele sunt de la actionarea geamurilor, nu cred sa fi avut sens sa fie pe volan. Poate pe portiere.
Raduchu
Multi kmp fara brobleme !
argon
QUOTE(ipiq @ 29 Nov 2013, 18:08)
Arata bine DAR de ce ai da 3600 de euro pe o masina veche de 22 de ani, fara airbag, cu impozit 10 milioane pe an?
Daca o tineai de bibelou hai ca intelegeam, asta e pasiunea omului, n-ai ce face... dar sa o ti ca "daily drive" e aiurea. din punctul meu de vedere cel putin...
*



Nu e aiurea deloc, tocmai asta e faza, sa te bucuri de ea, sa o folosesti daily drive, nu sa o ti aiurea sub prelata 'in conservare'sa adune praf si sa bagi bani peste bani in reno butic, si cand intradevar o sa valoreze ceva un clasic din '90, sa fii demult ingropat ca sa-ti mai pese..cum ii place unui anume user colectionar de pe aici.
ipiq
ala macar stie ce vrea sa faca cu banii lui: ii indeasa in masini (aproape) de colectie. poate la un moment dat le vinde. fiecare cu pasiunea lui. unii merg in vacante, altii la curve...
da' aici cum dracu te poti bucura de un dric vechi de 22 de ani care consuma 15 in oras si jumate din herghelie a evadat in decursul anilor? pe 3600 de euro??????
horhel
frumos touringu, si mie imi plac mai mult decat berlinele
ps: pt panta din fata casei fa o cerere la primarie poate se indura nea pitre sa asfalteze si amurgului ala ca acum e mare degeaba (sau aleea e in grija voastra?)
MuciX
QUOTE(ipiq @ 29 Nov 2013, 20:04)
da' aici cum dracu te poti bucura de un dric vechi de 22 de ani care consuma 15 in oras si jumate din herghelie a evadat in decursul anilor? pe 3600 de euro??????
*




Pai e mai bine acum, ca am urs, ma numesc ca e 325, dar nu mai fuge de spate iarna, ca nu mai poate. Best of both worlds.

@horhel: Amurgului se lauda din primavara ca il asfalteaza. Au pus un strat de pietris la un moment dat si cam acolo au ramas lucrarile. Stiu ca am intrebat dezvoltatorul la un moment dat de alee si mi-a dat de inteles ca ar pica pe noi, pe proprietari, insa tre sa recunosc inca nu m-am interesat mai in detaliu.
marian-j
Incredibil ce fain arata interiorul! up.gif
Am mai vazut mizerie din aia de sub capota motorului.Cred,sper sa nu vorbesc prostii,ca primul proprietar nu a indepartat pasta de conservare pulverizata de producator si aia s-a copt pe acolo.De pe plasticaraie si suprefetele vopsite imi place sa cred ca se va putea indeparta fara probleme prea mari.Ramane doar sa gasesti solventul potrivit.De pe galerie insa,si de pe motor in general,nu cred ca va putea fi indepartata cu solvent,ci doar cu metode mai "contondente".Dupa mintea mea,o sablare(strict exterioara) ar fi cea mai faina treaba pentru galerie.
Spor la dereticat.Strange din buci si da-i-nainte.
Acu' (fix!) 2 ani eram in aceiasi situatie si uite ca n-am murit! wink.gif
horhel
lucrez in popesti din 2005 si stiu zona ta de cand era camp...se asfalteaza amurgului de fro 2 ani...acu sa nu te dezamagesc dar cred ca mai dureaza la cum se ridica blocurile pe acolo
marian-j
QUOTE(ipiq @ 29 Nov 2013, 21:04)
ala macar stie ce vrea sa faca cu banii lui: ii indeasa in masini (aproape) de colectie. poate la un moment dat le vinde. fiecare cu pasiunea lui. unii merg in vacante, altii la curve...
da' aici cum dracu te poti bucura de un dric vechi de 22 de ani care consuma 15 in oras si jumate din herghelie a evadat in decursul anilor? pe 3600 de euro??????
*


Vecine,da' ce te roade pe tine grija ce face omu' cu banii lui?El ii face,el ii fwte cum vrea muschiu' lui.Ce nu ti-e clar? huh.gif
zanzie
QUOTE(ipiq @ 29 Nov 2013, 21:04)
cum dracu te poti bucura de un dric vechi de 22 de ani care consuma 15 in oras si jumate din herghelie a evadat in decursul anilor? pe 3600 de euro??????
*



Daca o pune la pune la punct dpdv mecanic, o sa fie mai placuta la condus decat toate masinile tale, alea din semnatura.
Ca d-aia si-a luat-o, din cate am inteles.
MuciX
Pai tocmai ca din punct de vedere mecanic, in afara de punctele de rugina e chiar in regula.
Motorul pare in mintile lui, cutia de viteze e foarte precisa, ambreiajul se simte foarte ok cand cupleaza, nu trage intr-o parte, nu bate, nu are joc in articulatii.
Urmeaza o revizie cu lichide, distributie, aprindere, etc. Dupa care ma voi ocupa de aspect.
Raduchu
QUOTE(argon @ 29 Nov 2013, 20:38)
Nu e aiurea deloc, tocmai asta e faza, sa te bucuri de ea,  sa o folosesti daily drive, nu sa o ti aiurea sub prelata 'in conservare'sa adune praf si sa bagi bani peste bani in reno butic, si cand intradevar o sa valoreze ceva un clasic din '90,  sa fii demult ingropat ca sa-ti mai pese..cum ii place unui anume user colectionar de pe aici.
*




QUOTE(marian-j @ 29 Nov 2013, 21:28)
Vecine,da' ce te roade pe tine grija ce face omu' cu banii lui?El ii face,el ii fwte cum vrea muschiu' lui.Ce nu ti-e clar? huh.gif
*



Pentru tine argon..uiti cand ti-ai facut parc auto daweoo?

QUOTE(zanzie @ 29 Nov 2013, 21:29)
Daca o pune la pune la punct dpdv mecanic, o sa fie mai placuta la condus decat toate masinile tale, alea din semnatura.
Ca d-aia si-a luat-o, din cate am inteles.
*



+1
ipiq
QUOTE(marian-j @ 29 Nov 2013, 20:28)
Vecine,da' ce te roade pe tine grija ce face omu' cu banii lui?El ii face,el ii fwte cum vrea muschiu' lui.Ce nu ti-e clar? huh.gif
*



absolut. perfect de-acord. asta ziceam si eu mai sus. doar ca pe nenea ala il inteleg cat de cat, pe nenea asta deloc...


QUOTE(zanzie @ 29 Nov 2013, 20:29)
Daca o pune la pune la punct dpdv mecanic, o sa fie mai placuta la condus decat toate masinile tale, alea din semnatura.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
cum spui tu...

MuciX: bafta cu masina si traditionalul "multi kmp fara probleme!"

I'm out.
MuciX
Mersi de urare, dar sezi bland omule ca nu te alunga nimeni. smile.gif

Il intelegi pe dxman ca tine renourile de bibelou. Bun. De Volvo-ul lui stii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.