Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme kilometraj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
dacy123
salutare tuturor am si eu o problema cu megane-ul meu de un timp incoace se incapataneaza si nu vrea sa mai indice vteza si nici nu inregistreaza km facuti va rog sa ma ajutati biggrin.gif
LEO CIMPU
Uitate in compartimentul bateriei si vezi ca pe partea cu aripa ai o mufa.E posibil sa fie rupt firul la intrare in mufa.Si eu am patit la fel biggrin.gif
dacy123
pffff am verificat dar nu se vede nimic rupt astazi am incercat cu un spray pt cotacte la modulul abs dar nici un rezultat

19 Nov 2013, 21:37:
sti cumva ce culoare avea firul respectiv rugaciune.gif ca nu mai stiu ce sa i fac


19 Nov 2013, 21:42:
nu ma stresam asa tare dar am fost si premiat saptamana aceasta din cauza lui:D
espacern
Este firul de culoare Gri din mufa mare alba.
Prin el se transmite semnalul de viteza de la centrala de ABS.
Scoate mufa si desfa-o complet...asa vezi bine contactele corodate.

@+
hwe
Sal am avut si eu problema cu chilometraju la masina mea si daca te ajuta cu ceva firu este gri si la capatu mufei are o dungulita rosie.iti trebuie o schema electrica sa verifici traseu dintre mufa abs si mufa de la bord.
dacy123
salut hwe in final sa rezolvat la tine ? era firul intrerupt undeva?


20 Nov 2013, 10:04:
spre fericirea si norocul meu biggrin.gif a fost doar firul gri care duce semnal de la abs la bord multumiri pt sfaturi si idee 053.gif 124.gif o zi buna la toti posesori de megan 124.gif
espacern
Asta stim si noi ca firul gri era.....dar ce ai gasit/facut mai exact?
Ca poate faptul ca ai rezolvat fara sa postezi si cum nu ajuta prea mult pe alti aflati in aceeasi situatie cu tine.

@+
hwe
La mine mergea kilometraju la bord d-ar nu ajungea la ecu era firu intrerupt intre mufa alba de langa baterie si ecu. am tras un fir pe langa instalatie si sa rezolvat.
dacy123
mii de scuze eram prea hapy biggrin.gif am desfacut mufa alba din compartimentul de la baterie si la prima vedere nu s-a observat nimic dar cand am tras de mufa sa o scot am observat ca s-a rupt firul gri 1cm mai jos de mufa.Am luat alt fir l-am cositorit si am ocolit mufa deci l-am scos si din jumatatea cealalta.Am curatat restul pinilor dat spray contacte si totul functioneaza perfect.O seara placuta la toti si DRUMURI FARA EVENIMENTE worship.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.