Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie Pathfinder
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
hannymax
Salutare tuturor!
Dupa cum am trecut si la descriere sunt posesor de nissan pathfinder 2006 , 2.5DCI.

Pana in anul 2010 am facut serviceul la reprezentanta dedeman bacau. Din 2010, mi-am facut propriu garaj auto, colaborez cu niste baieti priceputi si imi fac singur reviziile si reparatiile la masini.

Intrebarea mea se adreseaza celor care au idee sau lucreaza la un dealer nissan:
Se schimba ceva la distributia de la motorizarea de 2.5, fie ea si pe lant ?

(Stiu ca exista un mit, ca distributia pe lant e lifetime insa exista si foarte multe exceptii.)

Intreb pt ca mai am un Pajero la care din 90 in 90 mii de km, se inlocuieste o patina la distributie, iar din 200-200 de mii lantul.
( am aflat acest lucru dupa ce s-a rupt lantzul la 300 mii km smile.gif insa damage-ul a fost usurel , lantz nou, patina, intinzator, supape, -vreo 30 mil piesele pe original .etc )

Pathfinderul are abia 80 si ceva de mii fiind folosita ca a doua masina insa nu vreau situatii neplacute cum a fost cea cu pajero.

Astept niste raspunsuri de la cei in masura..
Toate bune tuturor!
Costi.88
Salut!

Lantul nu este chiar lifetime. La un moment dat se schimba si el.
Nu stiu sa iti spun exact, depinde de la producator la producator. Unii declara intervale de schimburi pentru lant (vezi Opel) dar marea majoritate nu.
Un lucru este cert insa: lantul cand este pe duca incepe sa tacane (e vorba de un tacanit foarte deranjant). Atunci trebuie schimbat de urgenta.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.