Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trusa scule - minim necesar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
goto
Salut!
As dori sa imi fac si eu o trusa de scule, dar cum nu "suport" sa am portbagajul aglomerat tot timpul si nici nu am umblat la masina pina acum, as dori sa stiu care ar fi minimul de scule necesar pt a umbla la masina pentru operatiuni simple.
Am un Megane Sedan 2.2 din 2009, 1.4 16V benzina, dotare Prima. Ce m-ar interesa in principiu: sa scot/pun bateria (pentru a o conecta la redresor), schimbat filtre, umblat la boxe, dat jos bara din fata (pt cand se mai strica ceva la faruri),chestii uzuale simple pe care sa le poti face singur in fata blocului in cateva minute sau pt a repara o pana ceva pe autostrada.
Pina acum m-am lovit de dat bara jos si scos un far pentru ca mi s-au rupt piciorusele de la un bec de faza scurta si nu am mai putut sa il scot. tunci am apelat la un prieten care avea trusa completa. Apoi as doti sa scot bateria si sa o pun la incarcat din cand in cand, ca fac in general drumuri scurte si rare (cam 5 km pe zi in oras printre blocuri).
Masina a venit doar cu crick si cheie pt roti.
espacern
Daca ai posibilitatea cumpara o trusa R2nano de la Facom.
Este cat o borseta si are toate sculele necesare pentru masina.

@+
goto
ok, am uitat sa precizez: nu sunt dispus sa bag prea multi bani in ea. sa zicem undeva la 100 roni. de aceea m-ar interesa care sunt cele mai comune scule ac sa le cumpar pe bucati si poate astfel ajung mai ieftin.
bubu_salcie
ai nevoie de Cablu ajutor demaraj (TÜV/GS) 16 mm², lanterna, surubelnita in cruce, surubelnita cap minus, surubelnita chei tubulare, cleste, compresor cu manometru, coarda tractare, cheie franceza... ce-ar mai fi? set de becuri!
gotty
Eu inteleg ca trusa de scule este o reminiscenta de la defuncta Dacie si ca echiparea Prima e o copie fidela din punct de vedere al dotarilor dar chiar ai nevoie de o trusa in portbagaj? blink.gif

JSnow
Eu am un set de chei da jur' ca n-as avea idee ce sa fac cu ele smile.gif

Am o extra-optiune la CASCO sa vina aia sa mai de pe unde sunt cu platforma daca se strica hardughia...doamne feri. Nu am folosit-o pana acu' da ma face sa ma simt mai putin atehnic.
hellcat
QUOTE(goto @ 6 Nov 2013, 15:39)
sa zicem undeva la  100 roni. de aceea m-ar interesa care sunt cele mai comune scule ca sa le cumpar pe bucati si poate astfel ajung mai ieftin.
*


Pe bucati iesi mult mai scump...doar daca te mai lipesti in timp de vreo tubulara, o cheie fixa, un patent, surubelnita, etc. Dar aglomerezi portbagajul, dupa cum ziceai...

Ia-ti o trusa mai ieftinuta, cum ar fi asta: http://www.lincos.ro/trusa-chei-tubulare/t...e-1-4-dk-141046 Cu 76 de lei ai rezolvat tubularele si torx-urile (99% din suruburile care nu-s de forta au cap torx).
Pe langa trusa asta, daca vrei sa umbli la bujii ti-ar trebui o tubulara de 16, insa se adauga si un antrenor de 3/8 sau 1/2 + un prelungitor...deci cam iesi din 100 aia de lei.

Un patent, un cutter, o cutie cu becuri de rezerva, un set de cabluri cu clesti si un multimetru simplu de 30 de lei ai mai putea adauga pe lista.
ssilviu
Eu cu asta am facut totul la masina:
http://mercador.ro/oferta/trusa-scule-auto...orx-ID8f6P.html
Radu1986
Incearca trusele de pe http://trusescule.ro/, eu sunt multumit de ele! Si ti le trimite dupa o zi pe alta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.