Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carenaje roti spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
viezure7
http://www.onauto.ro/catalog/fisa/23062#ra...a&piesa=1809930

Foarte utile, dupa parerea mea. In poze par identice pentru ambele parti, desi in dreapta ar trebui sa ocoleasca intr-un fel (decupaje sau profilari) tubulatura care conduce benzina de la buson la rezervor.

Sfaturi, pareri binevenite!

P.S. Imi cer scuze daca s-a mai discutat, eu n-am gasit topicul respectiv
dr.nils
Adica masina ta nu are, sau cum?
argon
Nu a montat nimeni, ca aveau de dinainte, exista megane 2 fara asa ceva? unsure.gif
Diac
Nu cumva sunt facute sa protejeze un pic mai mult zavorul de la trapa carburant? Acolo unde se face bloc de pamānt.
argon
Acolo nu ai de protejat decat pasajul tijei de la actuator, si mult mai simplu cu o bucata de furtun taiat, sau chiar cu banda izolatoare...decat sa montezi ditai carenajul pentru asta.
viezure7
In atasament vedeti cum arata pasajul rotii dreapta spate la a mea. Se observa lipsa respectivului carenaj. La fel si in partea opusa.

Intr-adevar, rolul carenajelor e de a proteja caroseria si mecanismul de inzavorare a clapetei busonului, in partea dreapta, de apa, noroiul etc. proiectate de roti.
solidconvert
Fix la fel este si la mine... defapt cred ca la toate meganurile 2... wink.gif
viezure7
Cat de bine isi cunosc unii masinile... tongue.gif

Cred ca o sa dau o comanda, nu sunt chiar asa scumpe, asta in ideea in care se deterioreaza la (tentativele de) montaj si nu mai pot fi returnate. Utilitatea lor in schimb mi se pare de necontestat, daca ati avut vreodata curiozitatea sa bagati capul sub aripile spate...
R19/16v
Tu ai de gand s-o tii pana cand o mananca rugina p-acolo? Inca te mai crezi in 1300?
Las-o in pace asa cum a gandit-o francezu' ala!

Cum ai de gand sa-l montezi?
gotty
Eu nu ma bag dar la mine plasticele ie la locul lor! tongue.gif
Diac
QUOTE(R19/16v @ 7 Nov 2013, 17:27)
Tu ai de gand s-o tii pana cand o mananca rugina p-acolo?
Cum ai de gand sa-l montezi?
*



Cred ca e vorba mai mult de tija aia, ca nu am vazut pana acuma Megane 2 ruginit.
R19/16v
Tocmai. Si carenajul cum il prinzi? Nu cu ceva suruburi? Infipte in ce? Nu in tabla?
Dati-o dracu de tija, protejati-o doar pe ea.
soryn94
Salut!
Eu cred ca doar la estate exista acest carenaj de care spuneti voi.Eu am estate din 2006 si la mine exista pe ambele parti.
19vik
Carenajul original este din 2 bucati, una in fata, una in spate (partea din spate se vede si in poza initiatorului, este la locul ei, furtunul ala de scurgere nu este la locul lui). La sedan si la bicorp nu acopera partea de sus. La estate, partea din spate este mai mare si acopera si partea de sus a pasajului rotii.

Cum se monteaza? Din cate vad eu in link-ul din primul post, au gauri cam in aceleasi pozitii ca cele din fabrica. Se demonteaza cele originale si se monteaza ligheanele alea in locul lor tongue.gif .
Cat priveste actuatorul, tubul din aluminiu in care culiseaza tija, la mine este imbracat din fabrica intr-un tub de cauciuc, n-are nici-o treaba cu pamantul care se aduna acolo. Se doreste protectie la protectie tongue.gif Chiar si asa, apa patrunde pe langa tija pe la trapa de combustibil, n-am vazut nici-un Megane la care trapa sa se inchida etans.
jas2
Am montat cauciucurile de vara si m-am uitat putin la pasajele rotilor din spate.Nu am putut sa nu remarc noroiul stationar sub carenajul din plastic in partea superioara a lui,spre fata.In spate este mai bine...
Cred ca e acolo permanent,cu umezeala de rigoare.Cat de prost sa fi sa proiectezi carenajul in halul asta ? Parca e strangator de noroi nu protectie...
Au Megane-urile astea niste chestii,te doare mintea !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.