Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie stricata master
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
coxmarine
in urma cu 1000 km (3 saptamani) cand schimbam uleiul, am observat cateva picaturi de ulei in dreptul cutiei de viteze la imbinarea cu motorul, toate bune si frumoase ... insa acum o saptamana nu a mai intrat in viteza pe a2 km 100, am ajuns cu greu la destinatie, am descarcat,la relanti agata umpic in viteza , am ajuns cu greu acasa abia ca intra in viteza cateodata.. insa am ajuns cu a 4-a de la Slobozia la service in Buc. ... unde din ureche a zis ca e ambreiajul (190000km are masina) am cumparat placa+disc si pabam dupa 2 zile.. ma suna de la service ca nu e ambreiajul ci cutia .. nu are decat 150gr de ulei, in ultimele saptamani am observat mici pete de ulei sub masina (ulei curat) dar am crezut ca e din cauza schimbului recent de ulei(poate am pus prea mult sau sa scurs putin pe undeva..(etc.)
ce ma sfatuiti sa fac?
sa cumpar cutie sh, sau sa o rectific (daca da unde? si ce cost implica prin bucuresti)
s-a mai lovit careva de asemeana simptome?

micutz
Ce tip de cutie este ? In mers huruie, se aud zgomote ?
coxmarine
Cutie 6 trepte dar nu stiu inca codul, huruie intr-a 2-a.
coxmarine
cod cutie pf6006

022.gif


28 Oct 2013, 20:57:
de pk6+planetare? ce ziceti ce ma sfatuiti?

pk6 - cutia de laguna/vivaro 6 vit. 120cp/motor de 1.9 (cica se potriveste)
espacern
Nu se potriveste PK6 la PF6.....nu mai visa la deastea!
Cauta ce ai pe masina sau repar-o pe aia originala.....daca vrei sa o mai exploatezi corect.

@+
coxmarine
pai, toti dezmebraciosi au pk6
si vor pf6006 al meu +planetarele mele si imi dau pk6+planetare+rulmentul de ghidaj al planetarei dreapta...
si eu vreau ca a mea.. dar gasesc, numai ciobani care imi recomanda cutii de la modelul euro 3(pk6)
de reparat in bucuresti? recomandari?
am gasit unu care a inceput cu : ... pfffff.... cauta alta ca nu stiu de unde sa iau rulmenti .. si sunt scumpi si ... plm
micutz
Merge sa-i pui si pk6, dar nu are sens, este destul de complicat si nu e cu nimic mai grozava decat pf6. Cutia de Laguna NU merge pe master. Lasa-mi in PM numarul tau de telefon si o serie de sasiu si incerc sa te ajut ca sa iesi cat mai ieftin.
damty_25
daca ai masina dupa 2007 am eu cutie in 6 trepte
coxmarine
momentan e la reparat cutia .. (destul de ieftin) 1280lei rulmenti+simeringuri si 200!!!!!!! manopera

revin cu detalii privind reparatia si cum se comporta
espacern
Asta este cea mai corecta solutie...repari cutia de origine!

@+
coxmarine
Reparateeee. 1528 lei + 1 simering 4,5 lei + manopera service-ul cu demontat / montat+ rulment presiune ambreiaj 520lei (valeo - orijinal)

GARANTIE 6 luni sau 30.000 km smile.gif)
Cu certificat atasat de factura.
El_Comandante
Salut, poti sa spui te rog unde ai reparat cutia ?
coxmarine
(0767) 689 090 - mihai
In incinta vama comex sos. Garii Catelu, colt cu Str. Drum intre Tarlale (cartierul 23 august) bucuresti

Super baiat , desi am revenit la el de 2 ori pt ca nu functiona in parametri nu m-a costat suplimentar, are scule, elevator 4t, priceput, promptitudune, daca e nevoie sta peste program sa termine

Desi nu ma cunostea , am ramas restant la el cu 400 lei
Super baiat -recomand pt cutii si mecanica
Dominik gabi
Buna ziua.
Se potriveste cutia de viteza de pe laguna 2 pe renault trafic ?
La renault trafic cutia are codul pk6 si pe laguna la fel pk6
Multumesc
espacern
Cutia PK6 are 100 de modele diferite....adică mai pe întelesul tău PK6001---pana la PK6999.
Chiar și pentru Trafic din același an/luna exista câteva zeci de modele PK6 toate diferite...funcție de putere/model/dotare/etc.
busu 12
vezi aicea una similara PK ptr Traffic motor 1,9 dci
https://www.olx.ro/oferta/cutie-de-viteze-r...html#e9825d704a
dangj
Tot cu cutia am avut si eu probleme, nu intra in treapta 2. Am un movano din 2000, 2.8 dti. Am cumparat alta masina master 2 dubita. A mea e platforma. Am schimbat-o de pe dubita pe platforma. Am mai schimbat si instalatia electrica. Apoi, de curiozitate am desfacut cutia de viteze. Am gasit un arc (un fel de siguranta sarit si rupta de vreo 2 mm diametru cam de 15 cm dimensiunea finala in forma de U.) Nu am stiut cum se scot pinioanele, pt ca am chinuit destul de mult cu sigurantele superioare. Cand am vazut ca si primele sigurante sunt in jur de 400 lei buc. am dus-o la un meserias bun dar ocupat. Astept de 2 saptamani sa prind liber, siguranta care era defecta fiind destul de ieftina 5 lei de la Bardi venita din Ungaria.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.