Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: senzor{i} presiune roti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
udau_1966
luni 30 sept am inlocuit cauciucurile de vara,care erau pe jante de aliaj,cu cele de de iarna care sunt pe jante de otel.
primele 2 zile a fost fara probleme,dar de azi,2 oct computerul de bord imi spune ca senzorul este lipsa(nu le vede)masina este din martie 2013 si pana in prezent nu mi-a creat nici-un fel de probleme.masina este 1.6dci0mototk9k,diesel

problema este ,ce fac eu si cam cat costa operatia intr-un service renault si daca mai pot merge cu ea?
cu stima,cristi,craiova
kiki27
salut,

senzorii erau montati pe janta de aliaj, nu? cand ai schimbat jantele de aliaj cu cele de tabla, ai mutat si senzorii de presiune ? daca nu, atunci e normal sa nu mai vada senzorii (totusi trebuia sa fii avertizat imediat de CB ca lipsesc senzorii de presiune si nu dupa 2 zile !??)


stima
espacern
Senzori de presiune au pozitia lor bine stabilita...fata dreapta,fata stanga,spate dreapta,spate stanga de ex.
Daca se schimba pozitia senzorului si nu se face corectarea cu testerul atunci se ajunge la situatia "invizibila" a rotilor.
Cu sau fara senzori se poate circula fara problema.....daca presiunea este corecta.

P.S. K9K este motorul de 1.5 nu de 1.6 DCI.

@+
$$ilvviu
E posibil ca jantele de otel sa nu aiba senzori?
Daca nu au, atunci trebuie dezactivati. Daca au atunci trebuie ales setul de iarna cu CLIP-ul.
Inversarea pozitiei senzorilor nu influenteaza sistemul, doar te deruteaza (apare roata stanga-fata cu probleme cand de fapt buba e la dreapta-spate).
udau_1966
jantele de aliaj montate au valve speciale care costa!.jantele de otel nu au aceste valve si din aceasta cauza ,CB-ul nu le vede.au incercat o introducere de valori in cb,dar nu au reusit.in final au spus sa merg asa,ca nu se intampla nimic si cb-ul le va vedea la primavara,cand vor fi montate cele de vara
asta este!
ca parere,cei de la reprezentantele renault ,ori nu stiu sa foloseasca aparatura din dotare,ori sunt prea boieri,fata de cei din franta!ne multumim cu ce avem!
cu stima,cristi.
75AIM
Se pare ca am senzori de presiune roti pe jantele de origine, asa dupa dotari VIN, dar numai sunt activi,se pare ca au fost activi dar cand am schimbat bordul nu ia mai activat,a dat cineva jos anvelopa dupa o janta de aliaj de Privilege la un Fluence FL si poate spune exact?
roland
Vai vai...
cj98czh
75AIM - fara suparare, dar am citit de 3 ori postarea ta ca sa-mi dau seama ce vrei .... bine ca nu a fost postul mai lung de atat smile.gif
75AIM
Dupa verificarea in baza de date a dealerului se pare ca nu a avut asa dotare in standard Privilege,pe siteurile gen Vindecoder apare dupa serie ca are asa ceva...sunt varza siteurile astea,oricum am scapat de o bataie de cap in +. vai vai radmasa.gif

<span class='edit'>9 Mar 2015, 11:06:</span>
QUOTE(cj98czh @ 9 Mar 2015, 11:04)
75AIM - fara suparare, dar am citit de 3 ori postarea ta ca sa-mi dau seama ce vrei .... bine ca nu a fost postul mai lung de atat smile.gif
*


Am intrebat daca pe fluence FL apare ca prim montaj senzori de presiune pe Privilege si daca cineva poate confirma asta.
roland
QUOTE(75AIM @ 9 Mar 2015, 10:23)
Se pare ca am senzori de presiune roti pe jantele de origine, asa dupa dotari  VIN, dar numai  sunt activi,se pare ca au fost activi dar cand am schimbat bordul nu ia mai activat,a dat cineva jos anvelopa dupa o janta de aliaj de Privilege la un Fluence FL si poate spune exact?
*



Razi tu, dar nu prea e de ras sad.gif
75AIM
era cumva un test la gramatica? suntem pe o arie tehnica sau nu?vad ca offtopicul e tolerat,chiar aplaudat de moderatori....pe aria fluence nimeni nu vine cu ceva tehnic sau chiar o rezolvare la o pb,numai off.
cj98czh
Nu era tes de gramatica (daca era il picai cu brio smile.gif ) dar ca sa primesti ajutor ... cititorul trebuie sa inteleaga ce vrei ... din postul tau nu prea se intelegea ... atat .. nu are rost sa te ataci.

Daca vrei sa stii 100% posteaza seria VIN pe topicul dedicat si colegul espacern (cand o avea timp si chef) o sa-ti spuna 100% daca a iesit cu asa ceva din fabrica sa nu ...

Spor!
b76bgaarh
cj, asa e rambox.

bafta.
75AIM
QUOTE(cj98czh @ 9 Mar 2015, 11:54)
Nu era tes de gramatica (daca era il picai cu brio smile.gif ) dar ca sa primesti ajutor ... cititorul trebuie sa inteleaga ce vrei ... din postul tau nu prea se intelegea ... atat .. nu are rost sa te ataci.
  oricum sa mananci litere asa ca moderator nu e scuzabil...merit avertisment ok?
Daca vrei sa stii 100% posteaza seria VIN pe topicul dedicat si colegul espacern (cand o avea timp si chef) o sa-ti spuna 100% daca a iesit cu asa ceva din fabrica sa nu ...

Spor!
*


Am vb la dealer cu ing sef de service ce mi-e prieten si mi-a confirmat ca nu a avut asa ceva,dar daca vreau se pot monta senzori de logan si configura pe masina,ramane sa-mi dea un pret la lucrare.
Uite eu am dat o informatie pe o arie tehnica,cei de mai sus care doar vorbesc vorbe de discutie pe arie tehnica sunt tolerati nu? de aia s-a dus de rapa forumul asta....dar cui i pasa?
cj98czh
Da si tu report si cine modereaza aria asta o sa se sesizeze ...
75AIM
Man nu moderezi tu?asa ca sa fii in litera regulamentului...
cj98czh
Nup, fluence nu este la mine in parohie, dar stiu ca nu esti suparat smile.gif
b76bgaarh
regulamentul reno nu accepta clone, asa ca tare cererea cu aplicarea lui.

bafta.

30lei
QUOTE(75AIM @ 9 Mar 2015, 12:01)
...se pot monta senzori de logan si configura pe masina,ramane sa-mi dea un pret la lucrare...
*



Sa ne spui si noua cat costa treaba si in ce consta.
75AIM
ok,cine e interesat o sa-i raspund pe MP,unii nu merita informatii in premiera pe acest forum.
espacern
QUOTE(75AIM @ 10 Mar 2015, 12:16)
unii nu merita informatii in premiera pe acest forum.

Da cand le primesti e bine....nu?
cj98czh
Buna atitudine! Felicitari! smile.gif
R19/16v
Hal de atitudine. Tipica, e drept, dar totusi...
V-as ruga sa va amintiti aceasta atitudine data viitoare cand vine sa ne intrebe daca are fazere pe fluansu' lui wink.gif
roland
Regretabil...
75AIM
QUOTE(b76bgaarh @ 9 Mar 2015, 12:38)
regulamentul reno nu accepta clone, asa ca tare cererea cu aplicarea lui.

bafta.
*


Schimbarea de nick nu inseamna clona man...daca tu imi arati posturi in paralel pt. RamboX,99AIM si 75AIM atunci ai dreptate...dar nu vei gasi.
scz de off topic.
b76bgaarh
99aim. http://www.reno.ro/index.php?showuser=8227


72aim. http://www.reno.ro/index.php?showuser=102647

sunt 2 useri diferti.

sa inteleg ca iti este rusine cu activitatea si tampeniile debitate de 99 aka rambox de ai inventat 75 aim?

bafta.

75AIM
QUOTE(b76bgaarh @ 18 Mar 2015, 19:00)
99aim. http://www.reno.ro/index.php?showuser=8227
72aim. http://www.reno.ro/index.php?showuser=102647

sunt 2 useri diferti.

sa inteleg ca iti este rusine cu activitatea si tampeniile debitate de 99 aka rambox de ai inventat 75 aim?

bafta.
*


Mie nu-mi este rusine cu nimic din ce am spus pana acum iar daca erai atent vedeai ca 99AIM a avut ultima activitate in 10 ian 2014 cand s-a si inchis contul iar 75AIM si-a inceput activitatea in martie 2014,capisci?
deci unde e clona? stiu in mintea ta.
Iar daca tot te intereseaza atat de mult persoana mea afla asa:la logan aveam nr RBX,RamboX vine de la un joc de paintball unde jucam cu prietenii in perioada aia, la Megane aveam 75AIM iar la Clio 3 aveam 99AIM acum e bine?
b76bgaarh
bravo da nu ai zis, ii ajuti sau nu pe colegi cu fluense si le spui rezolvarea?
75AIM
QUOTE(b76bgaarh @ 18 Mar 2015, 19:41)
bravo da nu ai zis, ii ajuti sau nu pe colegi cu fluense si le spui rezolvarea?
*


pe colegi da,pe tine NU.
Rezolvarea se citeste printre randuri....senzorii de Logan pot fi activati pe Fluence si M3 numai daca permite echiparea,asa mi s-a spus si mie, din CANClip la reprezentanta,preturi pt. senzori cred ca stiti ca sunt in jur de 50 euro fara TVA iar un tester cam 100 ron dar asta dupa ce s-au montat senzorii la vulcanizare in prealabil,pe mine nu ma mai tenteaza ideea ca ar tb sa iau 2 perechi de senzori atat pt. jantele de origine cat si pt. cele de iarna si la schimbul iarna-vara ar tb sa merg la dealer pt. rescriere senzori-nu pot fi scrisi 8 senzori concomitent iar apoi fiecare senzor se scrie pt. o roata deci numai poti muta rotile de pe fata pe spate...deci o bataie de cap cam mare.
ursus2
Pentru cei interesati,pot clona acesti senzori.Puteti avea senzorii originali in rotile de vara si perechea clona in rotile de iarna. codarcea1@yahoo.com
vasile82
Ok treaba cu senzorii, dar la ce se conecteaza ei? Mai exact prin ce interfata/componenta a masinii?
suirad
poate cineva sa spuna cum se manifesta afisajul masinii in cazul in care merg cu rotile de iarna fara senzori ? Pana la urma e vreo problema tehnica ce poate deriva din fapul ca in permanenta receptorul de pe masina va cauta in permanenta senzorii?
nevro21
Nu este nici o problema daca circuli fara ei , singura chestie e ca te bazaie bordul ca lipseste . Ca sa iti faci o idee e acelasi licru ca at cand faci o pana si pui roata de rezerva ( care din fabricatie nu are senzor ) .

Citirea senzorilor se face in de catre uch in 433 mhz ( frecventa cartelei ) , din cate stiu eu cei de logan sau duster nu se potrivesc la megane/fluence ( cel putin 2010 ) cum este batranica mea, din cauza uch.ului . Exista un topic la megane 3 unde sunt date codurile . Diferenta este destul de mare logan : 200 lei megane : 600 lei preturi ptr toti 4 .

Ca bonus smile.gif va mai zic ca in uch se pot scrie/memora/adauga etc. Un nr de 8 senzori , respectiv 2 perechi de jante . Cum a spus si un coleg mai sus , trebe pastrata locatia jentii ptr o acuratete in citirea lor

Toate bune !
suirad
Poți sa fii mai explicit cum anume semnifica bordul, de ex apare în permanenta un mesaj de care poți scăpa sau nu, ori sunet în permanenta sau nu , etc
suirad
pentru cei interesati. Am luat set de iarna jante cu cauciucuri, fara senzori. In bord se va afisa masina fara roti, iar in zona computerului se va afisa mesajul " senzori de presiune lipsa", mesaj de care se poate scapa prin apasarea butonuuil de deplasare prin meniu. Nu are alarma sonora.
hspinache
Vreau sa schimb rotile intre ele , adica cele din spate sa le pun in fata si invers .
Imi este neclar ce se va intimpla cu senzorii ; vor fi vazuti pe invers ? se poate schimba pozitia lor din butoane ? trebuie la reprezentanta sa intre in calculator pentru setare ? model este din 2015
chivereanumarian
Absolut ca se vad invers trebuie inversati si in soft
janos
De dau reset nu isi va invata noua pozitie, de ce sa-l rescriu? Este injector sau ... ?
Daca are cineva un document care zice altfel il rog sa ni-l puna la dispozitie pentru elucidarea cazului smile.gif
chivereanumarian
Faci cum crezi eu spun cum este în calculator înregistrat
ProfiBv
Ca sa fi impacat , schimba rotile cum vrei , dute pana la un compresor la peco si fara sa opresti motorul , da drumul la aer dintr-o roata sa vezi care ti-o indica in bord. Asigurate prima data ca si functioneaza compresorul .
janos
Oricum va trebui sa pun rotile de vara si avand in vedere ca am uzura la cele de fata vs cele de spate urmeaza sa le rotesc. Compresor am acasa deci teste pot face cu carul smile.gif va tin la curent....
lucian_alex20
Stiu singuri sa isi ia pozitia. Am facut rotatia rotilor la revizie si indica presiunea de pe fata pe spate si invers. Apoi am facut presiunea corecta si indica la fel cu ce era pe manometru.
Edit: roata fata stanga avea 2.2 si am mutat pe spate stanga. Dupa mutare pe computer de bord aveam 2.2 pe spate stanga. Deci stie ca s-a mutat rosta si indica noua pozitie.
hspinache
"Stiu singuri sa isi ia pozitia. Am facut rotatia rotilor la revizie si indica presiunea de pe fatape spate si invers" . La revizie la reprezentanta ?
Adica eu inteleg , ca indiferent cum sint puse fizic , pe bord va semnaliza pozitia initiala inscrisa in calculator , fiecare roata fiind identificata individual . Pare logic ; dar de ce utilizatorul sa nu aibe voie sa le seteze el in calculator ?
Este complicat de setat in calculator ?
Toate variantele sint la fel ? Intreb deoarece am inteles ca totusi exista si alt sistem .
lucian_alex20
QUOTE(Prowlers @ 13 Feb 2020, 15:49)
Iata ce am eu instalat[attachmentid=1628113981]
*




QUOTE(hspinache @ 19 Mar 2020, 01:10)
"Stiu singuri sa isi ia pozitia. Am facut rotatia rotilor la revizie si indica presiunea de pe fatape spate si invers" . La revizie la reprezentanta ?
Adica eu inteleg , ca indiferent cum sint puse fizic  , pe bord va semnaliza pozitia initiala inscrisa in calculator , fiecare roata fiind identificata individual . Pare logic ; dar de ce utilizatorul sa nu aibe voie sa  le seteze el in calculator ?
Este complicat de setat in calculator ?
Toate variantele sint la fel ?  Intreb deoarece  am inteles ca totusi exista si alt sistem .
*



Am editat postarea initiala ca sa se inteleaga mai bine. Se modifica pozitia in computer de bord daca se modifica si locul rotii. Daca muti o roata de pe spate pe fata computerul iti va indica presiunea rotii mutate pe noua ei pozitie.
Legat de revizie, nu la reprezentanta ca acolo habar n-au de schimbarea rotilor pentru uzura uniforma. Revizia o fac singur.
janos
Deci se confirma ce am spus...
Inca un pic si schimb si eu rotile apoi vad ce si cum...cel putin la mine.
chivereanumarian
Ce sa confirmi, ți-am spus de la început că trebuie sa schimbi din soft ca roata fata stânga ai mutato in spate dreapta de exemplu
janos
Pana nu trece zapada punem totul pe " postpone" .
janos
Dupa schimbul de roti...inversate si motrosite mi-a dat eroare pe TMPS. Rezolvarea: am pus contactul 20 min cu resetarea sistemul apoi am condus 8 km intre 25 si 100 km/h --> totul ok. Arata corespunzator. Vede corect presiunile. Testat cu umflatul si dezumflarul rotilor.
edicar2003
Am montat și eu senzori presiune roti la un Fluence 2011. Nu a avut așa ceva din fabrică.
Am activat opțiunea în ceasuri și în UCH, apoi am scris ID-urile senzorilor în UCH cu ddt4all și montat în roți. După cateva sute de metri de mers au inceput să apara pe rând presiunile pt fiecare roată. Din păcate după o zi (aprox 100 km) de la montare mi-a apărut mesajul Tyre pressure sensors absent și bineînțeles nu mai afișa presiunea pt nicio roată. După cateva zile de mers așa am scos și pus înapoi borna de la baterie și senzorii au funcționat normal cam 4 zile după care același mesaj. Acum am deconectat iar bateria și funcționează, dar cine știe cât timp.
Are cineva vreo idee de ce se întâmplă asta?
dragos100
Salut, ajutati ma si pe mine. La fluence am senzori din fabrica, masina 2015 au functionat pana acum.
Problema a aparut pe fata dreapta, imi citea 1,6 si s a aprins bec. Am vrut sa comand un senzor, intre timp s a mers cu masina. Dupa cateva zile nu a mai citit niciunu, au disoarut liniile orizontale iar acum imi apar totile masinii cu negru. Aveti idee?

27 Apr 2022, 04:57:
Alta intrebare ar fi cum se pot dezactiva fara sa mai ai erori in bord,
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.