Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident cu victima
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Tince1290
Salut baieti si fete,

Din nefericire am ajuns si eu sa scriu pe aici. Nu pentru mine ci pentru o ruda apropiata. Situatia e urmatoarea si va rog sa aveti rabdarea sa o cititi:


Vinovatul, mergea pe banda 2, cu viteza regulamentara pe un drum cu 2 benzi pe sens despartite de dubla continua. In fata lui, undeva langa o intrerupere a linilor continue (fara scuar sau sageata), statea un alt auto, cu semnalizare stanga, pentru a intra pe o straduta. Vinovatul nu a fost atent si venind dupa o rampa abrupta i-a vazut prea tarziu lovindu-i din spate. Pasagera din dreapta a sunat la 112 declarand ca s-a lovit si nu se simte bine. Nu stiu daca purta sau nu centura, nu a vazut nimeni.

Concluzia a fost ca ambii soferi circulau regulamentar, dar vinovatul nu a pastrat distanta regulamentara de unde a rezultat accidentul cu o victima. In urma analizelor de la spital, doctorii au declarat ca nu a patit nimic si nu necesita internare. Intre timp a mai aparut sotul/logodnicul/prietenul acesteia, foarte ingrijorat de starea ei (lucru de apreciat), insa putin prea ingrijorat.

Acesta a declarat ca este posibil ca victima sa fi fost gravida si din cauza impactului sa piarda sarcina. La acest lucru nu s-a gandit victima cand era la spital, pentru ca nu stia daca este sau nu gravida. Au zis ca o sa faca analize maine (nu stiu unde) si pana seara cand se intalnesc iar cei 3 implicati, o sa stim daca a fost sau nu si daca mai este sau nu. De asemenea au mai mentionat (pe un ton amenintator) ca daca a fost si a pierdut sarcina, o sa ne tarasca prin toate tribunalele.

Buuuun. Acuma, din ce stiu eu, legal, trebuie sa existe macar 5 zile de spitalizare ca sa poata depune plangere penala de vatamare corporala, insa, ma gandesc ca si daca a pierdut sarcina, e destul de grav si probabil se poate...dar nu stiu sigur. Sau se poate deschide doar proces civil?...habar n-am.

Nu stiu nici cum e posibil sa pierzi o sarcina de sub 2 luni, care nici nu se vede, din cauza unei zgaltaituri. Intrebarile mele pentru voi sunt urmatoarele (si ma multumesc si cu raspuns la 1 sau 2 daca doar atat stiti/aveti timp):

1) in cazul in care au o astfel de dovada de sarcina pierduta, se poate ataca in instanta pentru ca nu a fost facuta imediat dupa accident (cand a ajuns cu salvarea la spital si o intrebau aia ce o doare) si a fost facuta ulterior intr-un context particular (doctor de familie sau ginecologie privata, sau habar n-am)
2) din cele redactate de mine, credeti ca sunt rau intentionati si cauta nod in papura
3) daca au dovezi solide ca s-a pierdut sarcina si cer bani ca sa nu depuna plangere...cat credeti ca ar merita?
4) daca NU au dovezi solide ca s-a pierdut sarcina si cer bani ca sa nu depuna plangere...sa-i lasam sa depuna, deoarece sunt sanse foarte mari sa piarda, sau nu se merita riscul?
5) daca nu purta centura si in acelasi timp nu stia ca e gravida (deci nu stia ca e scutita de centura) si se dovedeste ca din cauza impactului cu bordul a pierdut sarcina, cine e de vina?
6) daca in urma testelor rezulta ca unul din soferi a avut alcolemie (vinovatul nu a baut nimic azi, dar a baut ieri seara), se incurca tare situatia si dosarul?...sau nu conteaza, de vreme ce victima nu are dovada vatamarii corporale.
7) In caz de alcolemie din partea oricaruia, se deschide dosar separat? Si daca da, cam care sunt consecintele? Intreb pentru ca vinovatul are nevoie de permis ca de aer...si exista o mica mica sansa sa-i fi ramas un 0.0000x ceva acolo de ieri (cred dar sper sa nu fie cazul).


Va multumesc mult de rabdare si astept cu nerabdare parerile voastre. Pagubele materiale sunt foarte mari, deci sper ca macar cu legea sa iasa cat de cat ok...mai ales ca a fost vorba de o fractiune de secunda de neatentie si oricine putea sa pateasca la fel. Din fericire nimeni nu a fost ranit. A fost ghinion cu pasagera buclucasa din cauza careia s-a creat aceasta situatie dificila....
espacern
Vinovatul era asigurat in momentul accidentului....sper.
Ca exista posibilitatea ca asiguratorul sa preia raspunderea accidentului in totalitate....functie de caz/societate.

@+
Tince1290
da...asigurarea era fresh...de la inceputul lunii curente

din pacate insa nu avea casco si era si ceva aparatura scumpa la bord...de acolo si costurile ridicate


EDIT: las topicul sa fermenteze ca peste cateva ore ma trezesc...revin pe la 10...orice parere sau informatie e binevenita
bygy007
si ca idee in momentul impactului conform legilor fizicii (inertia) persoanele s-au dus spre scaun nu spre bord , chiar daca aveau sau nu centura nu stiu daca chiar s-a infipu in ea , am avut si eu lovituri (2) din spate destul de serioase si nu m-a durut decit ceafa o zi
espacern
Contacteaza asiguratorul si explica situatia reala si mai departe preia el rezolvarea....chiar si in instanta tot asiguratorul este chemat.
Daca avea Casco se repara si masina vinovatului dar fara se repara doar daunele la cel lovit de ruda.
Asta daca s-a stabilit exact imprejurarea in care s-a petrecut impactul precum si vinovatia partilor.

@+
Tince1290
e logic...dar poate a franat dupa soferul...habar n-am...si eu am avut o lovitura din spate si nu m-am lovit de nimic....doar cu capul de tetiera....a fost o situatie foarte similara cu asta, dar am mers pe amiabil


s-a stabilit tot...ruda e vinovata pentru distanta...nu are casco nici una din parti, iar masina victimei e dauna totala (era veche si piesele sunt scumpe)...nu cred ca mai are chef asiguratorul de noi dupa asta, dar da...pe asigurare scrie si de daune pentru persoane...ca pe orice asigurare..o sa vedem maine seara ce decide victima...deci sa nu scoatem bani din buzunar pentru anularea procesului?..mergem pe mana asiguratorului?


EDIT: m-am uitat pe asigurare...e facuta la ASIROM

EDIT2: am mai citit una alta pe forumuri ale avocatiolor si nu am gasit nici un caz in care s-a pierdut sarcina din cauza impactului, dar am gasit 2 cazuri in care s-a renuntat voluntar la sarcina pentru ca s-au facut prea multe radiografii iar fatul risca sa fie afectat...in aceste cazuri s-a deschis proces civil...se pare ca fara zilele de spitalizarea, e foarte greu cu procesul penal
adi_ar
QUOTE
... din ce stiu eu, legal, trebuie sa existe macar 5 zile de spitalizare ca sa poata depune plangere penala ...

Fals! De depus, poate sa depuna plangere oricum insa pentru a fi penala fapta (si incepe urmarirea penala pentru vatamare), este necesar sa existe certificat IML pentru minim 10 zile de ingrjiri medicale necesare (indifrent daca este vorba de spitalizare sau nu), caz in care incepe urmarire daca victima depune plangere.
Nu-ti mai fa atatea probleme cu sarcina doamnei! O femeie insarcinata are in minte, in mod natural, doar sarcina si protectia acesteia. Nu ar fi uitat sa mentioneze acest lucru la consultul medical.
Din cate stiu eu, pierderea unei sarcini (despre care se pare ca nici nu avea cunostinta), este o vatamare ca oricare alta iar o vatamare declarata ulterior, dupa cateva zile, este mai putin "credibila" in instanta, adica se considera ca putea fi provocata de alte evenimente ulterioare. Daca ar fi fost vorba de un avort spontan, produs imediat dupa accident, era alta situatie.

Treaba cu alcoolemia suna urat! Sper ca nu a fost vorba de asa ceva! Daca este implicata alcoolemie, asiguratorul este indreptatit sa nu plateasca nimic, ceea ce ar insemna ca vinovatul poate fi dat in judecata pentru despagubiri iar posibila sanctiune penala creste de la 3 luni-2 ani la 1-3 ani.

Tince1290
gata..din fericire a ieșit bine...

s-a scris procesul verbal... amenda de 320 lei, vreo 6 puncte parca.. alcool 0..permis nesuspendat...asta era f important pt vinovat...

victima se simte bine.. am discutat foarte ok... pare bine intentionata...analize de sarcina doar luni.. deci slabe șanse si cu procesul ala..pentru ca sunt multe zile intre... si ieri la spital nu a menționat nimic de asta.. doar noua ne-a zis... oricum o să-i dam noi niște bani de buna voie pentru plata analizelor si timpul pierdut... mi se pare normal si firesc sa nu o coste nimic, din moment ce nu are nici o vina.. deși a fost puțin exces de zel...

oricum, ne bucuram ca nu a fost mai rău... o învățătura de minte... cam scumpa, dar importanta e morala si sănătatea celor implicați...

mulțumesc de sfaturi.. o sa mai postez când am informatii noi...drumuri bune!
maho
QUOTE(Tince1290 @ 22 Aug 2013, 22:24)
este posibil ca victima sa fi fost gravida si din cauza impactului sa piarda sarcina. La acest lucru nu s-a gandit victima cand era la spital, pentru ca nu stia daca este sau nu gravida.
*


radmasa.gif
Vinovatul sa nu-si mai faca atatea probleme, eventual sa-i pomeneasca individului de "santaj", si consecintele lui.

QUOTE(bygy007 @ 22 Aug 2013, 22:46)
si ca idee in momentul impactului conform legilor fizicii (inertia) persoanele s-au dus spre scaun nu spre bord
*


Actiune si reactiune, deci initial ai dreptate, dar din scaun imediat o tuleste cu mecla spre parbriz.
corbex
Legat de doamna care, din motive lesne de ghicit (Arde-l pe taran, io-te ce masina bengoasa are!), si-a dat seama aproape in aceeasi zi ca e gravida, daca scroafa si pestele ei santajist insista, solicita examen medico legal. Acolo nu poate minti. Dar nu dupa doua luni, va fi prea tirziu.
UXE
QUOTE(Tince1290 @ 22 Aug 2013, 22:24)
Salut baieti si fete,



Care fete?
Alex4u
Ma ofer sa ii fac eu altul :->
UXE
Nu te ambala colegu' .. poate e d-aia cu dintii in cele 4 puncte cardinale crazys4.gif
kosfunny
Nu se va intampla nimic, in caz ca victima era gravida avortul ar fi fost spontan . Altfel sanatate !
Daca se mai insista sa ii directionezi catre asigurator !
bob737
QUOTE(maho @ 23 Aug 2013, 20:16)
radmasa.gif
Vinovatul sa nu-si mai faca atatea probleme, eventual sa-i pomeneasca individului de "santaj", si consecintele lui.



offtopic:

ce santaj? in lege spune clar ca victimele se pot intelege. oare cum ajungi aici?
"imi dai atatia bani si imi retrag plangerea".
si chiar si " imi dai atatia bani (facem act notarial) si nu depun plangere" nu e santaj.

Tince1290
nu s-a mai intamplat...n-a mai zis nimeni nimic...dar si daca zice, va dati seama ca se poate contesta foarte usor in instanta...doar au trecut multe zile intre accident si analize smile.gif...e bine ca s-a terminat cu bine...dar sa fiti atenti, ca cine stie de cine dati....chiar si cea mai mica greseala va poate costa scump daca dati peste oameni rau intentionati
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.