Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piesa de timoneria schimbatorului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
davincu
M-am trezit ca schimbatorul se misca in gol. Am descoperit ca acel cap sferic din desen, se misca intr-un cilindru gol. Acolo mai era ceva care acum lipseste, desi nu stiu cum arata partea lipsa, nu stiu cum se numeste si mai ales nu stiu unde o pot gasi.
Va rog ajutati-ma![attachmentid=1627898104]
espacern
Acolo este o piesa din plastic dur/teflon care nu cred ca o gasesti usor.
Cauta mai bine o cutie defecta si o recuperezi de acolo.

@+
davincu
Este cumva asemanatoare cu o sfera in care intra capul sferic din metal?
espacern
Daca o scoti din lucul ei arata ca un cub in care s-a uzinat o sfera......in care intra capul sferic metalic.

@+
mihai29
mergi la magazinele dacia - supernova/solenza (nu mai stiu exact care din ele) au ceva asemanator, un fel de plastic alb, pe care eu l-am adaptat la un super 5, cand am avut nevoie - este destul de ieftin si nu-i ca piesa originala dar mai bine decat deloc
davincu
Multumesc Mihai! Am improvizat ceva din doua inele taiate din teava de pexal, merge, dar ma simt nesigur. N-as vrea sa raman cu schimbatorul in mana la o depasire.

Mihai, ai ideea cum se numeste piesa?
mihai29
nu mai stiu cum se numeste - eu am fost la magazinul de pe Sos Pantelimon cu un desen asemanator cu al tau - le-am explicat ce doresc si mi-au dat piesa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.