Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme ABS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
costyb
salut, am o problema legata de ABS. Atunci cand pun frana si trec peste denivelari, imi intra ABS-ul chiar daca am si 20-30 km/ora. cand imi intra ABS-ul, trage si volanul in dreapta. cum se poate repara? multumesc
cmandrei
Mai intai se verifica / constata problema: senzor abs + coroana ... apoi, in functie de problema gasita ... etc.
UXE
si la mine , cand trec peste denivelari, guri de canal si franez intra ABS. Eu zic ca e normal pentru ca pierde aderenta pentru moment. Nu am remarcat sa traga stanga sau dreapta.. poate doar daca mergi pe margini invalurite sau santuri facute de TIR si fuge masina intr-o parte.. ex cum e pe centura (prin zonele alea afectate)
tudorelghiorghiasa
Faptul ca intra ABS-ul la apasari mai tari pe pedala, chiar si la viteze mici este normal, mai ales daca mergi pe drumuri cu denivelari. In aceste situatii daca esti in franare si o roata pierde aderenta cu carosabilul, atunci roata tinde spre blocare si in acest moment sistemul ABS intra in actiune (lucru normal).

Dar, nu este normal daca :
1. intra din prima ABS-ul chiar daca apesi usor pedala, verifica nivelul lichidului de servofrana.
2. daca trage stanga chiar si pe drum drept (fara denivelari) este vorba despre o inegala forta de repartitie a franarii. Daca tie iti trage dreapta, atunci e dusa placuta de pe stanga (sau poate si discul).am mai intalnit situatii cand amortizorul de pe o parte era dus si in franare masina tragea in acea parte.
Verifica si vezi care e problema.
brd
1 verifica sistem frinare-starea discurilor si a placutelor
2 verifica amortizoarele vizual (gazat) sau cel mai bine fa un test de amortizoare .
costyb
multumesc pentru sfaturi!
UXE
mi s-a intamplat si mie o chestie ciudata azi.. mergeam usurel cam 10km/h maxim .. am apasat usor frana.. si (cred) ca mi-a intrat abs-ul pentru un sfert de secunda.. a carait un pic.. asfaltul era uscat si neted...

ciudat sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.