Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autonomie Clio 1.4 8V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Grapinio
Buna ziua. De curand mi-am montat ceasuri de bord cu CB si la consum, mediu si in mers imi arata ok, doar ca am o problema. La mers extraurban imi arata la jumatate de rezervor ca as mai face in jur de 500km, ceea ce stiu ca nu se poate.
Intrebare: Voi cat faceti cu un plin, regim mix, urban, extraurban?

Multumesc anticipat de raspuns
al1n
autonomia se calculeaza in functie de consumul mediu si litri care ii mai ai in rezervor. citeste si topicul dedicat CB
de ex: consum 5% x 50 litri in rezervor= 1000 km autonomie
crisolro
ceasul din bord e un ac nenorocit care este pur orientativ - cel putin la reno-ul meu tongue.gif ... si probabil si la al tau, deci nu-ti imagina ca acul ala se plimba liniar si 100% direct proportional cu consumul de carburant
o fi mai precis la alte marci, alte generatii sau modele reno

CB-ul nu e nici asta sfant si cu cat mergi mai mult plin-rosu-plin etc. se va regla ceva mai bine ... eu nu apuc si nici nu vreau sa apuc sa intru pe rosu si nu ajung nicioadata sa fac plinul cu mai mult de 30-35l (de regula il salt de pe la sfert spre 90% din capacitate cu exceptia cazurilor in care plec la drumuri lungi); deci e cam varza si in capul CB-ului meu radmasa.gif

chiar daca tie iti arata ca mai faci 500 km, daca continuai sa mergi, mai mult ca sigur ca la un moment dat incepea sa scada autonomia vertiginos (ceva de genul: la 1 km pacurs de tine, autonomia scadea cu 2 tongue.gif)

fiind montate recent si nefiind stock, eu as merge cu cateva plinuri ca la carte si daca tot nu s-ar regla cat de cat, mi-as pune intrebari despre montaj, ceasurile alea montate etc.
hellcat
QUOTE(crisolro @ 1 Jul 2013, 07:59)
CB-ul nu e nici asta sfant
*


Principiul dupa care se calculeaza consumul nu lasa loc de erori, cb-ul isi ia informatia din calc. de injectie, debitul si timpii de injectie se cunosc.

Informatia din bord asupra cantitatii de carburant din rezervor e orientativa, niciun producator nu insista pe aceasta tema, de aceea si softul cb-ului e gandit in maniera in care odata intrat pe rezerva (aprinderea martorului galben din bord) informatia asupra autonomiei (range-ul) nu mai este disponibila, a.i. conducatorul auto sa nu se bazeze strict pe acea informatie.
b588aic
Salut , detin sii eu un clio 2003 1.4 8 v m ar interesa cat costa aceasta modificare si ce piese implica . Ms anticipat .
D-Ice
Cel mai bun CB e kilometrajul si pompa de la benzinarie. biggrin.gif
b588aic
Ms dar tot vreau sa imi pun . Deci cine stie cat ma costa ?
Grapinio
Multumesc de raspunsuri. Acuma reply

al1n
Am citit topicul dedicat montarii CB si am gasit ceva neconcordante la turometru, viteza, dar la autonomie n-am vazut nici o referire, acuma eventual sa mai caut subiectul CB separat.

casiro
Asa e, acele sunt pur orientative, mai ales ca la al meu zici ca la un moment dat cade vertiginos 2 liniute in loc d una, dupa ce trece de jumatate in jos, dar cu CB am zis ca e corect, mai ales cand verific cantitatea de benzina si mai ales ca am vazut ca media de consum, consumul instant si ce tine de consum merge super bine, iese cat trebuie, de asta ma gandeam ca si km pana la urmatoarea alimentare ar fi corecte. Ideea e ca am facut un drum deva-suceava si aveam rezervorul plin si stiu ca am facut ceva in genul 650km, ultimii 120 mai mult prin oras. \
Am lasat sa tot scada, dar cand mai aveam cred 10 litrii, imi zicea ca mai am de facut 200 de km.. wacko.gif ...

hellcat
Intr-adevar, nu ma bazez doar pe CB, dar asa de fain mi s-a parut ca pot monta CB si cum am si montat ma gandeam ca de acuma stiu sigur cat mai pot face cu restul de benzina si care e consumul mixt si in oras....

b588aic
cu factura deci si cu garantie(second piesele): 400-ceasurile, 80 - maneta, 50 - o gaura din interior la motor si toti pinii aia au fost gratis, am gasit pe cineva de mi-a dat o mufa mare de calculator de injectie, deci daca vrei sa iti pui, iti pot trimite ceva pini

Multumesc de raspuns tuturor.

Inca o intrebare: Mai are cineva CB pe 1.4 8v Symbol, ca sa imi spuneti ce autonomie va arata voua?
crisolro
[quote=hellcat,1 Jul 2013, 09:35]
Principiul dupa care se calculeaza consumul nu lasa loc de erori, cb-ul isi ia informatia din calc. de injectie, debitul si timpii de injectie se cunosc.

de acord ... dar pt. autonomie trebuie sa stie cat carburant mai este in rezervor, adica tot la mana sondei stam smile.gif ... ori la mine rezervorul "se umple" singur cand masina e cu botu in jos si se "goleste" in rampa smile.gifsmile.gifsmile.gif
D-Ice
Tine-o si tu cu botul in jos, baga furtun si da si la altii. radmasa.gif
Ai dreptate, o fi precis debitul pompei si numarul de injectii, dar forma rezervorului numai regulata nu e, deci nivelul corelat cu numarul de litri ramasi e vax.
al1n
si totusi cand intram in modul test la CB una din informatii e cati litri mai sunt in rezervor...cu aproximatie totusi cifrele alea nu sunt aruncate doar ca sa fie acolo. e f adevarat ca indicatorul iti zice cam ce vrea el, si e o neconcordanta intre indicator si CB. indicatorul il cred doar cand intra pe rosu, in rest doar pentru ca l-am urmarit stiu ca fac mai multi km cand e de la mijloc in jos decat de la mijloc in sus.

@Grapinio

deci atunci cand crezi tu ca ai cam jumatate de rezervor bazandu-te pe indicator, de fapt e mai mult de atat pentru ca indicatorul are o eroare(cred ca asa e la majoritatea).totusi daca vrei sa vezi daca nu e o problema cu CB tau, fa plinul si in functie de viteza medie arata de CB fa un calcul sa vezi ce autonomie iti arata CB si cat iti iese tie pe hartie.e doar un simplu calcul matematic.
te obisnuesti tu biggrin.gif
crisolro
QUOTE(al1n @ 2 Jul 2013, 01:04)
indicatorul il cred doar cand intra pe rosu,
*



vezi ca mai e un topic pe aici in care se plang f multi ca intra pe rosu si nu li se aprinde becul radmasa.gif (bec care se aprinde in momentul in care pun contactul, deci functioneaza) ... da' nici n-au ramas fara carburant si nici nu au dus testul la extrem ... in femei, frane si ceasurile alea de la bord sa nu crezi niciodata radmasa.gif
alexgeogabriel
Eh, asta cu autonomia de la computerul de bord e aiurea rau. La mine este din fabrica si tot asa imi arata, cam multi km de parcurs cand mai am 10-15 L. Sa va povestesc patania mea de acum ~ 1 an, am plecat prin Bucuresti stiind ca mai am benzina. Ma uit la ac, era pe rosu, ma duc alimentez cu 6L, dupa vreo 10-12 km parcursi mi se aprinde becul desi indicatorul era intre prima linie si a doua(cam 7-8L peste rosu, deci total cam 14L). M-am speriat initial si m-am gandit ca nu cumva sonda sa fi ramas prinsa de ceva prin rezervor si am alimentat cu inca vreo 15-16L, astfel ca era la jumatate rezervorul. Si-a revenit si de atunci nu mi-a mai facut probleme, led-ul se aprinde corect(cam cand trece cu un sfert din linia rosu). Verific mereu dupa fiecare drum cat mai am in rezorvor in modulul de test si fac comparatia cu ce imi arata acul din bord si se pupa. Ce sa zic, probabil cand alimentezi de mai multe ori cu cantitati mici, se mai da peste cap sonda din rezervor, astfel ca evit sa alimentez cum mai putin de 100 lei(~ 17-18L+ rezerva de 6). Oricum, inainte de un drum lung, restez cb si mis e pare ca autonomia este relativ corecta, insa daca merg in Bucuresti, nu se mai actualizeaza atat de repede autonomia si normal ca arata mai mult. Trebuie resetat cb si se va reface autonomia conform noilor conditii insa uit mereu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.