Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Captur sau Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
ancutachis
Sunt destul de indecis ce model sa achizitionez dintre cele mentionate mai sus si v-as ruga sa imi spuneti parerea voastra ce model ati alege si de ce. As vrea sa fac cea mai inteleapta alegere si poate imi scapa ceva motiv pentru a alege un anumit model anume. Mai jos voi descrie masinile si motivle pro si contra care le vad eu .

Captur : 1.5 dci 90 cp pret 17.500
Pro: garda mai inalta, sistem start stop, incalzire in scaune, sistem Bluetooth, jante aliaj 17", camera marsalier, ceva optiuni de personalizare , fabricat in Spania
Contra : motorul putin lenes, in curbe nu e asa stabila fata de ce conduc acum, spatiu de transport destul de mic

Megane : 1.5dci 110 cp pret 17.500
Pro : motorul trage binisor comparativ cu cel de 90 cp, pare putin mai spatios,

Contra : fabricat in Turcia, fara bluetooth, camera, incalzire in scaune

Fluence 1.5 dci 11cp pret 16.500

pro : pretul si sptaiu de transport (portbagaj)
contra : parca e mai urata decat Captur si Megane.
r3nault
Dintre cele trei mi-ar placea Laguna. smile.gif

Votez Fluence 100%. Mie mi se pare mai frumoasa decat celelalte doua, dar e chestie de gusturi aici.
mariusd4
Am votat Fluence :
-motor ok
- spatiu suficient,
- se conduce extrem de usor,
- consum ok si ....cam atat .
Daca as avea eu banii astia nu mi-as mai lua Renault. Stima

Daca totusi ai facut poll si vrei sfaturi pt alegerea unei "masini" la banii astia, trebuia sa pui si categoria "alta"...
Bafta si sa iei alegerea cea mai inteleapta.
pit-bull
A4 sau A6 de banii aia si nu o sa iti para rau pe urma!!!
R19/16v
sehashcanou, folosit de un batranel pe hautoruta de la biserica la piata wink.gif
r3nault
@R19/16V si eu sunt adeptul unui sh de 2-3 ani bine ales (am fost de 3 ori), dar @ancutachis vrea o masina noua. Si la urma urmei daca nimeni nu-si mai ia masini noi, eu de unde mai cumpar?

@ancutachis: am avut un Megane 2.1 din Turcia si nu pot sa-ti spun decat FERESTE-TE.
AndreiMR
Dintre astea trei eu as merge pe Captur...e o masina mai moderna, ai mai multe jucarii, spatiul interior e rezonabil, arata mai bine, interiorul e cam la fel finisat ca la Megane. Nu prea e ce trebuie motorul ala, am condus una asa si mi s-a parut destul de lenesa...dar macar e economic. Ca dezavantaj la Captur as vedea portbagajul (daca e un criteriu de baza), e destul de micut, si tinuta de drum care in mod clar nu va fi extraodinara...Megane si Fluence mie deja mi se par niste masini foarte imbatranite, cel putin Megane nu cred ca mai are mai mult de un an de cariera pana la inlocuire, si e cam nasol sa iti iei o masina si in cateva luni sa apara ceva mai nou si mai frumos. In afara de asta, nu cred ca ofera toate dotarile de la Captur...daca tot iei o masina noua macar sa poti sa iti configurezi niste dotari care sa iti foloseasca
eugenTL
la 17 500 eu as lua ceva sh dar mai masina, de la o reprezentanta, cu garantie, istoric.
ex(nasul meu a luat acum 1 luna o skoda superb combi, 2.0tdi 170cp, faruri adaptive, panoramic, incalzire scaune, jante 17, etc etc cu doar 20.000km)

Dar dintre cele spuse de tine, as alege captur ca e ceva nou dar motorul ala e puturos rau (daca mergi batraneste nu-I problema)..deci mai bine mai astepti sa apara noul megane daca vrei reno smile.gif
ancutachis
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Voi merge pe Captur. Trecerea va fi facuta de pe un Bmw 320i deci si cel de 110hp cred ca imi va parea slabut smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.