Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aprindere bec ceata in bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
zizi77
Cu ceva timp in urma a inceput sa mi se aprinda in bord becul de ceata in momentul in care franam,mergeam cu spatele sau semnalizam stanga. Practic orice actiune care implica aprinderea vreunui bec pe partea stanga spate ducea la o aprindere a becului de ceata. Toata problema se datora unui contact la masa slab.
Rezolvare: In portbagaj, in dreptul farului din stanga se vede iesind un fir care este legat la caroserie. Desi aparent contactul nu are vreo problema, o foarte mica crestere a rezistentei de contact face ca becul de ceata sa se aprinda. Solutia este curatarea cu smirghel a suprafetei de contact si suplimentar o curatare cu spray pentru contacte.
serbanl
Problema este super cunoscuta.

Contactul din stopul spate stanga este din aluminiu. In timp acesta oxideaza si contactul cu devine imperfect.

Solutia este cositorirea unui cablu de cupru litat, care devine o a doua masa, intre contactul electric (-) stop si caroserie.

alciora
Salutari!
Confirm problema contactului imperfect. Am mai tensionat la conectorul blocului optic stinga spate clema de la "-" si nu s-a mai aprins/nu a mai pilpiit in bord martorul de ceata spate.
In schimb, nu se aprindea deloc nici becul nici martorul din bord cind comandam din bagheta. Am concluzionat ca este ceva la blocul de comutatoare pentru ca nu ajungeau cei +12V la bec.
Am demontat blocul de comutatoare si surpriza: din tija manetei ies 3 fire, rosu, portocaliu si negru.
Cel negru era intrerupt asa ca dupa ce l-am lipit mi s-a aprins frumos si becul de ceata din stinga spate!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.