Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Claxon functioneaza intermitent
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
stefyi2001
Salut.

Colegi, inainte sa merg la reprezentanta, am zis sa va cer si voua parerea cu o problema pe care o am de ceva vreme si as cam vrea sa o rezolv.
Aceasta consta in faptul ca, claxonul nu functioneaza intotdeauna. Acum functioneaza perfect cand apas pe volan poate chiar si in urmatoarele 5 ori, apoi brusc nu mai functioneaza deloc apoi poate chiar iarasi sa functioneze.
Am incercat sa gasesc un model pentru ce situatii nu functioneaza, dar degeaba sad.gif.

In momentul in care nu functioneaza se aude cand apas pe volan doar un click / click / click (de fiecare data) si atat, fara a face vreun zgomot.

S-a confruntat careva cu aceasta situatie sau aveti idee care ar putea fi problema ?

Mersii de sugestii sau intrebari de clarificare.
stefyi2001
Chiar nimeni nu are/a avut problema asta ?

Sau vreo idee ... ceva ?
ariciul76
Salut
eu nu patit o dar imi dau cu parerea...
click ul care il auzi cand apesi este de la intrerupatorul situat pe volan si esre nirmal.
Cu siguranta problema trebuie sa fie contactul dintre volan (partea mobila) si restul ansamblului volan(coloana sau cum vrei sa i zici)
Imi imaginez niste lamele sau carbuni care sa faca contactul dintre circuitele volanului si restul, deci acolo ar trebui sa cauti...

La mine in schimb se aude un scartit foarte usor la rotirea volanului (ca si cum s ar atinge 2 plastice).

Probabil ca la un moment dat o sa demontez volanul ca sa vad ce si cum.
espacern
Verifica daca functioneaza claxonul.....prima data!
Prin alimentare directa de la baterie poti verifica daca functioneaza.
Abia dupa aia poti sa te gandeti la altceva:cablaj/mufe/etc....

@+
stefyi2001
Am ajuns ieri la Renault.
Au verificat cablajele si mufele --> 100% OK.
Se pare ca problema este de la claxon (goarne sau cum s-or numi:))

Am intrebat cat costa si am primit niste preturi foarte interesante:

Claxon fara "maini libere" --> 270 ron
Claxon cu "maini libere" --> 600 ron.

Dupa aceasta situatie, acum sunt in cautari de claxon, asa ca daca aveti sugestii pe unde as putea gasi mai ieftin .... va rog sa-mi spuneti (nou sau second hand).
mitzone
cum adica cu/fara maini libere? poti sa detaliezi putin?
stefyi2001
Se refera de fapt la masinile care au navigatie si bluetooth.
Nu stiu dece le-au denumit asa.

Dupa ce m-am mai interesat, diferenta este ca atunci cand inchizi masina, normal face 1-2 claxoane (semnal sonor) ca masina s-a inchis.

La cele "fara mane libere" nu mai are "al 3-lea fir" si NU mai are aceea avertizare sonora ca masina s-a inchis.

mitzone
Am inteles. Mersi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.