Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Compresor AC
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
didiland11
4 ani si 106.000km, prima problema adevarata: a murit compresorul de aer conditionat. Cost la reprezentanta 2.800lei plus instalarea, adica >3.500lei. Stiti cumva codul de la compresor si/sau de unde il pot lua la un pret decent?

13 Jun 2013, 16:36:
am gasit cu 1900lei. Gasesc si mai ieftin?
r3nault
Dupa cum vezi din linkul de mai jos:
http://www.oscaro.com/compresseur-de-clima...7-28559-1818-gt
avem parte pe masinile nostre de mai multe coduri de compresoare.
Fie cu VINul la reprezentanta afli codul, fie il citesti de pe compresor (daca s-o putea).

Daca cumva ai un cod care este si pe Logan 1.5dci (desi nu cred) atunci scapi ieftin cu un second hand, altfel 1900 lei mi se pare un pret bun.

edit:
De instalat il poti instala mult mai ieftin. Eu am avut radiatorul lovit de o piatra si ma costat incarcarea completa cu freon la Renault 180lei. Iar de schimbat compresorul daca nu te descurci tu, la un service de cartier nu te costa mai mult de 50-100lei.
sserban22
De ce nu incerci sa-l duci la reparat ,poate se gaseste vreunu la aparate de AC care sa se priceapa, sau cauti ceva SH, mi se pare enorm sa dai atata, cind la L2 unu sh era vreo 5-600 de lei.
Razvand
Am patit-o si eu cu compresorul de la Megane, dar din vina mea pentru ca am fost sa verific instalatia AC la un service de cartier. Desteptii de acolo au uitat sa mai introduca si uleiul in instalatie, si asftel in cateva zile a murit compresorul. Cost reprezentata tot in jur de 3000 RON. Am cumparat de la Unipart Craiova compresor nou (Valeo) cu 900 RON. 300 si ceva de RON schimbarea (Serus).
didiland11
Multumesc colegii. Am comandat de la R, nou, 3000lei cu tot cu instalare. M-am plans si la vocea clientului poate participa si ei cu ceva % fiind client fidel (am mai avut o situatie similara si mi-au dat 100%).
Cel de care spuneam la 1900lei nu este in stocul din RO si ma grabesc pt ca joi plec in concediu cca 3500km.
Compresorul stricat imi ramane si voi vedea daca se reconditioneaza...

16 Jun 2013, 09:33:
Iar la dezmembrari am gasit cu 1500lei dar de la L3 cu >200.000km...
didiland11
A venit si raspunsul lor: gest comercial Renault RO, 250eur suporta ei. Deci un compresor AC nou m-a costat cca 2000lei.
Alt_radu
Se da urmatoarea problema Laguna 3 1.5 dCi compresor de clima mort. Codul de piesa de pe compresor este: 8200 898 810--A

Intrebarea care se pune este: De pe ce alte modele reno/dacia se poate obtine acest compresor, laguna 3 nu prea sunt la facut bucati si cine le face cere foarte mult.

Va multumesc anticipat.
ariciul76
Probabil din acelasi motiv din care proiectorul de ceata desi este identic cu cel de logan costa mai mult la laguna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.