Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme schimbator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
Razvan1511
Salutare, ieri m-a lasat balta masina departe de casa si anume ca, mi-a cazut o bara de aproximativ 50 cm cu doua inele, unul intr-un capat si altul in celalat, si nu mai puteam sa schimb vitezele pentru ca imi " flecane", nbu mai are nici o actiune, schimbatorul. Masina mi-a ramas bagata in viteza unu, mentionez ca nu am cunostinte de mecanica. Nu inteleg cum a putut sa cada, sa se despinda si nu stiu ce sa ii fac! Astept si eu ceva sfaturi si indrumari, va multumesc
turbodxman
Din ce ai descris tu mai sus rezulta ca ai pierdut prin cadere timoneria (tijele care leaga maneta schimbatorului de viteze de cautator - mecanismul din cutie care realizeaza schimbarea vitezelor). smile.gif

Cauza acestei caderi este uzarea celor 2 bucse aflate la fiecare extermitate a tijei metalice care leaga tija schimbatorului de mecanismul de la cutie.

Rezolvarea: achizitionarea a 2 bucse noi (preferabil) pentru a avea garantia ca nu se va mai intampla curand asa ceva sau sh daca nu sunt la fel de obosite ca cele din prezent, demontarea celor vechi si montarea celor noi urmata de montarea timoneriei inapoi wink.gif
Razvan1511
Salutare, multumesc pentru raspuns. Nelamurire, unde gasesc bucse, de unde pot cumpara, imi poti recomanda un site?
turbodxman
Bucse ar trebui sa mai gasesti in reteaua Renault (noi).
Aftermarket nu cred sa gasesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.