Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu am scanteie-calculator probleme
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
sony22
Se tin scai problemele de mine,se poate sa am un integrat de la ECU ars,miroase a ars destul de rau

Primele simptome au fost,mers intrerupt,dupa care imi scadea turatia si se oprea motorul,indiferent de cat acceleram.Mentionez ca,cu ceva timp in urma am avut un scurt mare ,imi atingea cablul de + pe caroserie,cel ce duce la electromotor,cam de atunci au aparut simptomele.

Deci scanteie la buji nu am si nici injectorul nu lucreaza,
pe integratul cu pricina scrie MC68HCP11E1VFN
C91F
QQKA9210
si este patrat,singurul patrat de acolo

El sa fie de vina???Va rog sa ma ajutati,am nevoie de masina
sony22
Va rog sa ma ajuta-ti,calculatorul meu este S101728101 C,care aveti va rog sa-mi da-ti mesaj sau sa-mi spune-ti daca se p[otriveste si alt tip.

Am sa merg maine cu el si la un service,am inteles dupa forum ca pot merge la unul GSM sa vad daca este terminat
sony22
Alooo,ma ajuta careva?As avea nevoie de un calculator dar si de un electromotor,bun sa aiba capacul carbunilor perfect sa nu fie spart


Va rog sa ma ajuta-ti cat mai repede,as dori un raspuns pana maine seara
maryusuku
cauta la tine prin oras pe la dezmembrari http://www.cylex-romania.ro/ploiesti/parcu...ezmembrari.html
bafta!

27 May 2013, 22:41:
http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...e-11844779.html

27 May 2013, 22:46:
si vezi ca ecu are niste diode care e posibil sa se fi ars de la scurtul ala-du-l la doctor
p.s.:daca ai atitudinea asta si tipi la noi nu cred ca o sa te ajute nimeni sau cel putin nu o va face mai repede decat poate-o seara buna!
tubu
te rezolv cu un electromotor perfect si poate ca si cu ecu dar spune-mi te rog motorzarea exacta a masinii (de ex 1721 cc, inj multipunct)
sony22
Maryusuku cum poti sa zici ca am tipat,am vazut doar ca nu imi da nimeni mesaj,nu a fost cu vreo intentie sa crezi ceva de genul.Am intrat pe acest forum de drag deoarece vedeam ca exista ajutor,insa in ultimul timp mai putin

multumesc pentru ajutor,ma duc maine sa verific ECU dupa care merg la dezmembrari si sun pe cei cu R19 ce le au la dezmembrat.

Diodele nu sunt de vina le-am controlat este acel integrat,am nevoie de ECU,iar motorizarea este 1794 monopunct si oricum nu asta conteaza ci seria de ECU,daca ma pute-ti ajuta va rog sa-mi dati un mesaj



va multumesc
sony22
Am verificat calculatorul si nu are nimic ars,dar tot imi persista problema,elctromotorul invarte insa nu-mi da curent si nici injectorul nu baga benzina.
maryusuku
Verifica daca ai cureaua de distributie la locul ei-sper sa nu fie asta dar....
bobina e buna?
capacul delco e k?
sigurantele le-ai verificat?releele din compartimentul motor-cutia neagra?
ai dat un reset ?adica bateria scoasa minim 30 min?
Vezi si astea.spor!
AlexanderCarstoc
Salut,
Poti face o resetare mai rapida.

Scoti una dintre borne, la alegere si o pui peste cealalta borba, sa inchizi circuitul. Astfel se descarca toate componentele, adica se reseteaza.
maryusuku
pe asta n-o stiam-buna!
darsyk1
Dezmembrez Renault 19 1.7 Mono-punct complet ! Care are nevoie de ceva, sa nu ezite si sa ma contacteze.
bubu782001
Singura posibilitate de testare a acestui calculator, este fie pe diagnoza fie pe o motorizare identica ca a ata (insa una functionala). Daca spui ca se incinge MC68HCP11E1VFN, este cam nasol asta fiind procesorul acelui calculator (de fapt un MCU - microcontroller unit, adica contine si procesorul, si un ram micut, si eeprom-ul si flash-ul sub aceeasi capsula).

Acum prima oara TREBUIE verificat daca exista alimentari corecte pe acel calculator. Apoi daca alimentarile sunt in regula trebuie verificat cu interfata de diagnoza daca ECU da semne de viata - daca comunica (pentru a exclude un eventual defect de parte logica).

Hai sa incercam sa o reparam "online" (asta cu bunavointa adminilor/moderatorilor - care "este ei" si daca mai exista)

Bun. Asadar, sistemul de injectie este S101728101C - anume Renix.

Din specificatiile tale, fiind injectie monopunct 1.8l, presupun ca este motorul F3P (cel de 66kw - 90cp)

Astept sa imi confirmi si am sa continui cu scheme respectiv informatii referitoare la punctele de masurare.

Cu stima.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.