Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MIROS DE BENZINA PE LA REZERVOR
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
Ionutz.tm
Salut !
Dupa cum am spus si in titlu am o problema cu masinuta mea unsure.gif
De fiecare data cand umblu cu ea se simte un miros foarte puternic de benzina pe la capacul de rezervor.Mi s-a zis sa verific capacul poate nu se inchide bine...Capacul se inchide perfect nu are nicio problema ... cineva mi-a mai zis ceva ca poate face vid ...
ce e clar e ca se simte cu atat mai tare mirosul cu cat o accelerez mai tare... plus ca imi patineaza putin ambreiajul cand apas pedala mai tare
Aveti vreo idee ce poate fi ?
turbodxman
Referitor la ambreiaj, daca iti patineaza e timpul sa il inlocuiesti naughty1.gif
Ionutz.tm
App legat tot de ambreiaj pedala e cam tare... nu as putea sa fac vreo modificare ceva sa fie pedala mai usor de apasat ? biggrin.gif

18 May 2013, 20:36:
Si in legatura cu mirosul de benzina pe la busonul rezervorului ai vreo idee ?
turbodxman
Intuiesc ca masina ta nu are ambreiaj hidraulic... in aceasta situatie doar o gresare a cablului, in camasa si a furcii poti face, dar acestea nu iti vor usura pedala.

Daca era hidraulic si totul functiona in parametrii atunci nu mai era pedala tare.

Referitor la mirosul de benzina, te-ai uitat atent la garnitura de la busonul rezervorului, in ce stare e?
Ca la varsta ei (aproximativ 20 de ani) a imbatranit si cauciucul ca toate celelalte componente ale masinii. naughty1.gif

Dar sunt slabe sansele ca mirosul sa fie cauzat de imbatranirea garniturii de la buson...

Asa cum ti s-a spus deja se creeaza vid in rezervor ... verifica sa fie desfundat furtunasul prin care ar trebui sa fie eliminat aerul din rezervor si filtrul de vapori (daca il mai ai).

Buba e undeva pe traseu
Ionutz.tm
Asa o sa fac biggrin.gif
Multam fain
P.S E mecanica , as fi vrut eu sa fie hidraulica smile.gif)
dar las ca e mai important sa rezolv cu mirosul de benzina...restu ..is probleme minore
Mersi inca odata !
turbodxman
N-ai pt ce. wink.gif
Sa ma anunti ce ai rezolvat si cum. smile.gif

Poti posta cateva fotografii cu bolidul sa vad cum arata. tongue.gif
Ionutz.tm
Bolidul meu saracu' a fost pe mainile mai multor persoane inaintea mea din pacate...dar nu e nici cel mai rau smile.gif) si voi posta cateva poze
turbodxman
Il poti readuce la aspectul si starea de nou. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.