Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare pierduta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Robert_Kiran
Ieri am constatat ca nu mai am asigurare la Logan. Mai precis am pierdut polita. Am cautat-o peste tot, habar nu am ce am facut cu ea. Stiu (din baza de date Cedam) ca mai e valabial pana pe 19 iunie. Asigurarea era facuta la Euroins, si din pacate astia nu au sediu in orasul meu (Campulung Moldovenesc). Asigurarea a fost facuta la o benzinarie OMV. Care este procedura? Daca ii sun (maine ca azi nu mai lucreaza nimeni) oare imi trimit alta polita? Ce se intampla daca mai circul cu ea asa (fara polita) pana pe 19 iunie (si asa eu merg foarte rar cu ea)? Daca a mai patit careva asa ceva poate imi spune si mie cum se procedeaza
Maskatu
Google stie multe. Trebuie doar sa il folosesti.



Daca ati pierdut polita de asigurare RCA, asiguratorul dumneavoastra va poate elibera un duplicat.

Pasi de urmat:

1. Publicati intr-o editie tiparita a unui ziar de circulatie nationala seria si numarul politei RCA pe care o detineati

2. Mergeti la o agentie sau o sucursala a companiei la care ati incheiat polita RCA impreuna cu:

copia anuntului din ziar
chitanta de plata a anuntului
certificatul de inmatriculare al masinii
actul de identitate
3. Scrieti o cerere prin care solicitati eliberarea unui duplicat al politei RCA pierdute

4. Pe baza acestor informatii asiguratul primešte o polita de asigurare RCA cu datele celei pierdute, iar pe polita se mentioneaza "DUPLICAT la polita seria .............., eliberat la data de .............".
D-Ice
Daca avem CEDAM, adica sec XXI, de ce mama masii publicam in ziar ca in sec. XIX?
Ca nimeni nu citeste afurisenia de ziar (care apare sapt. viitoare), toata lumea cauta in baza de date.
Stupizenie comunista dupa 25 de ani de "capitalism".
Robert_Kiran
Hm ... tare complicat. Sa recapitulam:
Nu am de unde sa iau seria si numarul politei (in baza CEDAM nu le da), pentru ca am pierdut polita.
Ca sa dau anunt la ziar costra bani. Sa ma duc pana la un sediu Euroins (Suceava 72+72 =144 km) alti bani. S-ar putea ca acesti bani sa fie mai multi decat asigurarea pe o luna la masina. Eu am sa dau un telefon la Euroins maine. Daca si ei imi zic aceiasi pasi de urmat (adica ziar + sa merg la Suceava ) renunt si imi fac alta polita. Nu renteaza.
LE tariful pe 6 luni la RCA ma costa 128 de lei. Deci pe o luna ar veni 21 de lei. Numai un drum dus intors pana la Suceava (cu autobuzul care e cel mai ieftin) costa 28 de lei. Plus o zi invoit de la serviciu, plus timpul pierdut ... Deci daca e asa o las balta.
R19/16v
Robert, data viitoare fa-o la emag.
Robert_Kiran
QUOTE(R19/16v @ 6 May 2013, 10:44)
Robert, data viitoare fa-o la emag.
*


Bun, si daca o faceam la emag nu era aceeasi procedura?
R19/16v
Ba probabil ca da, dar nu mai faceai 144km pt o hartie.

Si banuiesc ca brokerul ar fi mai cooperant decat un asigurator.
espacern
QUOTE(Robert_Kiran @ 6 May 2013, 11:52)
Bun, si daca o faceam la emag nu era aceeasi procedura?

La emag(dar nu numai)se trimite pe mail asigurarea in 15 min.dupa plata....pana ajunge originalul prin curier.
In caz de nevoie poti sa scoti la imprimanta o copie.....intelegi?
Oricum daca esti inscris in sistem poti circula fara probleme....zic eu.

@+
R19/16v
S-o gasi sa-l opreasca unu' si sa-l amendeze ca n-o are...
espacern
Asta mai mult ca sigur ca doar Murphy(si legile lui)sunt prezenti...
Dar poate scoate de de CEDAM o imprimare ....si poate gaseste intelegere la un control in trafic.

@+
D-Ice
Putin probabil sa gaseasca intelegere la Garcea.
Ar fi o solutie sa vorbeasca la alde Euroins, sa prelungeasca inca un an asigurarea, si sa treaca pe polita data curenta ca inceput, in contul politei vechi, cu mentiunea prelungirii. Depinde de asigurator, dar poate pune botul, oricum o intrebare nu strica si aia il au in baza de date. Sau poate au ei o alta solutie pentru un client fidel.
Maskatu
Data viitoare nu o mai pierde.
Tince1290
QUOTE(espacern @ 6 May 2013, 11:59)
La emag(dar nu numai)se trimite pe mail asigurarea in 15 min.dupa plata....pana ajunge originalul prin curier.
In caz de nevoie poti sa scoti la imprimanta o copie.....intelegi?
Oricum daca esti inscris in sistem poti circula fara probleme....zic eu.

@+
*




nu e chiar asa...pe copia aia ce o trimite emag-ul apar toate datele mai putin seria si numarul asigurarii...tocmai ca tu sa nu te razgandesti si sa nu platesti coletul dar sa ai imprimata o asigurare ce pare veritabila pe care sa i-o poti flutura lui garcea in fata

EDIT: [attachmentid=1627886018]


QUOTE(D-Ice @ 6 May 2013, 17:48)
Putin probabil sa gaseasca intelegere la Garcea....
*



depinde...poate gasesti...eu eram plecat cu masina parintilor exact cand a expirat asigurarea...ei au cumparat alta dar eu nu aveam documentul...m-a oprit garcea (si pe mine ma opreste rar...o data la 2 ani) si i-am explicat ca asigurarea e facuta dar nu am documentul ca sunt plecat si etc...i-am aratat asigurarea veche care expirase ziua anterioara...a inteles, a zis ca nu poate sa verifice dar ma crede pe cuvant...deci depinde mult de organ
kosfunny
Acum aproape orice politist rutier poate afla pe loc valabilitatea ITP-ului si a RCA-ului. Oricum e bine sa o ai si tu !
OMV-ul incheie polite prin Westaco , incearca sa iei legatura cu ei sa iti trimita alta polita.

http://www.asigurariexpress.ro/despre-noi.php
Robert_Kiran
Rezolvat. Am sunat la Euroins, mi-au cerut numarul, in cateva secunde au gasit asigurarea. Prima solutie oferita de ei: sa ma duc la Suceava sa o ridic de la sediu. Le-am spus ca distanta e cam mare. Apoi m-au intrebat daca pot sa ma duc pana la OMV-ul unde am facut asigurarea. Normal ca puteam, deoarece era la 4 km de mine. Au spus ca iau ei legatura cu OMV-ul eu doar sa ma duc pana acolo. Am mers acolo, d-na stia deja situtia si mi-a scos pe loc o alta polita la imprimanta. Culmea, nu scrie duplicat pe ea....
Oricum desi sunt criticati, Euroins au dat dovada de profesionalism. Mi-am recuperat polita fara anunt la ziar, fara sa ma deplasez la sediul lor.
kosfunny
Daca nu le-ai cerut bani , normal ca au dat dovada de profesionalism ! smile.gif
kxz
Nu stiu cum e cu sistemul omv, dar brokerul are acces permanent la asigurarea ta, si iti poate da oricand alta. formularele nu au regim special, inseriate sau ceva, deci nu e nici o greutate sa iti tipareasca alta.
Maskatu
Vezi unde o pui acuma. biggrin.gif
D-Ice
Deci am batut campii cu totii, cand rezolvarea era la un tel. distanta radmasa.gif .
espacern
QUOTE(Tince1290 @ 8 May 2013, 10:53)
nu e chiar asa...pe copia aia ce o trimite emag-ul apar toate datele mai putin seria si numarul asigurarii...tocmai ca tu sa nu te razgandesti si sa nu platesti coletul dar

Citeste bine inca odata si vezi ca am scris DUPA PLATA.....nu la alte situatii.
La tine apara asa tocmai pentru ca nu era platita...in momentul respectiv.

@+
Mariusgl
QUOTE(D-Ice @ 9 May 2013, 20:20)
Deci am batut campii cu totii,
*


Pai nu de asta-i forum?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.