Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare brat stergator luneta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Pearl Jam
Stie cineva cum se demonteaza bratul stergator luneta? Mie mi a ramas un ciot dupa ce un nemernic mi l a rupt. Am desfacut masca din plastic de la haion dar nu am gasit nimic care sa desprinda plasticul de ax. Stiu ca sunt confuz dar nu pot explica mai bine. Pe ciotul ramas pare a fi un cerculet care credeam ca e un capacel care ascunde un surub dar nu e. Mi se pare imposibil sa nu se poata desface. Ma poate ajuta cineva? Eventual voi reveni si cu o poza.
Multumesc mult.
Pearl Jam
Revin cu poza in speranta ca poate voi primi un raspuns. Ma intereseaza dc stie cineva cum se demonteaza bucata ramasa in poza.
Multumesc.
espacern
Trebuie scos capacelul rotund(chiar este asa ceva) si apoi desfacut surubul care fixeaza bratul de ax.
Dupa aia poti sa-l scoti cu o presa sau poate iese chiar si fara.

@+
Pearl Jam
Super potrivita poza din profilul tau. Exact de ce aveam nevoie. Mekanik Sef. smile.gif
Esti sigur? Ala intr adevar pare un capacel dar cu ce sa-l scot? Am incercat si ceea ce pare santulet nu prea e. Voi incerca iar, dar esti sigur ca asa se da jos? De fapt nu am ce pierde daca bulesc ciotul ala...
Mersi mult pentru raspuns. Revin sa va anunt daca a mers.
George Paul
Capacelul ce ascunde piulita are (pipait sau observat de pe dedesubt) o tija micuta indreptata inspre geam. Apesi cu degetul pe ea, dinspre geam spre tine, si iese capacelul.
Si eu am fortat prima oara ca tine, cu o surubelnita de ceasornicar, dar e inutil.
Pearl Jam
God bless you mate!
cotyso
Cateva poze cu capacelul respectiv. Pentru a-l scoate, impingeti tija catre butuc (catre ax) iar apoi in sus. Eu am reusit sa o rup, asa ca l-am scos pe deasupra cu un cutter (surubelnita nu e suficient de subtire).

[attachmentid=1628041650]
Capacelul nou, cu tija
[attachmentid=1628041651]

Dupa ce scoateti capacelul, aveti de scos piulita iar apoi de scos bratul stergatorului de pe butuc. La mine a fost foarte intepenit, asa ca am fost nevoit sa-l tai cu o lama de bomfaier (distractie vreo 20 min)

[attachmentid=1628041653]


Bratul nou cumparat nu are pe piesa centrala zimtii pe care-i avea vechiul brat, sper sa nu alunece pe butuc la utilizare.. mellow.gif

[attachmentid=1628041652]
[attachmentid=1628041653]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.