Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Adaptare Plafoniera cu lumini Ambientala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Tutoriale
holtandrei
In acest post, o sa va explic cum puteti monta o plafoniera cu lumini ambientale ( cele cu led rosu incorporat ) ca sa functioneze pe L2 care din fabrica nu a fost echipata cu acest tip de plafoniera, si lipseste firul de alimentare pentru luminile ambientale.

Sant mai multe variante, dar eu zic ca aceasta este cea mai simpla, fara fire trase sau alte interventii asupra cablajului existent a masinii.

Necesar:

1 x pistol lipt/ciocan lipit
cositor, sacarz ( pasta decapanta ) si un fir de 1 cm ( minim 0.25 diametru )

1 - Se scoate plafoniera veche, se decupleaza mufa de alimentare a acesteia

2 - pe plafoniera cu lumini ambientale, se face o legatura intre cei 2 pini mai grosi

[attachmentid=1627883957]

[attachmentid=1627883959]

3 - se leaga mufa de alimentare, si se verifica daca led-urile lumineaza

4 - se monteaza plafoniera la loc si gata.

Lumina ambientala va lumina din secunda in care ati deschis masina pana o inchideti din cheie ( cartela )

Ea va mai ramane activa ( va lumina, doar led-urile din butoane si cele rosii ) inca aprox 30 min de la inchiderea masinii, pana cand UCH-ul taie alimentarea la plafoniera.

Daca va faceti griji ca faptul ca cele 5 led-uri raman active dupa ce ati inchis masina si ar putea sa va goleasca bateria, nu aveti de ce. 5 led-uri ar goli o paterie de 60 amp in peste 5 zile. UCH-ul taie alimentarea in plafoniera in aprox 30 min dupa ce ati inchis masina, si daca lasati toate becurile aprinse in masina, orisicum ele se vor stinge de catre UCH


Bafta
adrian_74
Interesant, posteaza poze gen. innainte-dupa.... Off topic, ce rol are rotita de linga butonul din mijoc, am rotito in ambele directii fara nici un rezultat?
Praetorian1
adrian_74 Aceea rotita are rol de dimmer....creste sau scade/dupa caz intensitatea luminoasa a plafonierei automate(becul sofit de pe mijloc)...u ce mai faci? cum o mai duci...am vb la tel acum vreo 2 ani(eu eram proaspat posesor si te intrebasem intr-o seara de dvd-ul tau ! De atunci tot am mai modernizat-o(adik pe romaneste am bagat la gadgeturi in ea , de m-a uscat la punga ) La mine am modificat plafonierele,butoane,intrerupatoare.... si restul cu leduri albastre (pirahna de intesitate mare) Bafta !
adrian_74
Am inteles, insa nu se intampla nimic din ce spui, cu intensitatea asta, o fi din cauza ca nu aveam plafoniere cu lumina de veghe si dimmer din fabricatie, le-am cumparat dupa...
@Praetorian, prezinto in topicul "poze cu laguna", eu am postat azi cateva poze....
gabiradu
Salut,
Vreau sa montez o plafoniera cu lumini ambientale ( cele cu led rosu incorporat ) cum este in fata la sofer si in spate, la pasageri.
Stie cineva daca pot monta direct, sau trebuie sa pun vreo siguranta ceva sa nu ard sau stric plafoniera sau mai stiu eu ce altceva.
Multumesc anticipat!
adrian_74
Citeste macar topicul...daca si asta-i greu....
gabiradu
da, multumesc, nu am inteles din prima.
acum citesc "Luminare interioara LII", poate mai aflu de acolo ceva.
malaimalait
Salut, am montat si eu plafoniere cu lumina ambientala dar imi ramane becurile de la pozitii aprinse..stie careva motivul?
gabiradu
salut,
am montat plafoniera in mijloc dupa tutorialul de mai sus, iar acum toate cele 3 lumini ambientale din plafoniera oscileaza lumina intermitent si nu se pot regla in intensitate de la rotita.
mentionz ca avea led-uri, am pus becuri normale, si la fel face.

are cineva idee de ce face asa?
multumesc.
MatzuJr
am facut si eu rost de 2 plafoniere ambientale dar inca nu le-am incercat.

in schimb o sa incerc altceva pt ca nu imi place sa bag fire prin masina o sa incerc sa fac ledurile din plafoniera sa se aprinda cand bag cartel complet in cititor adika atunci cand se aprind becurile de la butoanele din usi.(cand pun contact)
Cred ca asa ar fi trebuit sa fie si din fabrica.

Daca a incercat careva variant asta va rog sa impartasiti si cu noi.

Stima.
adrian_74
montezale macar, sa vezi...or merge....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.