Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum Clio 1, 1.4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
adi adrian
Va salut, pe toti membri acestui forum!

As vrea sa va spun in cateva randuri problema pe care o am cu renaultul meu in privinta consumului.

Am un RENAULT CLIO 1, 1,4 monopunct, 75 cp, din 1992.

Consumul de carburant facut chiar astazi pe oras a fost de: 17,2l /100 km.

Acum cateva zile consumul a fost de: 14,5l / 100 km.

Acum 2 luni de zile consumul a fost de 10-11l/ 100 km.

Mentionez ca merg normal cu masina, schimb treptele de viteza la maxim 3000 de rot/minut.

Motorul functioneaza perfect.

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care ar fi cauzele acestui consum foarte mare pentru un motor de 1.4.

MULTUMESC!





andri1940
Sonda lambda e decedata! Schimb-o si o sa vezi diferenta
adi adrian
Am inteles!

Multumesc!
speedx265dell
ai schimbat-o? sa ne zici si noua daca se schimba consumul. Sonda asta se strica dintr-o data sau cade incet incet? ms
luckas_itd
In ambele feluri poate sa se strice.
adi adrian
Consumul a scazut de la 17,2l/100 km la 13l/100 km datorita faptului ca am schimbat filtrul de aer si i-am anulat sonda lambda (scos mufa).

Am sa schimb si sonda lambda, dar as vrea sa-i inlocuiesc si monoinjectorul.

Mi se pare ca pulverizeaza prea mult. Aceasta cauza poate se datoreaza sondei lambda care da comanda eronata la calculator iar calculatorul la randului sau da comanda eronata la monoinjector.
adi adrian
Revin cu informatii !

Am gasit pe net un clip video, unde se explica pas cu pas cum sa masori sonda lambda.

Vazand detaliat aceasta operatiune, am masurat si la mine ca sa pot afla valorile sondei.

Acele valori ale sondei mele nu corespundeau cu ale unei sonde lambda care functioneaza perfecta.

Asa ca intr-un final am schimbat sonda lambda.

Consumul a revenit la normal , 7.5l - 8l/ 100 km, pe oras mers normal.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.