Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme schimbator viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
alecs2226
Salut ! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii....

Am o Laguna 2 si am incercat sa demontez nuca la schimbator pentru ca s-a cojit pielea de pe ea si vroiam sa o imbrac in piele...am cautat pe net si a vazut ca trebuie sa sucesc cu putere de nuca pentru a iesi. Am facut lucrul acesta insa a iesit schimbatorul cu tot cu nuca. L-am pus la loc si am incercat sa rasucesc de el insa nu se mai fixeaza la fel de bine ca inainte, se misca nuca stanga-dreapta si este destul de enervant.

Aveti idee cum pot sa fixez nuca la loc cum era inainte?


Si alta problema pe care o am...geamul din dreapta-fata nu functioneaza..nu se aude motoras nimic atunci cand apas pe buton...ce ar putea sa aiba?

Ms.
garc3a2000
Ca sa scoti nuca ,trebuie rotita la 90 de grade fata de axul schimbatorului. Ea ,are un inel cu doua fante, sub ea(fantele sunt pozitionate in spre botul masinii si diametral opus), problema e ca una dintre fante e mai mare decat cealalta si ea ,sa iasa, trebuie ghidata ca ce impereccheze fantele respective cu ,,dintii,, aceeia care mentin nuca pe ax(de ax e lipit inelul care tine nuca sa nu iasa). ,,Dintii,, la randul lor sunt si ei diferiti, adica unul mai lat si celalalt mai mic.
Deci daca nu merge sa iasa intr-un sens trebuie rotit in celalalt sens.
Insista ca iese, daca o sa rupi inelul ,il lipesti cu picatura.
Lampard
la geam verifica sigurantele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.