Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce are statia mea?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
aditã
acum ceva timp mergea brici.i-am schimbat firul de la antena cu unul mai lung.
o perioada a mers ok dp care au aparut problemele
La fiecare drum mai mult nu functioneaza decat o face......parca e moarta...nu mai pot emite si nici receptiona.ba isi revine ba moare...de fiecare data cand moare imi dispare si scala de semnal de pe display...parca o deconectez de la antena.lipitura la antena pare ok.
ce o avea?
ms
p.s. tin sa precizez ca am respectat tipul cablului...si pe unul si pe altul scria RG-8-50 OHM
mai precizez ca noul cablu are 4 m fata de 2.5(aprox)cel vechi.
Bulldog
Nu trebe calibrata? Eu citisem undeva ca nu e prea bine sa schimbi cablul cu unul mai lung
aditã
nu am calibrat-o dp ce am pus cablul asta mai lung.faza e ca a mers o perioada ok.
l@u
QUOTE(Bulldog @ 20 Apr 2013, 16:51)
Eu citisem undeva ca nu e prea bine sa schimbi cablul cu unul mai lung
*


eu am schimbat cablul cu unul de 8 m home made si nu am probleme cu statia


20 Apr 2013, 18:41:
QUOTE(aditã @ 20 Apr 2013, 16:54)
nu am calibrat-o dp ce am pus cablul asta mai lung.faza e ca a mers o perioada ok.
*



poate ai vre-o lipitura rece la mufe
aditã
pai singura lipitura in afara de cea din antena(care e la cald) e cea din mufa care intra in statie....sa fie aia la rece?
l@u
lipitura rece este un defect al lipirii nu o metoda de lipire !

http://www.e-rusu.ro/s4.htm
corbex
Pune termometrul pe ea. Daca are sub 42 de grade o refaci, cu decapare corespunzatoare preqlabila.
aditã
aham........pai nu imi ramane decat sa refac lipitura din antena!
ms frumos.
l@u
refa ambele mufe ca sa fii sigur caci s-ar putea sa o refaci pe cea buna
corbex
Eu de ce i-am recomandat termometrul?
dizzy
Refa toate lipiturile, calibreaz-o si pe urma ar trebui sa mearga. Probabil ai o lipitura prost executata sau ai firul intrerupt pe undeva.
Bulldog
QUOTE(l@u @ 20 Apr 2013, 18:40)
eu am schimbat cablul cu unul de 8 m home made si nu am probleme cu statia
<span class='edit'>20 Apr 2013, 18:41:</span>
*


Am citit prost atunci
bygy007
dar cu antena statiei , aia mica merge? ca sa vezi clar de unde easte
dorin73
QUOTE(aditã @ 20 Apr 2013, 16:17)
acum ceva timp mergea brici.i-am schimbat firul de la antena cu unul mai lung.
o perioada a mers ok dp care au aparut problemele
La fiecare drum mai mult nu functioneaza decat o face......parca e moarta...nu mai pot emite si nici receptiona.ba isi revine ba moare...de fiecare data cand moare imi dispare si scala de semnal de pe display...parca o deconectez de la antena.lipitura la antena pare ok.
ce o avea?
ms
p.s. tin sa precizez ca am respectat tipul cablului...si pe unul si pe altul scria RG-8-50 OHM
mai precizez ca noul cablu are 4 m fata de 2.5(aprox)cel vechi.
*




adita veriica cablul sa nu fie de proasta calitate sau invechit ca asa a patit si nentu Balbone (FCL) si-a luat o teapa cu cablul - caci atunci pierde semnalu
daia tisa simtit lipsa in ultima perioada tie pe 22
aditã
cablul il am de la o alta antena care a fost foarte putin folosita.mufa care intra in statie are lipitura originala..practic am luat firul cu totul de la ea.o sa verific lipitura din talpa antenei..ce-i drept am reusit de cateva ori sa o stric.nu am strans bine contra piulita si cand desurubam antena se misca cu totul.eu zic ca am lipit-o bine ultima data dar asta e,o sa o relipesc.....e cea mai putin costisitoare varianta.

21 Apr 2013, 18:43:
se pare ca statia e buba.am incercat alta antena pe ea si nimic..aceasi problema.
am legat alta statie la antena mea si functiona.
imi pare rau de vechea statie acum...am facut un schimb cu un coleg de pe forum....ma miram eu sa imi dea un midland pe un intek....in fine asta e.
dizzy
Du-o la verificat- reparat.
Cred ca se poate repara.
Sau bag-o la vanzare ca si produs defect.
dan.gutu
Este posibil sa se fi stricat partea de emisie si iti intra protectia la scurt-circuit.Incearca sa folosesti statia doar pe receptie fara sa emiti si vezi ce se intampla.Cred ca la schimbarea mufei ai lasat un firicel de la ecranare(masa), care s-a dus unde nu trebuie.
Dan P
E posibil sa fie o problema la mufa microfonului, ar fi bine daca ai putea proba cu un mike compatibil, daca nu gasesti, desfa mufa si verifica atent ce-i acolo. Oricum, ca idee, daca ai cablu RG 58, ar fi bine ca lungimea acestuia sa fie 3,63m sau multiplu de 3,63. Asta poate influente putin swr-ul, dar nu intr-atat cat sa nu mearga statia, iar receptia nu e afectata de lungimea cablului la diferente de cateva zeci de cm. Cel mai probabil e sa se fi dezlipit un fir de la mufa microfonului, asta ar explica faptul ca uneori ai probleme si cu emisia si cu receptia.
aditã
m-am uitat si la mufa lui dar nu imi dau seama ca e oarecum turnat acolo...
Dan P
Mufa care intra in statie nu-i metalica? Ar trebui sa aiba 2 surubele mici unde intra cablul si un surubel si mai mic undeva pe exterior pe la mijloc (care poate fi mascat de piulita daca aceasta nu e infiletata la statie).
zgobyx
Salut adita imi pare rau sa aud de problema cu statia ta, dar mai mult ca sigur a fost ceva in scurt, apropo eu am avut firul rupt din talpa si cand facea contact aveam receptie si emisie iar cand se misca nu mai mergea deloc Intek-ul de la tine. Trebuia totusi sa ii faci o calibrare la statie asa se recomanda astfel risti sa ii arzi finalul, la fel daca o testezi fara antena spun asta din ce am citit pe forumurile de specialitate. Cu stima
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.