Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferenta prezoane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
kenzomcr
Salut, sunt nou pe aici, poate este topic pentru asa ceva dar nu am vazut.
Am un clio din 2008, 1,4 benzina, si caut 4 jante din aliaj, ma intereseaza diferenta intre prezoane, nu stiu cat este ....multumesc, si de unde pot cumpara niste jante la un pret accesibil, pe mercador am gasit la 750 ron sh. multumesc
aurelyan
Cred ca ai vrut sa intrebi de distanta, nu de diferenta...4x100 este.
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=56662&hl=intrebari
lungan
Cauta pe net HRS 220. Sunt facute in Taiwan, dar sunt ok ca si calitate, in plus se potrivesc foarte bine pe Clio. Eu am dat 800 de lei pe toate 4, cu tot cu prezoane si inele de centrare. Macar le iei de noi si ai garantie la ele.
schluppi
La unele tipuri de jante aliaj, trebuie prezoane mai lungi, altfel se insurubeeaza prea putin. Vezi cate ture se insurubeaza prezoanele la jantele de tabla (unde stii ca totul este OK) si cauta prezoane, ce se insurubeaza cu aproximativ acelasi numar de ture. Nici varianta , cand se insurubeaza mai mult nu e acceptabila, deoarece varful prezoanelor poate sa deranjeze mecanismele de franare din interiorul rotii.
alexplus
Deci pana la urma ce prezoane mai lungi se pot gasi pt. jantele de aliaj in comert?
alexplus
Vazand ca nimeni nu a dat nici o informatie mers mai departe si am comandat: 7711239101 - surub roata 12bc (acesta descriere o afisa programul de piese al magazinului). Pret: 175 lei.

Dupa sosirea coletului am constatat urmatoarele: sunt 4 prezoane antifurt + cheia antifurt, 12 nu semnifica bucatile ci diametrul filetului, pt. cheie de 17, sunt mai lungi c-am cu 2-3 filete (exact de ce aveam nevoie) decat cele ce le aveam pt. jante de tabla.

Mentionez am in posesie un Clio 1.5 din 2003 cu jante de aliaj de 15inch.

Cei care trec pe jante de aliaj neaparat sa schimbe si prezoanele. Daca sunt atenti la prezoanele initiale (cele pt jantele de tabla) v-or vedea ca se infileteaza in butuc numai 3-4 filete. C-am la limita cred eu.

O ramas sa mai comand codul: 7711239104.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.