Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucse punte spate Megane I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
litza2002ro
Am un Megane I Clasic 1.9 diesel din 2001. De curand am fost la un service auto pentru o constatare ( imi troncane foarte rau pe spate) si mi s-a spus ca am bucsile de la puntea spate terminate, atat stanga cat si dreapta. Apoi am fost impreuna cu mecanicul la magazinul serviceului si mi s-a spus ca bucsele nu vin separat, ci vin cu tot cu brate, care costa 1100 RON bucata.
A mai avut cineva aceasta problema, se gasesc bucsi separate?
Se merita sa iau mai bune o punte de la dezmembrari?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc!
iulianmitea
Eu zic sa te mai interesezi daca aduce alt magazin bucsile separat si daca nu de pretu ala treuie sa gasesti ceva la dezmembrari dar sa ai grija sa nu fie stramba sau altceva.
oricum normal trebuie sa vina si bucsile separat doar no sa schimbi toata puntea pentru o bucsa nu e logic
O sa ma interesez si daca reusec o sa-ti dau si codul la buche

Bafta
litza2002ro
QUOTE(iulianmitea @ 10 Apr 2013, 18:16)
Eu zic sa te mai interesezi daca aduce alt magazin bucsile separat si daca nu de pretu ala treuie sa gasesti ceva la dezmembrari dar sa ai grija sa nu fie stramba sau altceva.
oricum normal trebuie sa vina si bucsile separat doar no sa schimbi toata puntea pentru o bucsa nu e logic
O sa ma interesez si daca reusec o sa-ti dau si codul la buche

Bafta
*



O sa mai caut pe la magazine, sa vad ce variante mai gasesc. iti multumesc si sper sa ma ajuti cu codul lor
morta_lis_18
eu mi le am schimbat,am gasit originale de renault.
cod 7700762844
lemforder am gasit la un magazin cu 97 de lei buc,daca vrei te ajut cu mai multe informatii,bafta
fuscus
Ce aberatii de preturi si ce solutii fantastice si lipsite de cel mai mic bun simt mai dau si mecanicii astia!!!!!!

Auzi tu sa schimbi bratele (bine ca nu toata puntea) pentru o amarata de bucsa radmasa.gif .

Bine ca nu zice vre-unu sa schimbi motorul ca ti s-a dus turbina mad.gif .

Vai de mama lor service-uri si de mecanicii care "lucreaza " in ele!!!

PS. Eu am schimbat bucsa de la puntea spate in 2010 parca si m-a costat piesa 120 ron si manopera 50,asa ca ......
claudiu1989
se gasesc bucse separat sau daca te avantajeaza cauta punte in dezmembrari, eu am avut probleme cu barele de torsiune si ma costa 3000 lei sa le cumpar, iar puntea 150 lei fara tamburi/discuri
TnM
Va salut! Am o intrebare in legatura cu bucsele de pe puntea spate, la masina din semnatura spatele imi sta camlasat si uitandu ma la bucse am observat ca par destul de uzate,imbatranite si ma gandesc ,daca le as schimba spatele s ar mai inalta?
In viraje intre 100 -120 sta foarte bine insa uneori o simt ciudata asta deoarece fata e putin mai inalta!Ce bucse imi recomandati daca ar fi din vina lor?
cj98czh
Bara stabilizatoare este responsabila cu "inaltimea" spatelui.

Gasesti topic ...
me_ryn89
Salut, Ma poate ajuta si pe mine cineva cu mai multe informatii legat bucsile astea de la puntea spate?
De unde se pot cumpara? eu peste tot unde am intrebat mi-au zis ca vin doar cu tot cu brat si sunt la niste preturi foarte mari.

Multumesc.
espacern
Mergi la magazin de piese auto mai serios cu codul de piesa original de mai sus.....si le gasesti separat.

@+
bestyuta
Vreau sa schimb si eu bucsile de pe spate
cate bucsi sunt pe o parte,una in capatil barii de torsiune in suportul acela de vine prins pe sasiu si mai are ceva si in punte acolo intra bara de torsiune (acela pare a fi un rulment cu ace)?
Trebuie schimbat ai acela?
ceva de genul
aluibasarabeanu
Nu a schimbat nimeni aceste bucse ca sa ne dea si noua ceva informatii. Se schimba greu, le place mecanicilor sa le schimbe, de care marca e mai buna etc. Cand dau in gropi cu roata dreapta spate se aude cate o bubuitura de zici ca se rupe, Amortizorul arata si se comporta bine si altceva nu vad ce ar putea fi pe acolo care sa bata in asa hal.
espacern
Verifica bine bucsile amortizorului....mai ales cea de jos dupa ce scoti surubul de fixare.
aluibasarabeanu
surubul din capatul de jos al amortizorului se scoate pur si simplu cand e masina ridicata pe cric si pot verifica acea bucsa ?Acea bucsa probabil face parte din amortizor si se schimba cu totul. Bucsele de la punte a zis un mecanic ca nu mi le schimba nimeni !!!
espacern
Da poti sa scoti surubul si sa verifici in ce stare este bucsa....daca roata este suspendata (chiar si nedemontata).
Odata scos surubul poti roti amortizorul sa vezi ambele parti ale bucsi si mai ales interiorul ei.
babanu_ralu
Subscriu..mecanicul meu spune la fel..nu schimba bucse la punte. Ce se intampla, ce-i de facut?[/QUOTE]
espacern
Cauta un mecanic/service care le schimba.....e simplu!
dragosvt
Salutare. Aveti grija cu schimbatul bucselor de la punte. Daca bucsa nu se monteza in aceeasi pozitie pe bratul care vine prins de caroserie, se va rupe repede si veti fi nevoiti sa o inlocuiti din nou.
Vallybz
Salut!
Stie cineva in București un service care sa schimbe aceste bucsi de la punte? Și la un preț rezonabil, nu mai mult decât face mașina.
Mulțumesc
cj98czh
Cred ca iesi mai bine cu o punte completa din dezmembrari ..
Vallybz
Asta am făcut acum 2 ani când mi s-a rupt o bara de torsiune. Mă gândesc că dacă iau alta din dezmembrări(minim 15 ani vechime), o să mă țină și aia maxim la fel.
Vallybz
Salut!
O intrebare de 10 puncte.Ce model sunt bucsele din poza, ca am gasit 2 tipuri. Ma intereseaza cele care sunt la imbinarea cu caroseria.
Multumesc![attachmentid=1628109163]
Horatiu Mihai
Din cate stiu, e un singur model de bucsa la Megane 1 pentru puntea spate.

La adresa asta ii da si niste dimensiuni.

http://www.onauto.ro/suspensie-roata-brate...s-k4m-701_11406
internautul
Pentru megane classic La0n limuzina ? Aveti vreun cod de piesa bucsa spate, am cumparat 2 seturi de ruenti cu ace, am inteles ca si aceia trebuiesc schimbati, am procedat bine? Pe forum aici am gasit doar pentru megane scenic sau alte minuni, eu am LA0N 1.9 dti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.