Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor murdar de scurgerile de ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
tazmanya2006
Salut. Nu stiu daca mai este un topic cu problema asta, dar am o nelamurire.

Am observat ulei pe blocul motor in partea pasagerului sub filtru de motorina. Un mecanic mi-a zis ca este de la axul cu came. Recent am schimbat distributia si am schimbat si acel simering din capatul axului cu came. Am dat cu spray degresant, am curatat blocul motor dar tot asa este umed de ulei in acea parte. Pe acolo este si locul unde intra conducta de ulei care vine de la turbina.

A mai avut cineva asa ceva ?
Se pricepe cineva exact pe problema asta sa-mi de-a un sfat bun?

1 Apr 2013, 14:07:
Foto mai multe. Sper sa fie concludente.

Astept cu nerabdare parerile voastre dar si sfaturile cu ce ar trebui sa-i mai fac sau sa-i mai schimb.

1 Apr 2013, 14:08:
Foto mai multe. Sper sa fie concludente.

Astept cu nerabdare parerile voastre dar si sfaturile cu ce ar trebui sa-i mai fac sau sa-i mai schimb.
tazmanya2006
Ieri cand am schimbst uleiul si placutete frana fata/spate, am intrebat mecanicul de acolo si -mia zis ca poate sa fie de la garnitura capacului culbutorilor. Eu cred ca se poate. Am primit si o oferta de pret. Garnitura 58 si manopera 90. Sa-mi schimbe garnitura. Este ok ? Asta sa fie problema ? sau investesc degeaba?
xionitax
da,e una din probleme,in timp garnitura din cauciuc se intareste,si nu mai etanseaza bine.90 de lei mi se pare exagerat de mult ,eu am schimbato acasa cu un prieten care se pricepea,cost cateva beri si un silicon bun care sa reziste la ulei si temperatura..
mugur_mugurel
Buna seara colegi.

Am si eu o prolema cu niste scurgeri la motor, astazi m-am uitat pe la motor si am oservat o pata pe jos sub motor in zona vibrochenului am fost la niste amici la un service sa vad de unde curge(baie sau vibrichen) si am ajuns la concluzia ca da pe la simering si ramane sa ma duc maine sa dea jos sa vedem daca este atinsa si cureaua. Dar problema nu este ca da pe la simering ci ca am schimbat distributia cam acum 15000 km si am schimbat si simeringul de la vibrochen (marca elring) oare care sa fie cauza de curge sau mai bine spus picura dupa doar 15000 Km.
mugur_mugurel
Am schimbat miercuri simeringul(cureaua a scapat) si astazi a trebuit sa plec in concediu pana luni pana in Grecia si pe drum am zis sa ma mai uit pe sub masina si iar curgea dar mai putin. Baietii de la service au spus ca s-ar putea sa curga din cauza faptului ca s-a format un sant pe pinionul pompei de ulei acolo unde etanseaza simeringul si odata inlocuit este mai complicat sa il pozitionezi la fel ca cel vechi dupa care s-a format santul ca au mai patit chestia asta si la a doua pozitionre au reusit sa ii pacaleasca sa nu mai curga. Stie cineva de aceasta problema?
espacern
Nu am auzit de "santul" asta....dar invatam zilnic cate ceva!

@+
mugur_mugurel
Am vazut si eu santul si este exact cat simeringul in latime pe vibrochen. Si daca nu este de la sant ce sa fie oare? Am uitat sa fac niste poze sa pun aici pe forum. Dupa ce l-am schimbat prima oara a inceput sa faca figuri cam dupa 15000 km si acum a zis sa il bage foarte putin mai inauntru ca poate il pacaleste, ca data trecuta era la fata, acum dupa ce am plecat a inceput sa faca cam dupa 400 Km.
espacern
Montaj deficitar/piesa de calitate indoielnica/manopera gresita.....printre altele.

@+
mugur_mugurel
QUOTE(espacern @ 6 Jun 2014, 18:01)
Montaj deficitar/piesa de calitate indoielnica/manopera gresita.....printre altele.

@+
*


Montaj deficitar nu se pune problema ca am fost de fata si am fazut cum l-au bagat nu l-au fortat l-au uns cu ulei si aveau dispozitiv pentru montat simeringuri. Calitate indoielnica nici aici nu se pune problema ca eu am fost si am cumparat simerngurile si primul simering a fost elring iar cel de-al doile-a reinz parca. Si la ce te referi cu manopera gresita? Mersi pentru raspunsuri pana acum.Si altele care ar mai putea fi?
espacern
Curatare perfecta suprafata contact cu degresare/uscare...pentru manopera.
Eu stiu ca simeringul bun bagat cum trebuie pe acolo nu mai curge nimic.

@+
mugur_mugurel
Stiu ca poate pare absurd dar toti pasii enumerati de tine au fost efectuati asa cum trebuie in fata mea chiar si eu am contribuit pe ici pe colo...... .
nec100
ca sa schimbi pinionul acela de pe vibrochen, se suspenda motoru, se da jos tamponu motor,se desface distributia si capacul de distributie pompa de apa
se da jos baia de ulei si se baga un pinion de origine Renault, dupa care se remonteaza totul la loc, pui simering nou Victor Reinz si nu vor mai fi probleme.
cosmin_69
Am si eu scurgeri de ulei.Undeva in spatele motorului, pe partea dreapta am gasit burduful de la planetara dreapta si burduful dreapta de la caseta cu ulei aruncat sau prelins de pe motor.Pe unde poate da?Am incercat sa atasez poze dar nu intra pe pagina.Pe unde poate da?
cj98czh
garnitura de la culbutori ?
andru1973
verifica si burduful de la planetara sa nu fie spart(numai știu daca e pe dreapta unde unul din burdufe tine uleiul din cutie )daca e spart posibil sa arunce uleiul din cutie și zici ca se scurge din motor,fa o verificare la burduf planetara
cj98czh
stanga .. planetara scurta ..
cosmin_69
Am poze si as vrea sa le postez ca sa vedeti mai exact de unde se prelinge ulei, dar nu inteleg de ce nu se pot posta.Dau adauga acest atasament si nu merge da eroare.

andru1973 Am verificat burdufurile pe dreapta, cu mana si pe cel de la planetara si pe cel de la caseta. Sunt intacte si colierele bune.
grig1960
Pozele nu pot fi atasate pentru ca sunt facute la rezolutie mare, da-le resize sa ocupe mai putin si o sa mearga.
cosmin_69
Asa arata motorul pe partea din spate pe dedesubt.Si uleiul este prelins de mai sus de locul acela unde este nisa aceea rotunda.
dorin0710
Îmi curge ulei din spatele motorului, am completat cu masina oprită și in timp ce puneam ulei pe sus, curgea de undeva din zona galeriei de admisie, atașez și o poza.
[IMG]https://ibb.co/L6kQPXF
https://ibb.co/sP8R2m8[/IMG]
Sa fie capacul de la culbutori ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.