Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsire volan piele
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2
danuttt
A reusit cineva sa vopseasca volanul de piele de la un Megane 2, cel de culoare bej?
Eventual daca se poate fece rost de o vopsea care sa fie identica ca nuanta cu cea originala.
Si inca ceva, este piele naturala sau ecologica?
R19/16v
piele!
tupeu_adrian
o intrebare: un volan vopsit cat rezista in cazul in care porti ghiul sau verigheta sau transpira mainile? parerea mea nu cred ca indeajuns de mult in cat sa merite efortul plus ca dupa asta se va vedea diferenta dintre vopseaua sarita si culoarea volanului original.acum daca se merita fiecare trage concluzia
99AIM
Eu la negru am dat acum 2 ani vreo 2 straturi de Barane si se tine bine de atunci.
danuttt
Sunt un ignorant, nu stiu ce e Barane si te intreb daca este si culoarea bej?
TCosmin
Si eu am cautat vopsea pentru piele bej.
Am si gasit, pentru cine e interesat uite aici
Dar mi-a venita alta idee, sa imbrac volanul in piele.
Problema e ca e un pic mai scump... vopseaua e vreo 70 ron + transport, imbracat in piele am gasit la 250.
danuttt
E o idee buna TCosmin dar mie imi place pielea originala.
Am sa iau legatura cu cei din link-ul tau sa vad ce pot face(eu sunt din Iasi si ei vopsesc numai in Bucuresti si Constanta).Nu stiu daca vopseaua lor este de calitate si ar fi interesant daca as gasi pe cineva care a mai apelat la ei.
shyck
doar ce i-am dat si eu mesaj, sunt curios cum alege culoarea biggrin.gif prin posta. smile.gif
TCosmin
Pana la urma a luat cineva vopsea?
Ca vreau sa iau si eu.
shyck
Eu astept mail
shyck
50 de lei solutia, astept mail sa vad cati ml are

mi-a zis ca are pt bej inchis.

de curiozitate, poate stiti, cu ce se curata inainte?
TCosmin
Eu am dat comanda, vine marti.
Sa vedem cand am timp sa vopsesc volanul.
De curatat se poate cu solutie de geamuri sau acetona.

Video pentru vopsire tapiterie aici

Filmul l-am primit de la Comisarul - baiatul care vinde vopseaua
shyck
Cat ti-a cerut si cati ml?
TCosmin
Nu stiu exact cati ml sunt.
Pretul e acelasi, 50 ron si taxe de curier.
Nu e o valoare mare, sper doar sa iese bine!
shyck
salut, ce ai facut. ceva poze?

eu nu am apucat sa comand inca

banuiesc ca si tu ai tot bej inchis?
TCosmin
Am comandat si primit miercuri o juma de sticla de 0,5 l. Tot bej inchis.
Inca nu am avut timp sa vopsesc, poate in weekend.
Vreau sa iau un burete, am inteles ca cele obijnuite gen de bucatarie nu sunt bune ca sunt poroase, si e recomandat unul de pantofi care este mai fin (dara fara silicon).
Si vreau sa spal inainte cu detergent de geamuri ca sa scot mizeria si sa dau si cu niste acetona.
shyck
Ar fi interesant sa faci poze cu tot procesul...
Level1
Salutare ,

Eu am incercat sa vopsesc volan piele (negru).
Am folosit un burete (mini trafalet cu burete din comert).
Nu mai stiu exact ce firma e vopseaua dar nu mi-a iesit bine(cum as fi vrut eu -fiind pretentios la detalii).
Problema este ca in urma vopsirii partea pe care se aplica vopseaua devine mai scortoasa/rigida(cu toate ca in pachetul cu care am vopsit eu era si o crema aplicabila dupa vopsea )
Eu cred ca nicio aplicare de vopsea nu va arata cat de cat ca pielea noua din fabrica.
Eu am aplicat pe parti care erau ok pe volan cat si pe zgarieturi si parti tocite - am incercat si o slefuire foarte fina(abraziv 1500-2000)inainte de vopsire.
Vizual mi-a iesit foarte bine - au disparut zgarieturi si parti tocite dar scortos si prea lucios (departe original).

In momentul de fata vreau sa incerc sa vad ce rezultate imi ofera colegul cristian 18i RT cu imbracat in piele (150 ron) -miercuri vreau sa trimit la reparat un volan.

Succes tuturor si astept si eu pareri despre rezultate !
TCosmin
Operatiune amanata... pana gasesc timp...
Burete am luat de vase ca de pantofi sunt doar cu silicon.
TCosmin
Mi-am facut in sfarsit timp sa vopsesc volanul.
Cum credeti ca a iesit vopseaua mea bej? Nu o sa credeti dar a iesit... crem!
Da, difera nuanta fata de cea bej.
Am facut si poze cu " inainte si dupa"

[attachmentid=1627889006]

[attachmentid=1627889007]

[attachmentid=1627889008]

[attachmentid=1627889009]

Am curatat putin volanul cu o perie si putin detergent de geamuri. Apoi am frecat cu o carpa si am dat si cu niste acetona.
Am tamponat cu un burete de vase vopseaua, cred ca am folosit vreo 5 capacele de sticla cu vopsea.
3 straturi am dat, si s-a uscat destul de repede, dupa doua ore am mers cu masina.

[attachmentid=1627889010]

[attachmentid=1627889012]

[attachmentid=1627889011]

Rezultatul se vede in poze, a iesit destul de bine.
Mi-ar trebui un lac sau nu stiu ce produs pentru piele ca sa nu se mai frece.
Stiti ce as putea folosi si pe unde se gaseste?


nonic
Tot au ramas urmele de la uzura sad.gif .
Piele noua este varianta castigatoare! dry.gif
shyck
Dap, tot pele noua.

Poti incerca soluti de la mafra.
silraw
Reconditionare cu kit Leatherique, pentru mai multe detalii va astept cu PM
NicuPop79
pentru negru cred ca este mai usor, dar culoarea crem de la Renault este mai greu de "nimerit". poti sa repair volane crem?
darem
Incercati kit ul de la www.viprotec.ro.
In primavara asta intentionez sa reconditionez volanul cu kit de la ei.
Am vazut volan de E-klass pe bej cu kit de la ei si nu era diferenta de culoare.
Important este sa aiba un reper/mostra de material ca sa faca vopseaua la culoare.


tictoc
e rezistenta vopseaua pt volan ? sau raman negru pe maini vara cand transpir biggrin.gif
adytym
pai dai cu fixatorul dupa vopsire, ala fiind un fel de lac care protejeaza vopseaua sa se stearga
tictoc
am inteles, pare foarte interesant, cel putin pt pielea uzata, e o metoda mai ieftina decat inlocuirea pielii
todhiere
Am incercat si eu vopsirea volanului, am mers pe vopsea vodan, pentru ca asta am gasit-o in oras ( este foarte asemanatoare cu vopel, tot pe apa, cu lac intaritor separat etc. ).

Cateva remarci:

- vopseaua nu a reusit sa acopere omogen nici dupa 6 straturi cu uscare intre aplicari, cu smirgheluire fin cu hartie de 1000, si cu degresare cu acetona; mai mult de 6 straturi nu am dat, ca faceam vopseaua prea groasa

- nuanta este mult prea intensa si lucioasa, dar dupa cum am zis mai sus, fara sa acopere perfect defectele, deci are un aspect urat

- partea buna e ca lacul o tine stabila, si este cu ceva mai comod si mai estetic decat daca volanul nu ar fi revopsit, dar per total efectul nu este cel scontat, si desi e mai scump, eu recomand inlocuirea pielii complet

- pe vopsire profesionala nu as merge pentru ca este cel putin 70 lei kitul, + manopera vopsitorului ca sa iasa bine, si nu contest calitatea lucrarii, dar pielea in sine tot batrana ramane; pentru 150 lei un mester priceput iti schimba pielea pe volan cu una noua, si e total alta viata
DCP333
Salut,
am aceeasi problema cu volanul si nuca de la schimbator care sunt de culoare crem si se vede ca se duce culoarea de pe ele.As dori sa schimb pielea de pe ele dar am o problema, nu gasesc pe cineva care sa le faca.Fie nu au piele crem fie nu lucreaza prin curier sa le trimit piesele si sa le faca.Daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii, cine face asa ceva si sa fie si priceput.Ideea e ca eu sunt din Maramures asa ca ar fi ideal daca ar fi din zona, daca nu e ok si sa trimit prin curier dar sa fie ceva sigur sa nu am surprize.
jas2
A mai vopsit cineva in Bucuresti?
Este multumit? Unde,ieftin si bun?
Sa redeschidem thread-ul ca multi avem nevoie de asa ceva...cred.
dan22y
Asa ceva?
jas2
Multumesc,da,este o optiune.Il stiu pe baiatul asta,dar cautam si altceva.
O sa ajung la el pana la urma.
dan22y
Mai e un tip in Bucuresti... tel. 0762125927, care vopseste volane, scaune, volane etc
jas2
Daaa,am fost la el si am vopsit volan,nuca schimbator,maner frana de mana,culoare beige.A iesit super,ca nou!
Nu se cunoaste nimic.
Omul este "meserie"! Vreau sa mai derulez niste proiecte cu el...
150 lei m-a costat vopsitul celor 3 elemente.😊
Crap
Vorbim peste 2 saptamani smile.gif nu vreau sa te dezamagesc biggrin.gif
cj98czh
singura vopsire care tine este aia cand il reinbraci in piele de calitate ..
jas2
Daca e nevoie,o fac si pe asta!😁
Mutzunache
Dupa revopsire, daca ai obiceiul sa conduci cu o mana, renunta. Sa nu mai freci palma de volan, generezi caldura si vei revopsi din nou.
jas2
Exact asta e stilul...
Imbrac in piele de calitate si asta e.
Pana acum este ok.
Crap
Beju' ala ii ok, la negru se vede din a 2 a zi cum il iei pe mana... eu am zis 2 saptamani smile.gif tu numara zilele biggrin.gif
cj98czh
Volanele se vopsesc de catre samsari sa ia romanul masina impecabila ... de tinut, nu tine ....
jas2
Dupa mai bine de o lunã de la vopsire,cu aplicarea stilului de condus "cu o mânã" si podul palmei rasucit din greu pe volan,se pastreaza ca in ziua vopsirii.Ca nou! Nu s-a matuit,cojit,uzat,schimbat culoarea,nimic.E ca in ziua vopsirii atat volanul cat si nuca schimbatorului,dar si manerul franei de mânã.
Foarte multumit!
jas2
Crap,am inceput sa numar lunile deja! smile.gif
balauru_327
coolspeak.gif
jas2
Ma apropii de 2 luni,totul ca nou.
Nici gram de uzurã dupa vopsire,sau pete ...whatever
R19/16v
Grame de ce?
jas2
De una,de alta...
Esti muuult prea curios!
megan2
jas2, miroase a reclama, sper sa nu fi o clona.
Vrei sa dovedesti contrariul fa o poza pe zi in aceeasi pozitie timp de un an si posteaza.Eu nu te cred ca ai obtinut dintr-o piele uzata si murdara in profunzime de grasimi si tranpiratie sarata de pe maini, deci veche, un volan nou cu acelasi feeling si rezistenta.
Fa un video cu felul in care-l manevrezi cu podul palmei, dar nu te limita la 3 miscari.Apasa cu degetul mai tare acolo unde a fost uzura mare pana la revopsire sa vezi cum crapa.

AAA si numarul meu de postari nu inseamna ca nu trebuie sa ma respecti, deci renunta la misto-uri daca ai de gand.
Crap
Ma bucur pt tine, eu ti-am spus prin ce am trecut si am fost mai mult ca sigur la same person, omu mi-a recunoscut ca astea se fac la masini pt vanzare. (dupa ce ne-am cunoscut mai bine si am aflat ca avem prieteni comuni). Diseara caut in debara volanul de la golf sa vezi cum s-a facut smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.