Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arcuri/Suspensii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
devilgenius
Am observat ca masina mea e putin cam lasata pe partea stanga, se observa cel mai bine in timpul mersului, parca ar sta intr-o parte, care sa fie cauza?
M-am uitat la arcuri si nu sunt rupte..
argon
Oboseste arcul pe partea respectiva, e normal daca s-a mers mult doar cu soferul in masina, mai ales daca e si supraponderal, se vede mai tare diferenta.
devilgenius
Eu asa am luat masina smile.gif
Deci arcuri obosite, sa le schimb pe toate sau doar pe partea stanga ?
skmetaly
si eu m-am intrebat saptamana trecuta legat de chestia asta .asa am cumparat si eu masina
MSn
QUOTE(devilgenius @ 17 Mar 2013, 21:04)
Am observat ca masina mea e putin cam lasata pe partea stanga, se observa cel mai bine in timpul mersului, parca ar sta intr-o parte, care sa fie cauza?
M-am uitat la arcuri si nu sunt rupte..
*


Mai era un topic deschis aici cu acelasi subiect tongue.gif

QUOTE(devilgenius @ 18 Mar 2013, 00:34)
Eu asa am luat masina smile.gif
Deci arcuri obosite, sa le schimb pe toate sau doar pe partea stanga ?
*


Eu am cumparat masina cu arc-ul de pe partea soferului rupt.
Se recomanda inlocuirea ambelor arcuri.
Le-am schimbat pe ambele
devilgenius
Ma referem sa schimb toate arcurile - partea dreapta stanga / fata / spate sau doar cele de pe stanga fata / spate.
MSn
Esti sigur ca nu e rupt arcul din fata si lipsesti o bucata din el ?
Se vede putin lasata doar cand te uiti din fata masinii, sau si din spatele ei ?
Daca doar din fata, ai putea inlocui doar arcul din fata si vezi rezultatul (recomandabil este pereche fata)
tunderbird
Mare atentie la schimbarea arcului.
Daca nu aveti minim de scule si experienta/indemanare, nu va hazardati... un arc ca acela care scapa in figura, poate fi fatal.
twinbubu
In general se schimba arcurile de pe aceeasi punte,deci daca problema e de pe dreapata fata automat se schimba si stinga fata daca problema e si fata si spate pe oricare parte se schimba toate 4.
devilgenius
QUOTE(MSn @ 18 Mar 2013, 14:11)
Esti sigur ca nu e rupt arcul din fata si lipsesti o bucata din el ?
Se vede putin lasata doar cand te uiti din fata masinii, sau si din spatele ei ?
Daca doar din fata, ai putea inlocui doar arcul din fata si vezi rezultatul (recomandabil este pereche fata)
*



Se vede si din fata si din spate, doar pe partea stanga!

QUOTE(tunderbird @ 18 Mar 2013, 16:54)
Mare atentie la schimbarea arcului.
Daca nu aveti minim de scule si experienta/indemanare, nu va hazardati... un arc ca acela care scapa in figura, poate fi fatal.
*



Nu le voi schimba eu, ci un mecanic! smile.gif

QUOTE(twinbubu @ 18 Mar 2013, 17:23)
In general se schimba arcurile de pe aceeasi punte,deci daca problema e de pe dreapata fata automat se schimba si stinga fata daca problema e si fata si spate pe oricare parte se schimba toate 4.
*



Am sa schimb doar arcurile de pe partea stanga fata/spate.

Multumesc tuturor pentru explicatii ! wink.gif
devilgenius
Am schimbat toate arcurile dar tot nu e dreapta masina, pe partea stanga e mai joasa cu un deget, adica in partea dreapta imi intra intre aripa si anvelopa 5 degete iar in partea dreapta doar 4... e posibil sa fie si de la amortizoare, bucsaraie ?
tunderbird
Sa nu fie cumva ceva la contraaripa... talerul arcului sa fie deplasat in urma unui accident...
devilgenius
Am dat jos aripa, contraaripa nu e indoita, am scos si amortizoru afara, si nu pare nimic indoit sau reparat pe acolo... e ciudat ca e si pe fata si pe spate....

Tind sa cred ca e de la amortizoare/bucsaraie.
tunderbird
Sau doar o iluzie optica... sau poate din cauza inclinarii drumului.

Daca nu este afectata tinuta de drum a masinii, eu zic sa stai linistit!
devilgenius
Nu e afectata tinuta de drum doar se observa putin. smile.gif
argon
7700834940 stie cineva daca codul asta, adica talerul superior arc fata twingo este reper universal stanga dreapta, sau difera de la stanga la dreapta? Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.