Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RECONDITIONARE 3 MOTOARE DACIA 1300 SI UNUL R 12 TS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3
BTL gordini
Dupa cum spune titlul vrea sa va pun la dispozitie poze si informatii despre reconditionarea complecta a celor 4 motoare pe care le-am facut si voi incepe cu ultimul pe care l-am terminat chiar ieri, comanda tatalui meu biggrin.gif .
Voi pune 4 poze cu cele 4 motoare si apoi incep cu fiecare inparte, dar in timp nu toate intr-o zi wink.gif .
suchea
foarte frumos lucrat, felicitari biggrin.gif
asteptam pozele
BTL gordini
Voi incepe cu primul de la stanga la dreapta iar comentarile mele vor fi pozele smile.gif .

4x4
Frumos aplauze.gif


Cam in cati kmp ajung supapele asa?
BTL gordini
Ultimele poze cu motorul si chiuloasa la gata le voi pune mai incolo ,nu mai am timp acuma smile.gif .
ydaniel
Nu stiam ca la fosta Hidromecanica Bv s-au facut si seturi motoare pt dacia 1300,alaturi de planetare,discuri de frana...
Si acuma va ''creste'' supermagazin in loc de uzina.
razvan_89
Bai Dani, ma inebunesti frate wub.gif blush.gif. Felicitari!
bv-08-fgm
Frumos wub.gif aplauze.gif
matei catalin
Bravo Dani sa o ti tot asa,frumos.
BTL gordini
Multumesc tuturor, motorul acesta a fost pe masina bunicului meu, am dus-o la remat si am pastrat motorul care are vreo 120000km.L-am reconditionat complect ,rectificarea s-a facut la cota R1(0.25) ,deoarece la standard nu mai mergea.

16 Mar 2013, 18:03:
Ultimele poze cu primul motor.
b76bgaarh
ce inseamna "complecta"?
br17rfg
Ce frumos sunt vacsite 38.gif
Ov

QUOTE(b76bgaarh @ 16 Mar 2013, 17:06)
ce inseamna "complecta"?
*



inseamna ce inseamna si:

QUOTE(razvan_89 @ 16 Mar 2013, 10:01)
ma inebunesti
*



sau

QUOTE(matei catalin @ 16 Mar 2013, 11:57)
sa o ti
*



BTL gordini
astazi postez cel de-al 2-lea motor, cel de renault 12 ts.

Si finalul cu motorul biggrin.gif
diesel_power
Sunt diferente intre motorul de R12 si cel de Dacie ?
BTL gordini
Sunt diferente : ax came, volanta ,compresie,etc.
aditza579
Calitatea executiei si a pieselor in sine.
95bogdi
Felicitari pt reconditionari...arata super....de as fi in locul tau as face o camera pt ele...le-as face si suport....sa fie un muzeu pt motoare dacia...eu as zice sa te apuci sa reconditionezi 1.4 pe carburatie . 1.6 carburatie....si sa faci si un motor pe injectie biggrin.gif sa fie toata familia....
turbodxman
TOP WORK! up.gif
shake
Jos palaria ! smile.gif
BTL gordini
Sa incepem povestea si cu cel de-al 3-lea motor...............sa incheim cu el. radmasa.gif
Squirrel
[attachmentid=1627875755]

user posted image
cosmin_2300
Foarte frumos, bravo!
Apropo, vezi că poți edita posturile. Șterge toate litere alea "aruncate" prin topic.
RaduWra
Te pricepi nu gluma ! Toate felicitarile mele !
Respect, si mult succes in continuare ! blush.gif
BTL gordini
Multumesc de aprecieri si de rezolvarea simpla de a sterge cuvintele in plus,nu m-am gandit.
Maine voi pune poze si cu ultimul motor.
turbodxman
+1 pt imbracarea fiselor de bujii in copex. up.gif

Am facut acelasi lucru la cea centrala de la 21. wink.gif

BTL gordini
Si ultimul.... smile.gif

Ov
zi-mi si mie te rog cum ai facut capacul de la pompa aia de benzina sa luceasca in halul ala ca-mi vine sa-l mananc icon_mrgreen.gif

si 2, cu ce ti-au gresit elicea, capacu de sigurante si de regulator de le-ai vopsit asa??


EDIT: si inca ceva: cum naiba reusesti sa cureti atat de bine chiulasele alea? Ce le faci? zici ca-s sablate (si nu cred ca le faci asta ca le-ai nenoroci)
BTL gordini
si ultimele poze.

20 Mar 2013, 19:46:
Ovidiu in tinerete vezi multe culori trecand pe langa tine radmasa.gif , apoi referitor la capacul de la pompa de benzina, doar multa munca(perie sarma polizor,smirghel, pasta lustruit ) si rezultatul se vede.
UNHLeaSHD
QUOTE(Ov @ 20 Mar 2013, 18:42)

EDIT: si inca ceva: cum naiba reusesti sa cureti atat de bine chiulasele alea? Ce le faci? zici ca-s sablate (si nu cred ca le faci asta ca le-ai nenoroci)
*


Si eu sunt interesat. Legat de chiulase, poate le sableaza cu bicarbonat.
BTL gordini
Si chiuloasele le curat prin diferite procedee,nu sablate,doar curatate manual;daca ai vedea cum imi arata mainile biggrin.gif
E mult de munca la un motor sa-l faci cap coada ,apoi timp mult, banuti si f.f.f.mult calm, dar lucru important care ma ajuta f.mult e cheia dinamometrica,iti dai seama de f.multe chestii strangand cu ea.Te invit la mine cand ai drum si vezi pe viu biggrin.gif
Ov
capacul ala ramane asa si peste 1-2-3 luni? Sau oxideaza?
UNHLeaSHD
Cu ce le cureti atat de bine?
BTL gordini
E ceva normal sa oxideze,dar aplici o pelicula de lac si ai aspect comercial radmasa.gif .
Am specificat in posturile anterioare procedeele.
UNHLeaSHD
Aha... Editasei, am vazut. Tot nu-mi vine sa cred cat de bine pot sa iasa.
tunderbird
Niste poze cu manutele acelea de aur si in egala masura atat de chinuite, nu ne pui?
daculmircea
Super Dani ! Cred ca nici noi n-au aratat asa .
Iulikk
Reconditionezi si apartamente? biggrin.gif
Glumesc.

Bravo! Totusi, niste poze si cu motoarele montate pe masini nu ne arati? biggrin.gif
BTL gordini
Daniele ,daca vezi poza cu mainile nu te mai apuci u la 1100 ale tale sa mai faci ceva radmasa.gif .
O poza a fost pusa cu motorul montat, altul e de rezerva,celalalt urmeaza a fi pus ....
tunderbird
QUOTE(BTL gordini @ 21 Mar 2013, 17:17)
Daniele ,daca vezi poza cu mainile nu te mai apuci u la 1100 ale tale sa mai faci ceva radmasa.gif


Asa crezi? cool.gif
dacia baba
biggrin.gif fara cuvinte ! Si motorul meu este curat ,dar astea poti sa mananci pe ele. radmasa.gif
diesel_power
Poti sa canti la ele!
roby_1300_rap
volanta cum reusesti sa o desfaci ??? , am ajuns si eu in etapa asta si am nevoie de putin ajutor sad.gif smile.gif ( zic cum as putea sa o blochez sa nu se mai invarta sa pot desface suruburile de prindere ???)
BTL gordini
Langa volanta intr-o parte si in alte ai gauri metric 10 sau suruburi infileltate,pune o surubelnita si ti-i contra cu o mana si cu cealalta desfaci volanta.
roby_1300_rap
am rezolvat biggrin.gif multumesc de ajutor , daca mai am nevoie de cv te caut smile.gif
tunderbird
Se vede treaba ca perechea aceea de manute de aur, nu vrei sa ne-o arati! icon_mrgreen.gif
BTL gordini
Daniele sa nu facem reclama <ieftina> wink.gif vb. cu , colegul de breasla Daculmircea ca a venit ieri la Alba Iulia si ce a vazut el in orasul unirii? radmasa.gif
Urmeaza finalizarea celui de-al 5-lea motor + plus modificari aduse(chiuloasa, 2 orizontale dellorto, admisie, ax came) smile.gif .
Poza cu motorul la care se lucreaza si va merge pe dacia 1100.
razvan_89
Dani, de ce nu schimbi elicea de plastic, cu una metalica?
BTL gordini
batranul e sef la dacia lui, eu doar holoangar radmasa.gif , eu fac cum stiu eu la mine si cand reconditionez.Va ajunge azi maine pe mainile mele sa vezi atunci cum va iesii < mireasa> biggrin.gif .
razvan_89
Motorul este destul de ingrijit, dar cand va ajunge la tine...nu mai spun. wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.