Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Posesor nou Clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dani_bv
Va salut cu respect! Am achizitionat un Clio an 1999, motor 1.2 benzina, dotari full fara aer si as vrea niste sfaturi de la voi. Cu ce sa incep. Schimburi, la ce sa fiu atent,etc.
Masinuta merge bine chiar, mai troncane pe sub ea ceva, doar la gropi, ma gandesc ca sunt bucsile de la bara stabilizatoare, in rest nu ma plang. Nu eram fan masini renault dar sa stiti ca nu regret!
Help smile.gif
pepelutza
Felicitari , eu as incepe cu distributia . Cat a costat ? Cati km are ?
Ayden_CJ
bun venit în club! s'o porți sănătos și ea pe tine. te'ar ajuta dacă ai avea caietul de service al mașinuței, dar așa cum a spus pepelutza, distribuția și cureaua de accesorii...ca să n-ai surprize; poate e bine uleiul și filtrele. Verifică și lichidul de frînă și cel de răcire și du'o la un mecanic să o ridice să vedeți mai bine ce e de schimbat. Uită'te și la discurile de frănă, plăcuțe. Și nu în ultimul rînd pentru liniștea ta fă-i și geometria punții față
dani_bv
Am dat un Vw Polo din 95 in 4 usi inmatriculat, culoare rosie, motor de 1.0, si a mai dat omul 400 euro . Am iesit in avantaj zic eu , masina mai noua si cu ceva dotari si bani pt inmatriculare.
Are 120 km , nu stiu daca sunt reali, am si carte service la ea, o singura problema am , mai vibreaza din cand in cand toba, de fapt catalizatorul, doar cand e rece,un zgomot usor, am mers pe rampa cu ea, am miscat de catalizator si e desprinsa sita inauntru. Sa ii schimb catalizatorul e cam scump, o sa o inmatriculez si mai vad apoi.
Mai troncane ceva sub ea cand dau in gropi, zgomot de bucsi banuiesc. La consum e ok, chiar incantat as spune, am facut Brasov - Sibiu (145) km cu 50 lei . Nu eram fan renault , dar chiar ma incanta, merge bine. Am verificat placute discuri, sunt ok, nu ii fac acum schimburile ca vreau sa imi scoata euro 2 la rar, e mai mica taxa, ii bag si benzina proasta.
Ce sa zic, masina de oameni saraci biggrin.gif Nu imi merge afisajul central, oricum nu am casetofonul ei original , am montat un sony dar banuiesc ca afisajul trebuia sa mearga chiar daca nu e bagata mufa in casetofonul de fabrica.



16 Mar 2013, 22:44:
O sa ii fac distributia, sa se mai incalzeasca putin, si unghiul de fuga.
espacern
QUOTE(dani_bv @ 16 Mar 2013, 23:42)
vreau sa imi scoata euro 2 la rar, e mai mica taxa, ii bag si benzina proasta.

Norma de depoluare este "inscrisa" in seria VIN.
Daca bagi benzina proasta risti sa nu treci la ITP...printre altele.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.