Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu merge chilometrajul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
BONNY
salut va stresez cu cateva intrebari am un renault trafic din 2002 cutia de viteze a masini a fost in 5 trepte eu am cumparato cu cutia schimbata cu 6 trepte in acest moment nu indica klm/h. deci nu stiu cand sa fac schimbul de ulei filtre. cutia cu 6 care esta acum are golul pentru senzorul de chilometraj dar fundul gauri este astupat din fabrica. intrebarea este daca sparg acel gol si montez senzorul gasesc in cutie cea ce ii trebuie senzorului sa citeasca klm/h precizez ca mufa senzorului exista. sau intrebare 2 daca in cutie nu gasesc ce ii trebuie senzorului pot lua in vreunfel dim abs prin vreo legatura cu mufa care o am de la senzor. multumesc mult si astept un raspuns
hansol
Asa am verificat si eu firele de la abs,sta aprins si nu indica viteza......este aiurea ca nu stiu cand sa schimb consumabilele.......rog daca se poate sa ne ajute cineva......multumim
boond
colegilor viteza este redata prin intermediul senzorilor abs.pe fata citesc de pe banda magnetica de la rulment iar pe spate de pe o roata dintata de pe butuc.
micutz
La Trafic/Vivaro 6 trepte pana in 2005 viteza o citeste de pe cutie. Daca ai cutie in 6 trepte fara sonda de kilometraj pe ea , ai sanse de 90% sa fie cutie de Laguna 2, adica ai rapoarte mai lungi. Ca sa-ti functioneze kilometrajul va trebui sa-i schimbi capacul din fata de la cutie cu unul care sa-ti permita sa montezi sonda, nu poti trage fire de la ABS. Sper ca am fost suficient de explicit.
coxmarine
ezact .. ai cu siguranta cutie de laguna ... maamaaieee ai vivaro care fuge cu 200 smile.gif)
mai e unu in ro la niste romi de prin bihor smile.gif
costi_cata
pentru boond
si daca nu are ABS?
Dominik gabi
Buna ziua
Se potriveste cutia de viteze de pe laguna pe trafic ?
Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.