Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PRET TAXA AUTO 2013
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Jenia
Buna seara dragi prieteni smile.gif asta seara am avut o nedumerire mare smile.gif eu am o laguna 2.2 si cumnatu meu alta masina smile.gif 1.4 capacitate a mers astazi sa-si plateasca impozitu unde EL a platit 70 ron eu cu stupefiere am facut un calcul pt laguna 2.2 si imi da 1000 ron[U] OMGGG e posibil asa ceva ?? a asa mare diferenta nu vb de 2 sau 3 milioane ci o diferenta MAJORA
audiofilu'
Poate ai restante. Vezi ca sunt calculatoare pentru impozitul datorat in functie de cilindree.
Jenia
nu nu .... eu am gasit un calculator pe NET si am facut un test acolo intradevar la cumnatu meu e 70 ron la laguna 2.2 e 1000 ron este incredibil sad.gif asa cewva a mai platit cineva IMPOZIT la 2.2 ? va rog
gabize
La autoturismele cu motorizari mai mari de 2 litri, impozitul creste foarte mult.
Anul trecut un cunoscut a platit la un Mercedes (vechime de aproape 20 de ani) cu motor de 2,2 litri impozit de aproape 900 RON, era la fel de suparat ca tine acum. Deci...
audiofilu'
Pentru 2.0 este de 210 lei deoarece s-a majorat cu 16%. Pentru 2,2 e cu mult mai mult si asta e, nu ai ce sa-i faci. Nu mai spun de cilindrei mai mari. Au nevoie de bani...
pishky
depinde de locatie, mazare nu a majorat la masini, dar ne-a scumpit gunoiul de la 3 ron la 10 ron / pers / luna.
nu platesti apa => vine si o taie
nu platesti curentul => vine si il taie
nu platesti cablu / internet => vine si il taie
nu platesti gunoiul....vine sa il taie?
audiofilu'
Si daca nu faci pipi? radmasa.gif
espacern
Dar la masina cu motor electric cat se plateste?
Ca asta nu are cilindree....hat?

@+
Jenia
oricum mi se pare ceva depasit .... eu sunt din Moskowa dar sincer nu sunt asa preturi recunosc e scumpa Rusia dar nu asa de mult .....diferenta de la cer la pamant extraordinar .....va multumesc oricum ....acum daca mai ai si rate la banca mai bine ai o bicicleta ca altfel .....
jordi
pentru edificare....
la un Audi.. 2.9 tdi...impozitul este 2100 lei anual..........
Steve From Oradea
La un Volvo 3.2 benzina e peste 4000 de RON smile.gif
postasu
tu vorbesti de Impozit nu de taxa auto...
Raspunsul este foarte simplu ... ai motor mai mare de 2000 cmc.
pentru motoare cuprinse intre 2000 si 2600 cmc impozitul se calculeaza cu 72 ron/200cmc adica in cazul tau 72 x 11 = 792 la care se mai adauga cresterea de 16.5 % si rezulta : 922.68 RON
La cumnatul tau care are 1400 cmc se calculeaza cu 8 RON/200 cmc ceea ce inseamna 8 x 7= 56 ron si + acea crestere de 16.5 % => 65.24 RON.

concluzia nu iti lua masina mai mare cu motor de 2000 cmc.

Vorba aia : "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
fastoff
mahhh... sad.gif
voi vorbiti serios??? ohmy.gif
sa tot traiesti in romania...
boeru_laurentiu
Daca se mira si fastoff care sta in UK ... deci suntem campioni la taxe ! biggrin.gif
postasu
Suntem campioni pe sate !
todhiere
Chestia asta cu impozitul e veche, ma mir de colegul cu 2.2 ca doar anul asta si-a dat seama, are cam 3 ani vechime majorarea.

Deci, cum s-a explicat mai sus, exista mai multe trepte de impozitare, unde impozitul creste exponential:

- pana la 1.4 e un barem de 6-7 lei / 200 cm3

- de la 1.6 la 2.0 e alta schema de calcul

- de la 2.0 la 2.6 creste cu nesimtire

- de la 2.6 la 3.0 e si mai scump

- orice motor de peste 3 litri are impozit astronomic, imposibil de achitat de catre omul de rand.

Inca ceva de retinut, oricat ar insista unii sau altii, nu mai exista tarifare preferentiala in functie de zona, adica degeaba ai locuinta la sat, impozitul e acum stabilit la nivel national.

Am mai citit de persoane care pretind ca vand masina cu motor mare si impozit mic sau zero, parerea mea e ca nu platesc pentru ca nu vor.

Apropos de Laguna 2, da are impozit mare, dar e o masina cat de cat buna, ia ganditi-va la Ford Probe 2.2 turbo benzina din '92, non-euro, pt. un prieten de 27 de ani taxele pe an erau cam 2000 de lei, in ideea in care masina aceea mananca oricat peste 15 in oras.
postasu
todhire te rog lasa-ma sa te corectez putin :">
Pragurile sunt urmatoarele :

1) pana la 1600 cmc -> 8 RON/200 cmc
2) 1601 - 2000 cmc -> 18 RON/200 cmc
3) 2001 -2600 cmc -> 72 RON/200cmc
4)2601 -3000 cmc -> 144 RON/200 cmc
5) mai mare de 3001 cmc -> 290 RON/200 cmc (adica nesimtire maxima )
pishky
sau .......inmatricularea in bulgaria, unde se texeaza in functie de KW - nu de cilindree, (si KW astia se mai trag in jos din condei cateodata)
cosmin_angh3l
impozitul nu a crescut cu 16% si pentru autoturisme, a crescut doar pentru casa si teren.
todhiere
QUOTE(postasu @ 19 Feb 2013, 10:12)
todhire te rog lasa-ma sa te corectez putin :">
Pragurile sunt urmatoarele :

1) pana la 1600 cmc -> 8 RON/200 cmc
2) 1601 - 2000 cmc -> 18 RON/200 cmc
3) 2001 -2600 cmc -> 72 RON/200cmc
4)2601 -3000 cmc -> 144 RON/200 cmc
5) mai mare de 3001 cmc -> 290 RON/200 cmc (adica nesimtire maxima )
*




Da, astea sunt acum preturile, nu le stiam pe de rost, stiam de o valoare mai veche cand aveam 1.6.

Oricum, raportat la veniturile medii reale, nu scornite din nu stiu ce surse, impozitul mi se pare prea mare.
victor cristian
La 1.8,e 164ron parca,nu am acum in fata hartia ,iar la apartament 145.nu sunt surprins,cum spunea si un coleg ceva mai sus,taxele astea sunt de vreo doi-trei ani,m-am obisnuit cu ideea...
Brabus
QUOTE(victor cristian @ 19 Feb 2013, 21:38)
La 1.8,e 164ron parca,nu am acum in fata hartia ,iar la apartament 145.nu sunt surprins,cum spunea si un coleg ceva mai sus,taxele astea sunt de vreo doi-trei ani,m-am obisnuit cu ideea...
*



da, ai dreptate , la 1.8 e 162,00 ron iar un prieten cu 2.2 a platit 812 ron
fastoff
QUOTE(boeru_laurentiu @ 19 Feb 2013, 07:20)
Daca se mira si fastoff care sta in UK ... deci suntem campioni la taxe !  biggrin.gif
*


la taxe da
dar daca iti spun cat platesc asigurare o dai in balbaiala
garc3a2000
Masaina mea e ,, pe Spania,, si taxele sunt urmatoarele:
1)impozit-160 euro.
2)RCA-240 euro.
Are motorul de 2,2.
Sunt cu toate la zi. Daca nu ar fi asa de nesimtiti cu taxa auto, as plati in Romania banii astia.
boeru_laurentiu
garc3a2000 , sa zicem ca ai vrea s-o treci pe Romania numai timbru de mediu este vreo 4000 de euro dry.gif si cred ca si impozitul e mai mare aici , deci e mai avantajos pe Spania !
QUOTE
la taxe da
dar daca iti spun cat platesc asigurare o dai in balbaiala

Daca iti spun ce salarii avem .... naughty.gif
fastoff
QUOTE(boeru_laurentiu @ 21 Feb 2013, 09:11)
garc3a2000 , sa zicem ca ai vrea s-o treci pe Romania numai timbru de mediu este vreo 4000 de euro  dry.gif  si cred ca si impozitul e mai mare aici , deci e mai avantajos pe Spania !

Daca iti spun ce salarii avem .... naughty.gif
*


mda... aici cam asa e dar totusi e mult
puitzimd
si la costuri mai poti atasa si ITV care trebuie facut an de an la masini mai vechi de 10 ani .
melcu
Leguma din semnatura, 2946cmc - 2460 RON
Pentru Yaris-ul din semnatura - 1329cmc - 61.6 RON

Strigator la cer!
garc3a2000
boerulaurentiu ,sunt in Romania, dar as fi dorit s-o am inscrisa pe Romania.
Cum dracului sa dau 4000 sa o inscriu daca am dat pe ea 4230 euro. Astia sunt prosti rau, platesc taxele acolo si ei oooooo....... iau in mana, platesc aici decat rovigneta si fac ITP-ul. Daca nu ma opresc cand fac cate o gafa nici nu au cum sa ma amendeze.
Eu sunt bun platnic ,dar, nu le dau lor 4000 la inscriere.
boeru_laurentiu
La masini cu motoare diesel de peste 2000 cm3 si euro3 este halucinant ce "scoruri" iti da wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.