Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare discuri fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I > Tutoriale
fuscus
M-am decis sa scriu un alt tutorial dupa ce mi-am schimbat personal discurile de frana fata.Operatiunea are pasii urmatori:

-se demonteaza roata
-cu un bit torx T 40 se desfac cele doua suruburi care centreaza discul
-cu o cheie de 13 si una de 15 se desfac suruburile care sustin etrierul dupa care se indeparteaza acesta impreuna cu placutele de frana
-cu o tubulara de 18 se desface jugul care sustine etrierul pt ca altfel nu se pot indeparta discurile
-se dau discurile jos
-se curata cele 2 bolturi cu garnituri de cauciuc de care se prinde etrierul pt a preveni o blocare ulterioara a acestora
-se efectueaza operatiunea inversa

Precizez ca discurile au diametru de 280 mm si grosimea de 23.4 pt masina mea cele pe care le-am achizitionat.Ale mele au avut grosimea de 19 mm stanga si 18 mm dreapta si le am pe masina de cand am cumparat-o in 2006.

Va recomand sa le schimati singuri ca nu este o operatiune complicata si economisiti si ceva bani.....macar de-o bere biggrin.gif

Imi pare rau ca nu am atasat poze pt ca in timpul operatiunii eram foarte murdar pe maini si nu am reusit sa fac!
ranger11
Am si eu un Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break as vrea sa schimb discurile pe fata si placutele de frina
Stie cineva sa imi spuna daca se potrivesc discurile de la logan la renault ?
Nicolae.lucian
Pistonul etrierului nu trebuie impins inapoi? nu scrie nimic despre asta...
espacern
Pentru schimb disc nu trebuie ca se demonteaza etrierul complet.....dar odata discul nou montat si placutele noi pozitionate bineinteles ca se apasa pistonul in capat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.