Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema recunoastere stick USB la cd player
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
Mr.NiceGuy
Am un cd-player Alpine CDE9880r si un stick Kingston Data Traveler SE9 16 Gb http://www.pcgarage.ro/memorii-externe/kin...veler-se9-16gb/ .
Stick-ul in am de vreo 6 luni, timp in care a functionat ok, pana acum o saptamana (de cand a venit si frigul) cand nu a mai fost recunoscut de cd-player mesajul aparut fiind NO USB UNIT .
Daca introduc stick-ul in calculator sau laptop este recunoscut si functioneaza fara probleme, la fel e si cu cd-playerul, daca pun alt stick in portul USB este recunoscut si functioneaza.
Am cautat pe net posibile rezolvari cum ar fi schimbarea denumirii stickului sau formatarea lui, dar nimic. Daca cineva are alte idei ....

Tzutzi
Cum l-ai formatat? By default Win vista si 7 formateaza in sistemul ntfs, dar se poate si fat 32. Verifica cu ce metoda este formatat.

LE: Daca e ntfs il faci fat32 asa:
start/run/acolo scrii "cmd" si in fereastra care apare scrii "format /FS:FAT32 X:" unde X este stick-ul tau. Spor!
Markos
Daca ar fi fost NTFS nu i-ar fi mers din prima, pe motiv de

QUOTE
USB requirements  USB 1.1/2.0
...
File System   FAT 12/16/32


Oricum, reformateaza-l FAT32, fara sa folosesti quick format. Poti folosi metoda indicata de Tzutzi.
l@u
click dreapta in Explorer si apoi format FAT32 nu face acelasi lucru?
Markos
Ba da, de ce? De-aia i-am zis sã aibã grijã sã nu fie bifat Quick Format.
l@u
spuneam si eu asa ,ca sa nu schimbe omu' bujia prin teava de esapament !!!
Tzutzi
QUOTE(Markos @ 7 Feb 2013, 17:36)
Daca ar fi fost NTFS nu i-ar fi mers din prima...

Am precizat asta in ideea in care i-o fi umblat careva la stick sau chiar el si l-a formatat ntfs. Am precizat varianta cu command prompt pentru ca optiunea din explorer nu este prezenta default in toate windows-urile.

7 Feb 2013, 19:06:
QUOTE(l@u @ 7 Feb 2013, 19:01)
spuneam si eu asa ,ca sa nu schimbe omu' bujia prin teava de esapament !!!
*


radmasa.gif
kxz
Stick-ul a fost Fat32 din fabrica, cum se spune. Nu l-a formatat omul niciodata pana azi cand l-a formatat si in NTFS si in Fat 32 . Tot nu merge. Alte idei?
Mr.NiceGuy
Tocmai l-am reformatat asa cum mi-ati spus si mesajul e acelasi NO USB UNIT.
Am crezut initial ca playerul nu poate citi peste 12 gb muzica si am lasat pe el doar vreo 400 mb, dar nimic.
E posibil ca frigul sa il fi afectat intr-un fel? Ma gandesc ca daca era asa, atunci nu ar functiona deloc.
Iulikk
Alt stick ai incercat?

Eu am Alpine 102ri. Aveam un kingston de 4gb. A mers o perioada, dupa aia imi dadea UNIT ERROR.
Mr.NiceGuy
Am incercat si merge cu alt stick de capacitate mai mica, desi si cu acesta de 16 gb, a functionat fara probleme mai bine de 6 luni. Problema e de ce nu functioneaza, ca as putea sa cumpar alt stick de 16 gb, dar daca ma trezesc ca dupa cateva luni face la fel, ajung sa colectionez stick-uri usb.
Iulikk
Cumpara altu de la emag, daca nu merge il faci retur si gata.

Dar totusi, ce faci cu 16 gb de muzica?
Mr.NiceGuy
Stii vorba aia, mai bine sa ai si sa nu iti trebuiasca decat sa iti trebuiasca si sa nu ai.
corbex
QUOTE(Iulikk @ 7 Feb 2013, 23:53)
Dar totusi, ce faci cu 16 gb de muzica?
*


Muzica clasica ocupa mult loc. Numai concerto grosso, nr.3, catalog Hoffel 128, pentru violonecl si coarde, de Bethovski, ocupa 3,14 Gb.
Markos
Cine mai ascultã coarde-n mașinã?
l@u
cordacii ?
Tzutzi
Niceguy din ce am inteles de la niste posesori de mini cooper, problema poate sa vina si din firmware-ul unitatii. La fel ca la tine a mers o perioada dupa care nu l-a mai recunoscut. Baiatul respectiv avea masina in garantie si s-a rezolvat la reprezentanta. Dar deja e prea complicat, plus consum mare de timp si mai bine folosesti alt stick pentru masina.
Mr.NiceGuy
Playerul e aftermarket nu e cel original reprezentanta Renault nu cred ca m-ar ajuta prea mult. Ma gandesc sa imi cumpar un alt stick mai mic, de vreo 8gb.
Inca o intrebare, se poate strica de la faptul ca sta mult timp in portul usb ? Adica eu il luam din masina odata pe luna cand mai updatam si eu melodiile.
Iulikk
Nu cred ca are legatura. Eu am stick-ul in usb din decembrie tongue.gif .
fuzzzy
QUOTE(Mr.NiceGuy @ 7 Feb 2013, 22:56)
Am incercat si merge cu alt stick de capacitate mai mica, desi si cu acesta de 16 gb, a functionat fara probleme mai bine de 6 luni. Problema e de ce nu functioneaza, ca as putea sa cumpar alt stick de 16 gb, dar daca ma trezesc ca dupa cateva luni face la fel, ajung sa colectionez stick-uri usb.
*



Mie mi-a facut probleme un stick kingston, dar uneori il vedea, alteori nu... daca miscam de el putin cand era infipt isi mai revenea... am schimbat stickul si pana acum n-au mai aparut probleme... te sfatuiesc sa il schimbi si gata..
Osckar
Pentru cei care mai au problema cu citirea usb-ului, va recomand sa formatati usb-ul cu aplicatia "Rufus" in format FAT32


Setari Rufus:

Not butable
Format Fat32
Quick format
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.