Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: urme ulei in vasul cu lichid de racire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
renaultlagunall
am o laguna ll 2005 , 1,6 16 v ,am gasit recent o depunere deasupra lichidului de racire seamana cu ulei de motor ,si o mazga asa ca o spuma ,,ce ar putea fi ,racitor nu cred ca au astea pe benzina (de ulei) ,nivelul uleiului e neschimbat
, daca a mai avut cineva probleme la fel rog raspuns ! multumesc
daniel ct
tine-o sub observatie......daca e din ce in ce mai mult e clar ca are anumite probleme cu vreo garnitura sau vreun o-ring ceva....
renaultlagunall
merci ! dar ar putea fi grav ,garnitura de chiulasa,?

6 Feb 2013, 23:15:
oringurile astea undes ?
daniel ct
posibil pe la racitor daca are... dar acu am obs ca e pe benzina... nu cred ca are,....posibil o fisura la garnitura de chiulasa...
nu te alarma prea tare....lichidul de racire cand a fost schimbat?

daca este vechi ai putea sa-l schimbi si sa observi de aici incolo daca mai face...
gsalexandru
Eu zic sa te alarmezi si sa o faci cat mai repede. In caz contrar poti sa ajungi sa schimbi si motorul. Ai garnitura chiuloasa defecta (in cel mai bun caz). Schimb-o si refa planeitatea la chiuloasa.
espacern
Uleiul se "intalneste" in mai multe locuri cu lichidul de racire fiind separat doar acesta de garniturii/spatii mici.
In cazul in care se regasesc urme de ulei in lichidul de racire atunci trebuie verificat de urgenta cauza.
La corpul/garnitura termostatului/garnitura de chiuloasa/chiuloasa...sunt cateva locuri care trebuie verificate prioritar.

@+
renaultlagunall
sincer o am de 1 an masina nu iam facut nimic pana acu asa am luat-o ,era deja murdar recipientu pentru lichid racire dar acu recent am observat deasupra antigelului un strat de ulei dupa mine ,maroniu la culoare ,am mai tras afara din mizerie ,ma bate gandul sa desfac si sal curat bine ,apoi sa vad daca mai iese ,merci la toti pentru raspunsuri !


am mai avut probleme de gen la o astra 2001 1,7 dti dat era racitorul ca am schimbat si garnitura
fastoff
QUOTE(renaultlagunall @ 7 Feb 2013, 12:34)
sincer o am de 1 an masina nu iam facut nimic pana acu asa am luat-o ,era deja murdar recipientu pentru lichid racire dar acu recent am observat deasupra antigelului un strat de ulei dupa mine ,maroniu la culoare ,am mai tras afara din mizerie ,ma bate gandul sa desfac si sal curat bine ,apoi sa vad daca mai iese ,merci la toti pentru raspunsuri !
    am mai avut probleme de gen la o astra 2001 1,7 dti dat era racitorul ca am schimbat si garnitura
*



daca nu i-ai facut nimic intr-un an ce pretentii mai ai - ori antigelul e nu a mai fost schimbat de mult timp si si-a pierdut din aciditate si din aceasta cauza se face acea pelicula, schimba lichidul de racire dar nu inainte de a spala instalatia si apoi constati daca situatia se repeta sau nu.
daniel ct
gsalexandru.... Desigur ca faza este nasoala. Am zi sa nu se agite prea tare pina nu descopera cauza defectului. fastoff.... Exact la faza cu antigelul vechi m-am gandit si eu ,desigur se impune si o spalare a instalatiei de racire . Eventual folosit si un agent de degresare ceva.Pentru inceput fiind cea mai ieftina solutie. Daca totusi reapar urme de ulei in vasul de expansiune abia atunci isi poate face griji . numai bn si bafta la remediat problema.
gsalexandru
Daca o spuma ciudata in ulei (desfaci joja si te uiti la uleiul de pe ea), e clar ca e din cauza chiuloasei. Poti incepe prin a schimba lichidul de racire cu unul curat, si vezi apoi cum e. Bafta
akysor
Si eu am patit acias chestie la un logan1.5 dci .
am fost cu ea la service si au gasit racitorul (asa l au denumit ei )vea o fisura si se amesteca apa cu uleiul.
renaultlagunall
la diesel stiu ca mai e si racitorul de ulei ,am avut auto pana acu inca trei diesel ,asta e primu benzinar ,dupa dacie biggrin.gif ,dar e eliminat din start ,racitoru dupa opinia mea ; apoi azi am gasit urme de ulei (picatura) sub termostat (????), de mentionat la chiulasa ar trebui sa creasca temperatura apei peste normal ,ar trebui sa scada sau sa creasca nivelul apei in recipient ?!ori totul merge normal la masina ,..

7 Feb 2013, 23:09:
mam gandit ca poate ma insel si nu e ulei dar luand pe deget e gras,culoarea e a uleiului din motor si e gras luandul pe deget ,dar poate fi si de la antigel grasimea ,ma gandes c poate e mizerie ceva din instalatie ??/
o sai dau eu de capa victorie.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.