Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nuca schimbator viteze Grand Scenic 6 trepte
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
thomas27
Salve la voi toti ,

Am o dilema si poate cineva dintre voi cunoaste problema si ma poate ajuta :

Se poate schimba nuca de la schimbatorul de viteze de la un Grand Scenic 2.0 16V 2006 , 6 trepte , cu o nuca de la o laguna cu 6 trepte , am si o poza cu nuca de la Renault Laguna o sa incerc sa o atasez .

Am gasit la cineva o nuca noua de Laguna cu 6 trepte si as vrea sa o inlocuiesc , dar nu sunt convins ca functioneaza .
Si inca un lucru cum se scoate nuca veche de la Scenic ???


Astept vesti de la voi si oricum sper ca poate mai intereseaza si pe altcineva , va multumesc anticipat ptr informatii .

O seara buna tuturor ,

<span class='edit'>16 Jan 2013, 19:32:</span>
Mai adaug o poza cu nuca de la laguna . biggrin.gif
BiGBearRO
Nuca se scoate prin tragere mai serioasa in sus, nu stiu daca se potriveste
R19/16v
Da' nu cumva ai marsarierul langa 6 tu?
thomas27
Ba da , am schimbatorul langa treapta a 6 a , asa este , dar nu ma deranjeaza daca maracrea treptelor arata divers .. biggrin.gif , macar nuca e noua .. .. biggrin.gif

Idea este daca se potriveste cea de pe Laguna ... oricum va multumesc ptr informatii .
thomas27
Nu stiu unde as putea gasi acel banut cu treptele de viteza stantate ?? eu am modelul " vopsit" sa spunem si s-au sters treptele si vine urat ...

Nu putea si Renault sa faca de la inceput ceva ca lumea .. asta e !!

Are idee cineva de unde pot cumpara ?
Va multumesc !!

R19/16v
eBay wink.gif

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=890...dpost&p=2891559

Aparent 150RON am dat pe ea, uitasem smile.gif
mmaacc
Lamuriti-ma si pe mine ca am capiat cat am cautat pe ebay o nuca pt megane 2 rs cum ai tu R19.
La renault imi cer 375RON. Nu sunt sanatosi la cap...
Daca aveti vreun link direct mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc
thomas27
ce culoare ai nevoie ?

8 Feb 2013, 23:39:
si eu am gasit foarte greu dar cu o mica diferenta .. R nu e jos langa treapta a 6 a , e sus in stanga langa treapta 1 . pe mine nu ma deranjeaza chestia asta .cred ca e si o poza pusa de mine pe topic . daca ai nevoie stiu pe cineva acre are .

am cautat de mi-au sarit capacele sa fiu sincer , mai ales ca eu am avut nevoie sa fiew din piele crem , ceea ce este si mai dificil de gasit ..
thomas27
Vreau sa v-a anunt pe toti , ca se potriveste nuca de schimbator de la Laguna ,( ma refer la cea cu 6 trepte cu inel ) si la Renault grand Scenic .

Poate mai este cuiva de folos si altora ! Ptr demontare vedeti ca exista pe forum un filmulet ptr laguna si procedeul este exact acelasi .
Aveti aci si link-ul ptr filmulet : http://www.reno.ro/-page-t56310-s120.html

O zi buna la voi toti !
fomoco
Niste poze cu renovarea nucii de la schimbator...era jalnic,sunt multumit acum biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.