Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Miscare schimbator de viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
titicostel
De multa vreme doream sa intreb alti posesori de Clio 3, dar am tot uitat.
Cand incep sa accelerez ori sa decelerez schimbatorul de viteze are un joc sesizabil la mana, daca tin mana pe schimbator, inainte cand decelerz si inapoi cand accelerez.
As dori sa stiu daca si la alte autoturisme Clio 3 apare aceasta manifestare, ori daca e ceva slabit la schimbatorul meu, de-i permite acel mic joc schimbatorului.
liviu_m2002
Salut,

Si la mine aceeasi situatie, cand a fost noua nu se prea sesiza acest joc. Acum are 30k, si-a facut rodajul si jocul e acolo, nu e mare. Am 1.5 dci, dar am condus si loganul, aceeasi problema. Am avut inainte un megane I pe benzina, aceeasi problema.
cred ca are renault o preferinta in acest domeniu. smile.gif
George Paul
Joc in schimbator prezinta si asta a mea, de cam peste 1 an. N-a avut de noua. E de la bieleta antibasculare (sub cutia de viteze). Se schimba usor si are durata de viata limitata, nu gen 10 ani. Acesti suport elastici ai motorului daca duc 4 ani fara semne de oboseala, e bine.
alexme24
am si eu o intrebare. SI eu am pe un clio 2 acel joc la schimbator. Am inteles ca daca schimb acea bieleta , trebuie schimbate si cele 2 tampoane? sau esste doar un mit neconfirmat.?
andri1940
Se schimba doar bieleta si stai linistit (o perioada). Mai toate Daciile si majoritatea modelelor Renault pe benzina sufera la capitolul "joc schimbator". La dci am vazut ca sunt mai solide respectivele bielete.
alexme24
da ce -i drept ca jocu la inceput pe la 85000 km, adica dupa 8 ani de la fabricatie.
boggybb
Salut, acelesi lucru se intampla si la mine, plus o trepidatie in pedala de acceleratie in treptepe 1 si 2 .. de cand am schimbat distributia.

Am inteles ca ar fi de la aceasta bieleta antibasculare. Stie cineva cat costa? Sau sub ce denumire o gasesc pe site-urile de piese auto? Am cautat pe auto karma si ingaraj si nu am gasit nimic.
alexme24
cauta mai bine pe site-ul unde zici ca ai cautat deja. Tampon transmisie e la modelul meu de clio.
Erwintz
i se mai spune si bieleta anticuplu
a aparut si la mine acea miscare a schimbatorului, am 130.000 km
e usor de schimbat si pretul uneia noi nu te saraceste.
intr-adevar ce ne saraceste este pretul combustibilului ....
spy_oh_joy1389
1:24 uitati-va la schimbator


Am vazut si in altele mai scumpe.
boggybb
Am cautat ambele denumiri - tampon transmisie sau bieleta anticuplu - dar nu am gasit nimic. Imi poate da cineva un link? Pe privat daca nu e voie pe forum. Multumesc
RazvanF
Vad ca pe Clio II nu este discutata problema asta...recent la masina a aparut un joc al schimbatorului de viteze. Indiferent in ce viteza este cutia schimbatorul are un joc stanga dreapta de parca ar fi cutia pe liber.
Cu aparitia acestui joc tempomatul a inceput sa faca probleme, pe restrictionare de viteza functioneaza corect, dar pe tempomat, martorul verde se aprinde in bord pentru 3 secunde dupa care se stinge si nu actioneaza functia, pe display afisand "SET ---"
Totodata, de la trecerea din viteza 4 in 5 se aude acel sunet de activare al senzorilor de parcare, ca si cum ar intra in marsarier.
Simptomele tempomatului si sunetul de activare al senzorilor de parcare sunt cand si cand, are momente cand vrea, are momente cand nu vrea.
Vro idee de la ce ar putea fi problema?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.