Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Scenic 1.9 dCI motor schimbat consuma mult
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
RiKardo
Salut,

In urma cu 2 saptamani, motorul de la masina mea, un Renault Scenic RX4 1.9 DCI, s-a blocat. Motivul a fost constituit de blocarea pompei de ulei, astfel ca motorul a functionat fara ulei. La service, mi s-a recomandat schimbarea motorului, lucru pe care l-am si facut cu unul identic. Tipul de motor: F9Q

Din pacate, dupa schimbarae motorului, consumul a crescut destul de mult: de la 6% mixt (consumul motorului vechi) la aprox 10%. Mai mult decat atat, computerul de bord al masinii nu mai indica consumul instantaneu, la suta de km si nici media.

Aveti idee ce as putea face in aceasta situatie? As dori sa gasesc o metoda prin care sa reduc consumul si sa am indicatiile computerului de bord cu privire la cantitatea de combustibil "ars" de catre noul motor.

Multumesc.
cj98czh
F9Q este o clasa de motoare ... ce vine dupa este tipul motorului .... motorul care l-ai pus acum pe masina este identic ca si codificatie?

In ce stare este motorul pus? esti sigur ca functioneaza in parametrii?

Sunt multe necunoscute ca sa poate cineva sa-si dea cu parerea ...
altius
intai restarteaza computerul de bord: cu butonul din capatul manetei de stergatoare apasat pui contactul, acele de pe ceasuri se plimba alandala, iti va afisa diferite informatii pe care le parcurgi prin apasarea butonului din capatul manetei de stergatoare. La un moment dat va afisa ceva de genul _ _ _ _ daca nu ai eroare. Daca ai eroare in loc de o liniuta din cele 4 va afisa altceva. Apasa pe butonul din mijlocul bordului (cel care aduce la 0 consumul mediu, etc, etc) si astfel restartezi computerul de bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.