Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Service Due Soon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Antonyo
Am un Reanult Clio 3 din August 2010,motor 1.5 85 CP. Masina are acum 18000 KM. Eu am fost cu ea la revizie la 10.000 KM adica dupa vreun an jumate de la cumparare. Acum la un an distanta sa zicem dupa 8000 km mi-a aparut pe bord Service Due Soon,in conditiile in care zilele trecute m-am uitat sa vad cat mai am pana la revizie si imi arata undeva 6000 si ceva de km. Adica dupa 8000 km de la revizia de 10.000 asta ma pune sa ma duc iarasi in service,am sunat si eu la cineva de la automarcus si mi-a zis ca trebuie facuta revizia si ca pot sa mai merg cam 500 km fara probleme.Eu as vrea sa ma duc in ianuarie la revizie stiti si voi cum e este luna Decembrie si te agati de orice leu si nu prea imi vine sa ma duc acum sa dau banii la revizie dar problema este ca nu ma incadrez nici in cei 500 km care mi-a spus el ca as putea sa ii fac linistit. Eu luna asta o sa am 1 drum la cornu de craciun din bucuresti dus-intors 200 KM si de revelion 1 drum la Rucar dus-intors inca 380 KM + 200 KM de mai devreme sunt undeva la 580 + drumurile care le mai fac acum in decembrie alergatura,una alta inca vreo 100 km se fac vreo 680-700 Km. Voi ce parere aveti despre faza cu Service Due Soon dupa 8000 km de la ultima revizie cat si despre numaru de km care mi i-a spus ca as putea sa ii fac ? Multumesc
DFL
Revizia se face la un an sau X Km. Depinde care din variabile este atinsa prima.
Cu toate ca nu ai nr. de Km se face anul de cand ai facut ultima revizie (asa am inteles din postul tau) si de accea apare Service Due Soon.
R19/16v
RTFM!

In carte scrie ca nerespectarea intervalelor de revizie duce la pierderea garantiei.
Prin urmare e foarte simplu - fie iei cadouri mai ieftine si faci revizia, fie faci mai putini km, fie renunti la garantie.
Antonyo
QUOTE(R19/16v @ 3 Dec 2012, 13:38)
RTFM!

In carte scrie ca nerespectarea intervalelor de revizie duce la pierderea garantiei.
Prin urmare e foarte simplu - fie iei cadouri mai ieftine si faci revizia, fie faci mai putini km, fie renunti la garantie.
*


Nu e vb ca nu ma duc sa o fac,departe de mine gandul asta,este vorba ca dupa 8000 km ma duc iar la revizie si bineinteles acum am 18.000 iar la 20.000 o sa apara iar ca trebuie sa ma duc la revizie smile.gif)).
OVIDIUS
Dupa revizie apasa nenea pe buton, reseteaza si trebuie sa faci dupa alti 10.000 km sau un an. Si tot asa...
R19/16v
blink.gif huh?!

Te duci o data la an sau la x km.
Cand te duci ti se reseteaza ambele countere, bineinteles.
Antonyo
QUOTE(R19/16v @ 3 Dec 2012, 13:46)
blink.gif huh?!

Te duci o data la an sau la x km.
Cand te duci ti se reseteaza ambele countere, bineinteles.
*


Ideea era ca paca revizia urcase la 15.000 KM...
DFL
Conteaza mai putin daca ca si Km se face la 15K sau 10K, daca tu ai facut un an de la ultima revizie.
La mine zice la un an sau 20.000 Km si o fac anual la +/- 10.000 Km.

Poti intreba la reprezentanta in functie de data de fabricatie a masini la ce nr de Km se incadreaza ca revizie si la urmatoare revizie il atentionezi pe nenea de la service cand reseteaza sa modifice din 10K in 15K.
mircea_aq
Nu functioneaza chiar asa cum iti imaginezi tu. 1.5 dci-ul are in functie de model si an intervale de service intre 10-30 kkm sau 1 an de zile. Ca sa treci de la un plan la altul iti trebuie evident acceptul rro. Omul de la service poate sa iti reseteze la alta valoare intervalul, dar nu iti va acoperi apoi garantia pierduta din propriul buzunar.

@Antonyo - din ce am inteles tu nu mai ai garantie, deci nu e cazul sa iti bati capul cu astfel de probleme. Poti merge linistit inca cateva mii de km si iti faci revizia in februarie. Faptul ca o faci la 10 000 sau 13 000 nu iti va afecta utilajul in niciun fel.
pepelutza
QUOTE(mircea_aq @ 4 Dec 2012, 12:37)
Nu functioneaza chiar asa cum iti imaginezi tu. 1.5 dci-ul are in functie de model si an intervale de service intre 10-30 kkm sau 1 an de zile. Ca sa treci de la un plan la altul iti trebuie evident acceptul rro. Omul de la service poate sa iti reseteze la alta valoare intervalul, dar nu iti va acoperi apoi garantia pierduta din propriul buzunar.

@Antonyo - din ce am inteles tu nu mai ai garantie, deci nu e cazul sa iti bati capul cu astfel de probleme. Poti merge linistit inca cateva mii de km si iti faci revizia in februarie. Faptul ca o faci la 10 000 sau 13 000 nu iti va afecta utilajul in niciun fel.
*



Mare dreptate ai, daca nu mai este in garantia rro stai linistit inca ceva mii km.
Antonyo
QUOTE(mircea_aq @ 4 Dec 2012, 12:37)
Nu functioneaza chiar asa cum iti imaginezi tu. 1.5 dci-ul are in functie de model si an intervale de service intre 10-30 kkm sau 1 an de zile. Ca sa treci de la un plan la altul iti trebuie evident acceptul rro. Omul de la service poate sa iti reseteze la alta valoare intervalul, dar nu iti va acoperi apoi garantia pierduta din propriul buzunar.

@Antonyo - din ce am inteles tu nu mai ai garantie, deci nu e cazul sa iti bati capul cu astfel de probleme. Poti merge linistit inca cateva mii de km si iti faci revizia in februarie. Faptul ca o faci la 10 000 sau 13 000 nu iti va afecta utilajul in niciun fel.
*


Masina este august 2010,are 2 ani jumate deci cred ca mai am garantie ceva la ea. Ideea era nu ca as face revizia in februarie ci daca as depasi numaru de 500 KM care mi i-a spus baiatul de la service ca ii pot face (acel mecanic este o cunostinta) si sa ma duc cu masina la revizie in ianuarie el mi-a spus ca mai pot face vreo 500 KM dar dupa calculele mele,luna asta mai face vreo 70-100 KM deci depasesc numarul dat de el cu 70-100 KM,asta era intrebarea mea smile.gif
mircea_aq
QUOTE
Eu am fost cu ea la revizie la 10.000 KM adica dupa vreun an jumate de la cumparare


Pai atunci s-a incheiat garantia.
maryws
dupa cati km de la revizie apare mesajul service due? eu am facut maxim 7000km si nici nu a trecut 1an dar mi-a aparut mesajul.
cand e normal sa apara?
dan22y
Cam cu o luna inainte sa se implineasca anul, incepe sa te anunte.
maryws
sigur nu fac un an peste o luna. cu cati km inainte apare?
dan22y
1000km parca.
norbdc
la mine e intervalul de service odata la 30.000km, mi-o aparut cu exact 10.000km inainte. Aparent cam 1/3 totalul de km pana la urmatoarea revizie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.