Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari legate de Laguna III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Derekapa
Am si eu mai multe intrebari legate de masina...Abia a fost achizitionata si lipsesc anumite gadgeturi de pe ea si as dori sa le adaug.

1.Am faruri cu lupa ...as dori si eu sa stiu unde pot gasi becuri xenon pentru ea si un pret.

2.As dori achizitionarea de senzori de parcare fata-spate pentru ea ....pe gri. La fel as dori un site si un pret...

3.Nu am navigatie...as dori sa stiu dak se poate pune navigatie pe modelul acesta...in sensul ca bordul in loc de navigatie are doar ceas si temperatura...nu este color...Poate fi modificat bordul pentru a pune navigatie?

Intreb aceste lucruri pentru ca am incercat sa ma informez dar n-am gasit nicaieri...abia astazi m-am inscris pe site si nu prea am timp sa rasfoiesc topicurile pe aici...
r3nault
Pentru intrebarea nr. 1:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=154...dpost&p=2603351
naighba
2. Senzorii de parcare nu vin pe culori. Sunt nergi si ii vopsesti tu cum vrei. Aici ai 2 variante.
- Sezori de parcare standard. Acestia se monteza prin gaurire. Trebuie sa dai 8 gauri ... 4 fata ...4 spate si sa trag firele spre porbagaj la unitatea centrala. De la unitatea centrala se trage un fir de alimentare spre farurile de marche-arierre. Cand acestea se aprind actioneaza senzorii spate. Cei din fata stau aprinsi permanent.
- Senzori magnetici. Nu stiu cat de eficienti sunt dar sigur sunt mai estetici si mai usor de montat. Se dau barele jos si pur si simplu se lipeste o banda magnetica pe interiorul barei. Principiul de brasare si functionare este indentic cu senzorii normali.

3. Instalarea unui sistem de navigatie OEM impune automat si schimbarea plansei de bord. Acel GPS are mai multe componente ... consola de bord ... butoanele de pe consola de bord ... antena GPS ... etc etc . In principiu nu e asa usor.
Derekapa
multumesc mult pentru raspunsuri si ca m-ati lamurit si pe mine biggrin.gif
hellcat
Un posesor de laguna 3 sa-mi spuna si mie unde sunt amplasate sigurantele de lumini (faza scurta, lunga si de pozitii).
r3nault
Vezi mai jos.
hellcat
@r3nault:
Se pare ca acolo unde indici tu in poza nu sunt...[attachmentid=1627853666]

R19/16v
[attachmentid=1627853682]
naci_sfi
ma poate ajuta cineva daca stie cum se schimba becul de pe partea stanga la laguna 3, motor 2.0dci, ??? si ce mode de bec tre sa cumpar este ars pe faza scurta???
crantzcypy
Rog colegii care au laguna 3 sa se uite in talon sa-mi spuna si mie cat cantareste masina? Nu vreau date de pe net pentru ca le-am gasit si eu. Daca are cineva Grandtour e si mai bine! Ma contrazic cu cineva care sustine ca laguna cantareste 1.7 tone, ceea ce nu cred! Multumesc
digioptic
pai daca coupe-ul are aproape 1600 de kile gol, io zic ca persoana nu greseste deloc.
espacern
Greutatea difera functie de motorizare(break):
2.0 16V=1365
1.5DCI=1382
2.0T=1463
2.0DCI=1476

@+
ariciul76
La mine ( break) are 1682
jordi
Salut. Stie cineva cat sunt emisiile CO2 pentru motoarele 2.0 la Laguna3. Multumesc.
gAnY
@crantzcypy, a mea are 1682 dacã nu mã însel.. Berlina.
Bogdan11
Buna ziua, stie cineva daca o portiera fata de hatchback se potriveste ca dimensiune cu una de break ? Va multumesc !
OvidiuMe
QUOTE(jordi @ 21 Feb 2013, 18:38)
Salut. Stie cineva cat sunt emisiile CO2 pentru motoarele  2.0 la Laguna3. Multumesc.
*




CO2: 158
alexdan
Salutare dragi colegi,

Am o intrebare care tine de experienta membrilor care locuiesc in Bucuresti. Stiu ca sunt mai multi dealeri autorizati Renault acolo - serus, autocobalcescu - as vrea sa stiu ce experiente aveti cu acestia (preturi, pareri), deoarece va trebui sa-mi fac revizia la masina in curand.

Multumesc
cotoi_motorizat
Salut.
Stie cineva ce cutie de viteze manuala este cuplata la motorul MR9 2.0 dci/150hp?Unde pot gasi info,ca de bagat sub masina ....stiu,dar nu am chef.
digioptic
QUOTE(cotoi_motorizat @ 25 Jul 2013, 10:55)
Salut.
Stie cineva ce cutie de viteze manuala  este cuplata la motorul MR9 2.0 dci/150hp?Unde pot gasi info,ca de bagat sub masina ....stiu,dar nu am chef.
*




Daca te ajuta... Vezi in tabel ca se dau cutii diferite la puteri diferite, plus rapoartele pe trepte de viteza.

http://www.renault.com/SiteCollectionDocum..._GB_complet.pdf
r3nault
QUOTE(cotoi_motorizat @ 25 Jul 2013, 09:55)
...cutie de viteze manuala  este cuplata la motorul MR9 2.0 dci/150hp?

Fie cu VINul la reprezentanță, fie te uiți pe plăcuța de pe cutie.
maytow_airis
Sunt 2.0 dci cu si fara FAP
Ambele au aceeasi cutie. PK4[attachmentid=1627900163] [attachmentid=1627900164]
r3nault
La o cutie ne intereseaza si rapoartele. PK4 este tipul general de cutie, iar rapoartele sunt date de cifrele de dupa: 007, 009, 012.
theodor2004
Nu se mai fabrica cumva Laguna III? Se asteapta lansarea noului model? Intreb pt ca am vazut ca, pe site-ul Cobalcescu, nu mai apare la vanzare (dar apar Megane, Clio IV, Fluence)...
alexdan
Salutare,

Vreau sa-mi iau anvelope de iarna si ma gandeam sa-mi iau pe dimensiunea mai mica R16 impreuna cu niste jante.

Dimensiunea anvelopelor de vara este 215/55 R17 94V, iar dimensiunea anvelopelor de iarna va trebui sa fie 215/60 R16 95V conform cartii de identitate a masinii.

Vreau sa imi recomandati si mie va rog (prin mesaj privat, pentru a evita reclama) un loc de unde sa-mi iau jante si cum imi dau seama ce jante am nevoie (2,5J - e doar un exemplu, nu ma pricep)

Anvelopele de iarna pe care le vreau sunt Continental WinterContact - am vazut ca au simbolul m+s pe ele si simbolul fulg de nea. Cand le voi monta o sa am nevoie si de o hartie doveditoare de la service ca sunt de iarna sau cum se procedeaza?

Multumesc
theodor2004
eu nu am obtinut acea hartie doveditoare de la nici un service.
Poate daca le cumperi direct de la magazin, sa iti dea ei o hartie care sa certifice ca sunt de iarna...eu le-am luat de pe internet si nu am primit nici o hartie ca sunt de iarna.
Pana acum nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de anvelope de iarna..pur si simplu simbolul fulgului de nea si inscriptia m+s sunt suficiente.
Eu am comandat de pe www.anvelopejantepromotii.ro, daca comanzi 4 buc iti vin gratis acasa, si mi se pare printre cele mai ieftine siteuri din Rom.
Silk
@ alexdan :


QUOTE(theodor2004 @ 21 Aug 2013, 12:14)
.pur si simplu simbolul fulgului de nea si inscriptia m+s sunt suficiente.

*




In momentul in care te va opri militianul, se va uita ( probabil) la semnele de pe anvelope : Fulgul de nea si inscripria M+S.

Nu ai nevoie de alta hartie la mana, cum e cazul foliilor de pe geamuri.


Numa' bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.