Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Folosirea detectoarelor in strainatete
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
BogdanF
Am de facut in septembrie un drum prin Europa: Ungaria, Austria, Germania, Italia si poate Belgia, Elvetia, Croatia si Slovenia.

Stie cineva in care din aceste tari e legala folosirea detectorului?
Multumesc
DRE
Prin Germania si Austria sigur te alegi cu amenda si daca il ai in functiune, poate puscarie. Nu stiu sigur, dar ei au legi foarte severe. Nu te-as sfatui.
BogdanF
Altcineva stie ceva cert? A calatorit cineva si a aflat ceva?
MoneyTalks
In Austria amenda minima pentru detector este de 100 euro.
costi
Vreti sa spuneti ca dupa aprobarea noului Cod Rutier si legalizarea folosirii detectoarelor, RO va fi deschizator de drum in problema asta ?
Nu mai sint permise si in alte parti ?
BogdanF
Pai tocmai de asta ma gandeam si eu. Poate in alte tari oamenii au fost mai deschisi la minte.
BogdanF
Imi raspund singur. Am mers cu detectorul la dus Romania, ungaria, austria. In germania nu l-am folosit ca nu era cazul, in Elvetia nu l-am folosit, sper sa nu imi vina amenzile acasa. In Italia l-am folosit dar pe vreo 100 km inspre venetia erau semnale false, piuia incontinuu si la intervale regulate. Austria la intoarcere, Ungaria, mers 140-150 pe drum national si draga si scumpa Romanie unde mi-am luat amenda pentru 145 pe DN1 dupa valea Prahovei unde incep cele 4 benzi. Era radar de tip vechi si nu mi-a piuit detectorul. In afara de Romania n-am vazut radare pe unde am folosit detectorul. Adica pe Ungaria nici la dus nici la intors n-am vazut.
pushsilex
Eu am folosit detectorul peste tot pe unde am fost:Ungaria,Croatia,Slovenia, Italia. Nu mi-am pus nicioadata problema ca nu ar fi legal devreme ce in RO e permis (l-am folosit si in RO inainte de 2007). Dar acum citind pe forum o sa-mi revizuiesc atitudinea.M-a oprit odata politia in HU si au vrut sa ma amendeze pt ca foloseam luminile de ceata.Era noapte (apropo nu folositi luminile de ceata noaptea in Ungaria) si detectorul statea mandru pe bord.N-au zis nimic de el sau nu l-au vazut. In rest nu prea mi-a folosit ca au radare tip pistol si n-ai cand sa reactionezi. Daca e interzis cam peste tot o sa ramana numai pt RO ca aici e nevoie de el atat timp cat nu ai pe unde merge la un drum mai lung.
bogdan10
Lista cu tarile unde sunt interzise detectoarele de radar:

Areas where illegal
In some countries and areas, such as those listed below, using or possessing a radar detector is declared illegal and may result in fines, seizure of the device, or both. Generally these prohibitions are introduced under the premise that a driver who uses a radar detector will pose a greater risk of accident than a driver who does not. Not all research agrees with that premise, such as the 2001 Mori report which suggested that radar detector users on average posed a 28% less risk of accident and also traveled far more miles.

Australia: All states besides Western Australia. They are illegal to sell, purchase or possess in SA, NSW, ACT & Vic. Radar Detectors are illegal to use in NT, Queensland & Tas.[1]
Belgium: In July 2006 a provisional seisure of a vehicle worth over 75.000 EUR itself was ordered by the courts, destruction of the radar detector itself and the driver's license was suspended for 3 months.[citation needed]
Canada (Illegal:Newfoundland & Labrador, Nova Scotia, Prince Edward Island,New Brunswick, Quebec, Ontario, Manitoba, the Yukon Territory, the Northwest Territories Legal: Alberta, British Columbia, Saskatchewan): Regardless of whether they are used or not, police there may confiscate radar detectors, operational or not, and impose substantial fines.[2]
Egypt
Estonia
Finland
France
Germany 75€ fine , 4 Points, destruction of the radar detector
Greece
Ireland (Republic of)
Netherlands 250€ fine and seizure of the device (since 2004)
Norway
Poland
Portugal
Romania - legal since 2006 (although radar jammers still illegal)
Spain
Sweden
Switzerland, destruction of the radar detector
Taiwan
Turkey
United Kingdom, although not legal to own, but was technically illegal to use under a 1949 wireless act until 1998, due to legal loophole causing them to be legalised suddenly.
United States law varies from state to state, but detectors are generally legal in private vehicles under the Communications Act of 1934[3] and illegal in commercial vehicles by DOT regulation (49 CFR 392.71). Exceptions:
Illegal in all vehicles: Virginia, Washington D.C., U.S. military bases
Illegal in commercial vehicles under state law: Illinois, New York (specifically, commercial vehicles over 10,000 lb. and all vehicles over 18,000 lb.)
Indirectly illegal: Minnesota and California (illegal to hang anything from the windshield with suction cups; however both dashboard and visor mounting is allowed.) [1]
Repealed: Connecticut (repealed in 1998)
Proposed legislation: Florida [2][3]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.