Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prima mea masina, laguna 1.8i
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
George_Bulgarul
Salutare! Sunt fericitul posesor al unei laguna ph1 1.8i, an 1994, dotari:Clima, geamuri electrice fata, perdeluta luneta din fabrica, servodirectie, airbag sofer, de care sunt foarte multumit.
Cum am vazut masina, m-am indragostit si am facut-o a mea.

Modificari aduse:

Exterior:
-Xenon faza scurta;
-Proiectoare galbene;
-Faruri smoked;
-Toba finala sport;
-Jante Borbet CF 7J R15 cu gume 195/55/15;
-Bandouri+Bari+Manere usi vopsite in culoarea caroseriei;
-Lampi semnal de pe usi innegrite;
-Folie pe spate;

Audio:
-Casetofon Pioneer DEH4400-BT;
-Boxe fata+tweetere coustic;
-Boxe spate MTX;
-Subwoofer+amplificator;

Poze:
Se intelege cum era "Before" si "After"
Iulikk
+ pentru proiectoare.

Cat a costat inmatricularea?
George_Bulgarul
300 euro la bulgari. m-am ferit s-o inmatriculez la noi ca nu vreau probleme...
Iulikk
Si e pe numele tau sau mergi cu procura?

PS: vezi ca pe aici e plin de curve virgine care vor sari la gatul tau ca vai doamne... masina de bulgaria and shit. Poti sterge posturile care nu iti plac.
George_Bulgarul
nu se poate sa nu fie oameni din astia cum zici tu "curve virgine":)) da nu ma intereseaza.. actele nu le-am facut inca, dar atat am inteles ca e pretul cu absolut tot ce este necesar, iar din cate am inteles mergi cu procura...
Merced
Pai este exact invers. Daca vrei probleme o inmatriculezi acolo. N-ai inmatriculat-o la noi ca era prea scump, macar spune sincer. Eu sunt curios cat a costat masina asta.
George_Bulgarul
2000 euro. si da, am inmatriculat-o acolo si pt taxa mare, dar din fericire, am un prieten care se ocupa cu asa ceva si merg pe mana lui... In orice caz, la ei este legea mai permisiva... Am zis ca la 18 ani n-am de unde sa platesc si impozit si asigurari si alea-alea. asa dau 150 de euro p an si ma duc, fac itp, asigurare, carte verde sau cum s-o numi si aia e...
Merced
Cu 2000 de euro daca scormoneai putin gaseai chiar si masini Euro 4, cu aproape 10 ani mai noi. Evident nu "limuzine", ceva hatchback-uri din clasa mica, da' posibil si modele mai "dinamice" decat Laguna asta, care-i cam de-o seama cu tine... Si p-alea le inmatriculai in Romania tot cu vreo 300 de euro, eventual pe numele vreunui parinte, ca sa nu iti umfle astia aiurea asigurarea cum am auzit ca se practica.
George_Bulgarul
la masina asta m-a atras, sincer tocamai varsta si felul in care arata. cand am luat-o l-am rugat pe baiatu ala sa mergem undeva unde cunoaste vre-un service sa o ridice sa ma uit pe sub ea.. nu avea si nu are pic de rugina. nici in zonele in care iese rugina de obicei nu are.. plus ca mie imi plac masinile mai "vechi".
Merced
Eh, s-o folosesti sanatos cat ai de gand! Da' o sa realizezi si tu intr-un viitor relativ apropiat ca nu merita sa tii asa masina.
La consum nici nu vreau sa ma gandesc. icon_mrgreen.gif
George_Bulgarul
Multumesc frumos! La consum nu ia mai mult de 8-9 daca nu te dai la ea...


P.S: La pret, te refereai la masina nemodificata sau in starea prezenta?


Merced
Cand ai cumparat-o. Cred ca totusi 2000 de euro te-a dus cu tot cu ce ai bagat in ea. Adica sper, ca altfel ai cam luat teapa...
George_Bulgarul
da.. ai dreptate.. masina a fost 1500 de euro+modificarile vreo 500 + sau - ajunge la 2000
Andyno
decat vro solnitza obosita sau supernova... cei drept am vazut un gf 4 din 98 cu 2000 euro.

http://www.autovit.ro/renault-megane-C26858324.html wub.gif
George_Bulgarul
gf 4 nu m-a prea pasionat... ma gandeam la un moment dat, dar am renuntat.
andri1940
Masina arata bine, nimic de zis.

Dar la banii pe care i-ai dat pe ea puteai lua o Laguna 1 ph2 dupa 1998, cu motor euro3 si taxa acceptabila, nu mai aveai nevoie de inmatriculare ep Bulgaria. Asa la asta, care e euro2, ai dat 1500 pe ea si 1600 ar fi taxa...

Bafta cu ea, cred ca ti-a placut foarte mult de ai luat-o si in conditiile astea.

da. modelul asta m-a pasionat de mic, in special PH1
cdadan
QUOTE(Iulikk @ 19 Nov 2012, 22:03)
vezi ca pe aici e plin de curve virgine care vor sari la gatul tau ca vai doamne... masina de bulgaria and shit
*


Ma inscriu cu brio pe lista. Acu' 2-3 luni m-a pocnit unul cu numere de italia, asiguratorul lui refuza plata daunelor pe motiv ca n-avea sapca. Asa ca-mi exprim in continuare respectul maxim pentru cei care umbla cu kkturi d-astea ...

bogdan_dsn
Alta catastrofa cu numere de bulgaria? Daca stii ca nu ai bani sa intretii masina de ce ti-o mai cumperi? Sa o inmnatriculezi pe bulgaria?

slider2
QUOTE(Merced @ 19 Nov 2012, 22:22)
Si p-alea le inmatriculai in Romania tot cu vreo 300 de euro, eventual pe numele vreunui parinte, ca sa nu iti umfle astia aiurea asigurarea cum am auzit ca se practica.
*



eu: 25ani, permis conducere din 2007, prima masina proprietate personala, motorizare 1.5 (1497)
tata: 49 ani, permis conducere din 1993, a patra masina proprietate personala, motorizare 1.6 (1598)
categorie rca: 1400 - 1600 cmc (aceesi in ambele cazuri)
polita rca: dubla pentru mine fata de tata
argon
QUOTE(Iulikk @ 19 Nov 2012, 23:03)
Si e pe numele tau sau mergi cu procura?

PS: vezi ca pe aici e plin de curve virgine care vor sari la gatul tau ca vai doamne... masina de bulgaria and shit. Poti sterge posturile care nu iti plac.
*



..uite cine s-a trezit sa semnalizeze . Nu cumva erai namber oane contra masinilor sh de bulgaria, solenza rulles etc bla bla? Sau am uitat de cand am trecut la masina mai de soi?!
OVIDIUS
Proiectoarele au folie sau este galbena sticla?
kum
QUOTE(cdadan @ 20 Nov 2012, 09:22)
Ma inscriu cu brio pe lista. Acu' 2-3 luni m-a pocnit unul cu numere de italia, asiguratorul lui refuza plata daunelor pe motiv ca n-avea sapca. Asa ca-mi exprim in continuare respectul maxim pentru cei care umbla cu kkturi d-astea ...
*


Cum era aia cu CASCO? nedumerire.gif
George_Bulgarul
itrebare: cum dau reply la un post anume. am cautat butonul, dar nu-l vad

<span class='edit'>20 Nov 2012, 16:38:</span>
@bogdan dsn, nu cred ca ai dreptate.
1. Masina nu e catastrofa si pot sa merg pana in panzele albe cu asta
2. Platesc daca sunt prost. Nu inteleg ce faceti atata caz.
3. Ce va doare atata? A fost alegerea mea, decizia mea, eu merg cu ea, eu raspund.
NO OFFENCE!
@ovidius: e folie
@cdadan: e vina ta ca ai acceptat amiabila, sau ca nu i-aii cerut bani, prost soferul de la volan. Cum spuneam mai sus, eu personal, sunt prost, am incalcat vre-o regula sau altele, platesc.
bogdan_dsn
De ce? Ca daca tu il palesti pe unul, ala isi mai face masina pe asigurarea ta in alt secol.
George_Bulgarul
am spus ca platesc, nu ca ii dau asigurarea.. inseamna ca fac pe dracu-n 4 si ii dau banii omului sa-si faca masina. da hai sa nu mai vorbim de chestii din astea. doamne fereste sa se intimple.
Speedy
radmasa.gif tare asta
Umbli cu cascavalu' la tine sau ii dai cecuri?
George_Bulgarul
numai cash
Sudsemnatu
ii da filele cec de la carnetul de alocatie
George_Bulgarul
hai ca deja o luam deja la misto. treaba mea de unde dau banii.
Sudsemnatu
QUOTE(George_Bulgarul @ 19 Nov 2012, 23:17)
Am zis ca la 18 ani n-am de unde sa platesc si impozit si asigurari si alea-alea.
*



hai ca deja te contrazici singur, si deja nu mai intelegem nimic din ce spui. Deja mai devreme ziceai ca nu ai bani si acum deja zici ca ai tu bani sa platesti daca il lovesti pe unul. Pana la urma cum e? ph34r.gif
George_Bulgarul
bun.. deci, spuneam ca nu am bani de impozit, dar daca stiu sa merg si nu fac accident din vina mea, nu e problema. dar, in cel mai rau caz, daca se intimpla sa intru intr-unu, scot de la banca, ma imprumut, etc...
Ov
QUOTE(George_Bulgarul @ 20 Nov 2012, 15:35)
itrebare: cum dau reply la un post anume. am cautat butonul, dar nu-l vad
*



apesi pe butonul +QUOTE din dreptul postului respectiv, apoi in partea de jos a paginii apesi ADD REPLY
Speedy
Sa-ti spun ceva, oricat de dureros ar parea, mai devreme sau mai tarziu tot o sa faci accident. Esti incepator, toata lumea o comite. Unii mai grav, altii mai usor.
Tot ce pot sa-ti urez e sa nu te intersectezi cu vreo masina mai scumpa, eventual condusa si de unu' cu ceafa lata.

Bafta!
cdadan
QUOTE(George_Bulgarul @ 20 Nov 2012, 15:35)
@cdadan: e vina ta ca ai acceptat amiabila, sau ca nu i-aii cerut bani, prost soferul de la volan.
*


Esti in eroare. N-am acceptat nici o amiabila. Am mers la militie, militia i-a luat permisul pe doua luni. El a contestat suspendarea permisului in instanta, iar eu am fost citat la tribunal ca martor. Dupa prima infatisare a zis judecatoarea ca ma mai cheama. wacko.gif
Tinand cont de toate astea, tin sa-mi exprim in continuare intreaga consideratie si imensul respect pentru posesorii de rable inmatriculate te miri pe unde. blush.gif
George_Bulgarul
QUOTE(cdadan @ 20 Nov 2012, 17:58)
Esti in eroare. N-am acceptat nici o amiabila. Am mers la militie, militia i-a luat permisul pe doua luni. El a contestat suspendarea permisului in instanta, iar eu am fost citat la tribunal ca martor. Dupa prima infatisare a zis judecatoarea ca ma mai cheama.  wacko.gif
Tinand cont de toate astea, tin sa-mi exprim in continuare intreaga consideratie si imensul respect pentru posesorii de rable inmatriculate te miri pe unde.  blush.gif
*




sincer eu am preferat sa ies in afara sa-mi aleg o masina intr-o stare buna pt ca in romania nu mai gasesti modelul asta la fel de bine intretinut, si am preferat sa o inscriu pe bulgaria.. tot respectul! si sincer, chiar ti se pare cazan masina asta?

20 Nov 2012, 18:06:
QUOTE(Ov @ 20 Nov 2012, 17:44)
apesi pe butonul +QUOTE din dreptul postului respectiv, apoi in partea de jos a paginii apesi ADD REPLY
*




mersi mult

20 Nov 2012, 18:10:
QUOTE(bogdan_dsn @ 20 Nov 2012, 10:32)
Alta catastrofa cu numere de bulgaria? Daca stii ca nu ai bani sa intretii masina de ce ti-o mai cumperi? Sa o inmnatriculezi pe bulgaria?
*




inca o mare chestie:

Eu nu privesc o masina ca pe un obiect care sa ma duca dintr-un punct a intr-un punct b. Eu privesc o masina ca pe ceva de valoare. Masina asta, pt mine inseamna pasiune. Dupa cum spuneam, de modelul asta sunt pasionat de mic.
shade4free
George,felicitari pentru masina,eu nu comentez pretul,sau provenienta
Eu spun doar atat:
Daca tu tot platesti din buzunar in caz de accident,,,te intreb,de ce mai platesti asigurare?
Tu sigur nu stii pretul in service
La solenza,ma lovi unul,am schimbat haion,si aripa dreapta,vopsire jumate de masina,pret materiale si manopera 4300 roni
Esti la inceput,esti entuziasmat,dar sa stii ca nu toti iti vor raul,sau fac misto de tine
Platesc asigrare,,,atunci cand am nevoie de ea trebuie sa o folosesc
Bafta si multi km fara probleme
MihaiGSm
QUOTE(cdadan @ 20 Nov 2012, 09:22)
Ma inscriu cu brio pe lista. Acu' 2-3 luni m-a pocnit unul cu numere de italia, asiguratorul lui refuza plata daunelor pe motiv ca n-avea sapca. Asa ca-mi exprim in continuare respectul maxim pentru cei care umbla cu kkturi d-astea ...
*


Se intampla din astea si la asiguratorii de la noi, vezi CARPATICA. Patit cu ei cu masina de serviciu.
Asa ca nu-i de umilit un individ ca-si inmatriculeaza masina in nush ce tara.
Omului i-a placut masina, a luat-o si asta e.
George_Bulgarul
QUOTE(MihaiGSm @ 20 Nov 2012, 22:26)
Se intampla din astea si la asiguratorii de la noi, vezi CARPATICA. Patit cu ei cu masina de serviciu.
    Asa ca nu-i de umilit un individ ca-si inmatriculeaza masina in nush ce tara. 
    Omului i-a placut masina, a luat-o si asta e.
*





Cu euroins e absolut la fel. am avut si eu accident pe autostrada cu unu, aala avea euroins si m mi-a tinut masina in service vre-o 2-3 luni. dupa am vandut-o si am luat-o pe asta. Stima!
Markos
QUOTE(George_Bulgarul @ 20 Nov 2012, 16:43)
scot de la banca
*


Păi zi măi așa imbratisare.gif
George_Bulgarul
QUOTE(shade4free @ 20 Nov 2012, 18:44)
George,felicitari pentru masina,eu nu comentez pretul,sau provenienta
Eu spun doar atat:
Daca tu tot platesti din buzunar in caz de accident,,,te intreb,de ce mai platesti asigurare?
Tu sigur nu stii pretul in service
La solenza,ma lovi unul,am schimbat haion,si aripa dreapta,vopsire jumate de masina,pret materiale si manopera 4300 roni
Esti la inceput,esti entuziasmat,dar sa stii ca nu toti iti vor raul,sau fac misto de tine
Platesc asigrare,,,atunci cand am nevoie de ea trebuie sa o folosesc
Bafta si multi km fara probleme
*




Multumesc! Apreciez.. Sa sti ca ma gandeam la chestia asta.. dar am zis ca daca asiguratorul nu plateste, ce-i fac omului?, ca nici mie nu mi-ar conveni sa fiu in situatia lui.. si daca doamne fereste se-ntampla ceva si nu vrea asiguratorull sa despagubeasca, trebuie sa fac ceva sa-si repare omu masina, nu?
AndreiMR
Daca poti plati...tatal unui prieten a fost lovit in timp ce statea la semafor din spate, de unul care se uita aiurea. Valoarea pagubei a fost 24.000 de ron, masina era un Audi A8. Cam greu de dat din buzunar banii astia...ce sa zic, Doamne Fereste de asa ceva, pana la urma cat timp legea permite misculatii de genul asta...

Toata lumea a observat inmatricularea pe bulgaria, dar de xenoane pe farurile alea vad ca nu a intrebat nimeni. Bat cum trebuie sau fac radiografii?
George_Bulgarul
QUOTE(Synyster @ 20 Nov 2012, 22:56)
Daca poti plati...tatal unui prieten a fost lovit in timp ce statea la semafor din spate, de unul care se uita aiurea. Valoarea pagubei a fost 24.000 de ron, masina era un Audi A8. Cam greu de dat din buzunar banii astia...ce sa zic, Doamne Fereste de asa ceva, pana la urma cat timp legea permite misculatii de genul asta...

Toata lumea a observat inmatricularea pe bulgaria, dar de xenoane pe farurile alea vad ca nu a intrebat nimeni. Bat cum trebuie sau fac radiografii?
*




xenoanele bat perfect si, surpriza: sunt montate cu ajutorul unui prieten:)) bat abbsolut perfect..
offspring
O da.. perfect bat.. dar in ce povesti?! Atata timp cat acele faruri au striatii adica dungile alea nu or sa bata in vietulica lor asa cum trebuie.. chiar daca sunt montate si de nea' Caisă meseriasu'.

Sper sa iasa odata legea cu interzisul masinilor cu nr de bulgaria, congo etc.
Merced
Eu nu vad cum s-ar face asta. Nu mai lasam nici bulgarii sa treaca pe aici sau cum?
Ar trebui sa vina vremea cand poti inmatricula o masina in Romania fara sa platesti la stat inca o data valoarea ei.
Iulikk
Asta am vrut sa spun si eu.... dar na, mi-a sarit lumea-n cap.

Bre argoane:
1) arata-mi tu mie unde am spus eu ca sunt de acord cu masinile de texax? Inca sustin ca 90% dintre ele sunt bombe, dar exista exceptii.
2) SOLENZA RULZ ORICUM!!! cool.gif
3) Daca e sa ne luam dupa vorbele tale ( radmasa.gif ), rabla de-o acum e mai petarda decat Solenza...
Merced
Din punctul meu de vedere e simplu: daca s-ar verifica la sange masinile astea aduse de afara, si n-ar accepta toate cazaturile, se mai gasesc si de prin secolu' 20 in stare decenta. Ca pana la urma mai bine ia statu' roman 300 de euro, decat bijnitarii din Bulgaria. Sau mai bine un om renunta la Dacia de 30 de ani, coapta de rugina, si circula intr-o masina de genu' asta dupa ce a platit o taxa de inmatriculare decenta(hai zi 500 de euro la o masina ca asta), decat sa circule cu rabla in continuare.
George_Bulgarul
QUOTE(offspring @ 20 Nov 2012, 23:10)
O da.. perfect bat.. dar in ce povesti?! Atata timp cat acele faruri au striatii adica dungile alea nu or sa bata in vietulica lor asa cum trebuie.. chiar daca sunt montate si de nea' Caisă meseriasu'.

Sper sa iasa odata legea cu interzisul masinilor cu nr de bulgaria, congo etc.
*


1.te asigur eu ca la multe masini nu bat xenoanele cum bat la asta.
2.NU AU CUM SA INTERZICA MASINILE PE BULGARIA!!! U.E i-ar da afara pentru nerecunoasterea dreptului la libera circulatie.. so.. spera in continuare! NO OFFENCE, da' prea multi comenteaza despre inmatriculare... pana la urma, daca e ceva, eu suport, nu suportati voi.. SI AICI DORESC SA SE INCHEIE DISCUTIA DESPRE INMATRICULARE!!!!!
marksman
Majoritatea celor care au masina inmatriculata in Bulgaria conduc de parca le-a luat ma-sa sosea, parcheaza peste tot ca-n curtea lu' ta-su, si li se cam rupe de majoritatea regulilor de circulatie ca deh, ei "e" bulgari, amenda merge la Ruse.

Daca te pocesc in trafic si n-ai casco, e ruleta ruseasca. Starea tehnica a masinilor e vai si amar. Oare o masina din Arad (sa zicem) inmatriculata in Bulgaria unde face ITP-ul? Cate revizii vede? Bai fratilor, nu e rusine sa nu ai masina. Cand vad pe unul cu A6 sau seria 5 inmatriculat in Bulgaria cum il tine saptamani in sir in fata blocului, ma apuca dracii.

Dar sa trecem peste inmatriculatul in Bulgaria. Va urasc cu spume pe toti astia care va puneti xenoane fara spalator si autolevel, mai ales pe aia care puneti xenon in farul cu striatii. Si-l puneti pentru ca in Romania nu se respecta legea, ca daca treceti granita in vest cu modificarea asta si va prind politaii, pai va ard aia 500 de euro amenda.


QUOTE(George_Bulgarul @ 20 Nov 2012, 22:29)
1.te asigur eu ca la multe masini nu bat xenoanele cum bat la asta.

La alea cu autolevel si spalator bat corect. La a ta oricum le reglezi bat aiurea, pentru ca optica pentru filament e diferita de optica pentru descarcare in gaz. Si asta nu va intra in cap tuturor celor care faceti improvizatii din astea!
George_Bulgarul
QUOTE(marksman @ 20 Nov 2012, 23:31)
Majoritatea celor care au masina inmatriculata in Bulgaria conduc de parca le-a luat ma-sa sosea, parcheaza peste tot ca-n curtea lu' ta-su, si li se cam rupe de majoritatea regulilor de circulatie ca deh, ei "e" bulgari, amenda merge la Ruse.

Daca te pocesc in trafic si n-ai casco, e ruleta ruseasca. Starea tehnica a masinilor e vai si amar. Oare o masina din Arad (sa zicem) inmatriculata in Bulgaria unde face ITP-ul? Cate revizii vede? Bai fratilor, nu e rusine sa nu ai masina. Cand vad pe unul cu A6 sau seria 5 inmatriculat in Bulgaria cum il tine saptamani in sir in fata blocului, ma apuca dracii.

Dar sa trecem peste inmatriculatul in Bulgaria. Va urasc cu spume pe toti astia care va puneti xenoane fara spalator si autolevel, mai ales pe aia care puneti xenon in farul cu striatii. Si-l puneti pentru ca in Romania nu se respecta legea, ca daca treceti granita in vest cu modificarea asta si va prind politaii, pai va ard aia 500 de euro amenda.
*




Puteai sa tii pt tine treaba asta, da hai sa comentam..
1. De unde stii tu cum conduc eu si unde si cum parchez? Dupa cum ai spus-"MAJORITATEA", dar nu toti. Si eu nu sunt unu din majoritate.
2. Sunt constient de faptul ca in alte tari imi iau amenda, da nu te supara, nu crezi ca ar trebui sa vad si eu drumu, totusi, noaptea?
3. Daca ai bani si vrei sa-i arunci degeaba, te invit sa facem un control detaliat al starii tehnice a masinii.
marksman
1. Asa cum bine ai observat, am spus "majoritatea". Ramane de vazut unde te incadrezi tu. De tine depinde.

2. Drumul il vezi noaptea cu farurile reglate corect si curate. Daca sunt mate, solutia nu e sa pui xenon, ci sa faci polish. Poti folosi becuri cu halogen care ofera cu pana la 50% mai multa luminozitate. Legal. Astia cu xenoane in far pentru filament te orbesc oricum le-ar regla. O solutie de bun simt dar nu legala o reprezinta lupele, si alea nu in far striat.

LE:

3. Pariu ca pici ITP-ul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.